“İxrac İcmalı”nın avqust sayı təqdim edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2020-ci ilin avqust sayı təqdim edilib. 2020-ci ilin ilk yeddi ayı ərzində Azərbaycanın ixracı 9,1 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 1 milyard 35 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac reallaşdırılıb. Koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı yaranmış vəziyyətlə bağlı qeyri-neft sektoru üzrə ixrac ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 98 milyon ABŞ dolları və ya 8,6 faiz azalıb.
Bu ilin yanvar-iyul ayları ərzində Rusiyaya 418,6 milyon, Türkiyəyə 205 milyon, İsveçrəyə 107,6 milyon, Gürcüstana 84,2 milyon və Çinə 31,7 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2019-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2020-cu ilin 7 ayı ərzində Rusiyaya qeyri-neft ixracı 5,7 faiz, İsveçrəyə 21,9 faiz və Çinə 60,9 faiz artıb.
2020-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında isə pomidor (166,5 milyon ABŞ dolları) birinci, qızıl (sikkə kəsilməsində istifadə olunmayan, digər emal olunmamış formalarda – 96,5 milyon ABŞ dolları) ikinci və pambıq mahlıcı (70,6 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
Ümumiyyətlə, 2020-ci ilin ilk 7 ayı ərzində ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 359,6 milyon, pambıq lifi ixracı 71,6 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 51,3 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 46,5 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 27,4 milyon, pambıq ipliyi ixracı 10,6 milyon, alkoqollu və alkoqolsuz içkilərin ixracı 7,3 milyon, şəkər ixracı 9,3 milyon, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 13,7 milyon, çay ixracı 5,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2020-ci ilin iyul ayında isə qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 123 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu ilin iyul ayında qeyri neft-qaz məhsulları ən çox mal Rusiyaya (48,3 milyon ABŞ dolları), Türkiyəyə (27,8 milyon ABŞ dolları), İsveçrəyə (11,5 milyon ABŞ dolları), Gürcüstana (7,5 milyon ABŞ dolları) və Çinə (3,4 milyon ABŞ dolları) ixrac edilib.
2020-cu ilin iyul ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixracda albalı və gilas (16,4 milyon ABŞ dolları) birinci, pambıq mahlıcı (12,1 milyon ABŞ dolları), qızıl (sikkə kəsilməsində istifadə olunmayan, digər emal olunmamış formalarda – 10,7 milyon ABŞ dolları) üçüncü yerdə qərarlaşıb.
“İxrac İcmalı”nın avqust sayında qeyri-neft sektoru üzrə əsas ixracatçı şirkətlərin reytinqi verilib. 2020-ci ilin 7 ayı üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, "Land Lojistic" MMC, "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Fruit Store" MMC, "Global Trade Group" MMC, "Sun Food" MMC, “Azagroeksport 2017” MMC, "Baku Steel Company", "Aqrovest" MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "Azergold" QSC, "Azəralüminium" MMC, "Azərenerji" ATSC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərbaycan Hava Yolları" QSC, “Azərtütün Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, "Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası" MMC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti və “Suraxanı Maşınqayırma Zavodu” ASC.
“İxrac İcmalı”nda xidmət ixracı barədə də məlumat verilib. Belə ki, 2020-ci ilin yanvar-iyul aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 27 ölkəsinə 28,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. Bu ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,2 faiz artım deməkdir. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 90 faizini təşkil edib. 2020-ci ilin iyul ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 19 ölkəsinə 6,5 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. “Azərkosmos” ASC-nin 2020-cu ilin yanvar-iyul aylarında xidmət ixracı həyata keçirdiyi əsas ölkələr ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Fransa, Malayziya və BƏƏ-dir.
Məlumat verilib ki, koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı yaranan vəziyyət digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın da turizm sektoruna təsirsiz ötüşməyib, mart ayından başlayaraq bu sahədə azalma müşahidə olunur. Bunun nəticəsində 2020-ci ilin iyul ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 23 milyon manat təşkil edib. 2020-ci ilin yanvar-iyul ayında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 302,7 milyon manatlıq əməliyyat aparılıb.
“İxrac İcmalı”nda 2020-cu ilin yanvar-iyul ayları ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. Göstərilib ki, 2020-ci ilin yanvar-iyul aylarında Azexport.az portalına 374,5 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin 7 ayında portal daxil olan ixrac sifarişləri dəyər baxımından 8 faiz artıb. 2020-ci ilin iyul ayında isə portala daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 55 milyon ABŞ dolları təşkil etmiş və ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə 26,4 faiz artıb.
Cari ilin iyul ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi pambıq mahlıcı və pambıq yağı, fındıq ləpəsi, pomidor, tütün, toyuq əti, alma, toyuq yumurtası, quru süd, qənnadı məhsulu, şərab, tikinti materialı, mühərrik yağı, kosmetik vasitə, sarımsaq, nar şirəsi, uşaq bezi, Naftalan yağı və s. mallara daxil olub. 2017-ci ilin yanvar ayından 2020-ci ilin 31 iyul tarixinə kimi (43 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 141 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 1 milyard 959,3 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, bu ilin avqust ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri isə 19,5 milyon ABŞ dolları olub. 2020-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi tərəfindən yüzlərlə sahibkara ixracla bağlı müvafiq sertifikatlar verilib və bunun nəticəsində 312.8 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft ixracı həyata keçirilib.

August issue of the “Export Review” has been published
The August 2020 issue of the “Export Review” published by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been released. During the first seven months of 2020, Azerbaijan’s total exports amounted to USD 9.1 billion, while non-oil sector exports reached USD 1.035 billion.
Due to the situation caused by the coronavirus (COVID-19) pandemic, non-oil sector exports decreased by USD 98 million, or 8.6%, compared to the same period of the previous year.
During January–July of this year, non-oil goods worth USD 418.6 million were exported to Russia, USD 205 million to Türkiye, USD 107.6 million to Switzerland, USD 84.2 million to Georgia, and USD 31.7 million to China.
Compared to the same period in 2019, non-oil exports increased by 5.7% to Russia, 21.9% to Switzerland, and 60.9% to China over the seven months of 2020.
In January–July 2020, tomatoes ranked first among non-oil export goods with USD 166.5 million, gold (in unwrought, other semi-manufactured forms not used for coinage) ranked second with USD 96.5 million, and cotton lint ranked third with USD 70.6 million.
Overall, during the first seven months of 2020, exports included USD 359.6 million in fruits and vegetables, USD 71.6 million in cotton fiber, USD 51.3 million in aluminum and aluminum products, USD 46.5 million in chemical industry products, USD 27.4 million in ferrous metals and their products, USD 10.6 million in cotton yarn, USD 7.3 million in alcoholic and non-alcoholic beverages, USD 9.3 million in sugar, USD 13.7 million in animal and vegetable fats and oils, and USD 5.5 million in tea.
In July 2020 alone, non-oil sector exports amounted to USD 123 million. In the same month, non-oil goods were mainly exported to Russia (USD 48.3 million), Türkiye (USD 27.8 million), Switzerland (USD 11.5 million), Georgia (USD 7.5 million), and China (USD 3.4 million).
In July 2020, cherries and sour cherries ranked first in non-oil exports with USD 16.4 million, followed by cotton lint (USD 12.1 million) and gold in unwrought forms (USD 10.7 million).
The August issue of the “Export Review” also presents the ranking of leading non-state exporting companies in the non-oil sector. In the top ten of the ranking for January–July 2020 are: “SOCAR Polymer” LLC, “Land Logistic” LLC, the Azerbaijan branch of “Azerbaijan International Mining Company Limited”, “MKT Production Commercial” LLC, “Fruit Store” LLC, “Global Trade Group” LLC, “Sun Food” LLC, “Azagroexport 2017” LLC, “Baku Steel Company”, and “Aqrovest” LLC.
Among state-owned enterprises involved in non-oil export operations, the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan’s “Marketing and Economic Operations Department” leads the list. It is followed by “AzerGold” CJSC, “Azeraluminium” LLC, “Azerenerji” JSC, “Azerpambig Agro-Industrial Complex” LLC, “Azerbaijan Airlines” CJSC, “AzerTütün Agro-Industrial Complex” LLC, “Azerbaijan Thermal Power Plant” LLC, the Nakhchivan Autonomous Republic State Energy Service, and the “Surakhani Machine-Building Plant” JSC.
The “Export Review” also provides information on services export. In January–July 2020, “Azercosmos” OJSC exported services worth USD 28.1 million (satellite telecommunications and optical satellite services) to 27 countries worldwide. This represents a 10.2% increase compared to the same period last year. Revenue from service exports accounted for 90% of the company’s total income. In July 2020 alone, “Azercosmos” exported services worth USD 6.5 million to 19 countries. The main destinations of its service exports during January–July 2020 were the USA, United Kingdom, France, Malaysia, and the UAE.
It was reported that, as in other countries, the COVID-19 pandemic negatively affected Azerbaijan’s tourism sector, with a decline observed starting from March. As a result, in July 2020, transactions made by foreign citizens using bank cards in Azerbaijan amounted to AZN 23 million. During January–July 2020, such transactions totaled AZN 302.7 million.
The “Export Review” also reports on export orders received via the Azexport.az portal. In January–July 2020, export orders worth USD 374.5 million were received through the portal. This represents an 8% increase compared to the same period of the previous year. In July 2020 alone, the value of export orders reached USD 55 million, a 26.4% increase compared to July of the previous year.
In July, the most frequently ordered products via Azexport.az included cotton lint and cotton oil, hazelnut kernels, tomatoes, tobacco, chicken meat, apples, chicken eggs, powdered milk, confectionery products, wine, construction materials, engine oil, cosmetics, garlic, pomegranate juice, baby diapers, Naftalan oil, and others. From January 2017 to July 31, 2020 (over 43 months), the total value of export orders received from 141 countries via Azexport.az reached USD 1.9593 billion.
The report also notes that in August 2020, non-oil exports facilitated through the “One-Stop Shop” Export Support Center amounted to USD 19.5 million. During January–August 2020, hundreds of entrepreneurs were issued relevant export certificates through the center, resulting in USD 312.8 million in non-oil exports.
It is noted that the purpose of the “Export Review” is to raise awareness among entrepreneurs about exports, expand opportunities for local products to enter traditional and new markets, and accelerate integration into international markets.