İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2018-ci ilin noyabr sayı təqdim olunub. İcmalın bu sayında göstərilir ki, 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 1 milyard 351 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2017-cı ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar-oktyabr aylarında qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 132 milyon ABŞ dolları və ya 11 faiz artıb. Cari ilin 10 ayı ərzində Rusiyaya 467,1 milyon, Türkiyəyə 293,8 milyon, İsveçrəyə 114,4 milyon Gürcüstana 106,5 milyon və Qazaxıstana 38,4 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac edilib. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2018-ci ilin 10 ayı ərzində Rusiyaya qeyri-neft ixracı 10%, Türkiyəyə 21%, Qazaxıstana 48% artıb, İsveçrəyə 1%, Gürcüstana isə 1,4% azalıb.
2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pomidor (149,9 milyon ABŞ dolları) birinci, qızıl (sikkə kəsilməsində istifadə olunmayan, digər emal olunmamış formalarda – 99,9 milyon ABŞ dolları) ikinci olub. Xüsusi kütləsi 0,94-dən az olan ilkin formalı polietilen isə (68,5 milyon ABŞ dolları) bu siyahıda üçüncü yerdə qərarlaşıb.
Ümumiyyətlə 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 405,5 milyon, plastmassa və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 103,6 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 102,7 milyon, elektrik enerjisinin ixracı 60 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 72,2 milyon, pambıq lifi ixracı 64,5 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 63,9 milyon, pambıq ipliyi ixracı 19 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2017-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2018-ci ilin 10 ayında pambıq lifinin ixracı 2,3 dəfə, elektrik enerjisinin ixracı 62 faiz, pambıq ipliyinin ixracı 41 faiz, plastmassa və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 28 faiz, meyvə-tərəvəzin ixracı 8 faiz, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 5 faiz, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 5 faiz artıb.
2018-ci ilin oktyabr ayında isə qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 144 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2018-ci ilin oktyabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısına Rusiya (64,9 milyon ABŞ dolları) başlıq edib. Daha sonra bu siyahıda Türkiyənin (18,2 milyon ABŞ dolları), İsveçrənin (9,2 milyon ABŞ dolları), Gürcüstanın (9,1 milyon ABŞ dolları), Ukraynanın (7,3 milyon ABŞ dolları) və digər ölkələrin adları var.
Bu ilin oktyabr ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixracda xurma (23 milyon ABŞ dolları) birinciliyi ələ alıb. Qabığı təmizlənmiş meşə fındığı (13,3 milyon ABŞ dolları) ilə alma (7 milyon ABŞ dolları) isə ikinci və üçüncü yeri bölüşüblər.
“İxrac İcmalı”nın noyabr sayında qeyri-neft sektoru üzrə əsas ixracatçı subyektlərin reytinqi də verilib. 2018-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında qeyri-neft sektoru üzrə qeyri-dövlət ixracatçı şirkətlərin siyahısında ilk onluqda “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Kapitan Fruits" MMC, "Baku Steel Company" MMC, “Azfruittrade” MMC, “Food Export Şəmkir” MMC, "Qala meyvə-tərəvəz ixracat idxalat" MMC, “Sun Food” MMC, "Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi" MMC, "Ram Beynəlxalq Nəqliyyat və Ticarət Ltd" MMC təmsil olunub.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısında isə ARDNŞ-in “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlərin adları var: "Det-al Alüminium" MMC, "Azərenerji" ATSC, "Azergold" QSC, "Azərbaycan Hava Yolları" QSC, "SOCAR Methanol" MMC, “CTS-Agro” MMC, "Ərzaq Məhsullarının Tədarükü və Təchizatı" ASC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti, "Suraxanı Maşınqayırma Zavodu Törəmə" ASC.
“İxrac İcmalı”ndə həm də xidmət ixracına yer ayrılıb. Göstərilib ki, 2018-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 23 ölkəsinə 22,4 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib.
“Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 88 faizini təşkil edibr. 2018-ci ilin oktyabr ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 17 ölkəsinə 5,7 milyon ABŞ dolları dəyəri xidmət ixrac edib.
“Azərkosmos” ASC-nin 2018-ci ilin 10 ayı ərzində xidmət ixracı həyata keçirdiyi əsas ölkələr Fransa, Malaziya, BƏƏ, Almaniya, Gürcüstan və digərləridir.
Eyni zamanda “İxrac İcmalı”nda məlumat verilib ki, 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Azərbaycana dünyanın 194 ölkəsindən 2420,4 min və ya ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,1 faiz çox əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib. Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən gələnlərin 31,1 faizi Rusiya Federasiyası, 20,2 faizi Gürcüstan, 10,1 faizi Türkiyə, 8,9 faizi İran, 3,2 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 2,8 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 2,6 faizi İraq, 2,0 faizi Ukrayna, 1,6 faizi İsrail, 17,4 faizi digər ölkələrin vətəndaşları, 0,1 faizi isə vətəndaşlığı olmayan şəxslər olub. 2018-ci ildə ölkəmizə gələn xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə xərcləmələrində isə artım müşahidə edilib. Belə ki, 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Azərbaycana gələn xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə apardıqları əməliyyatların dəyəri 1119 milyon manat təşkil edib. 2017-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Azərbaycana gələn xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə apardıqları əməliyyatların dəyəri 248 milyon manat və ya 28 faiz artıb.
Bu ilin oktyabr ayında ölkəmizə gələn xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə apardıqları əməliyyatları 117 milyon manat təşkil etmiş və ötən ilin oktyabr ayı ilə müqayisədə 57 faiz artıb.
“İxrac İcmalı”nda 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. Göstərilib ki, 2018-ci ilin oktyabr ayı ərzində Azexport.az portalına 23 milyon ABŞ dolları məbləğində ixrac sifarişləri daxil olub. Ümumilikdə isə 2018-ci ilin 10 ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 433 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2017-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2018-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri dəyər baxımından 10 faiz artıb. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2018-ci ilin 31 oktyabr tarixinə kimi (22 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 108 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 908 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nın noyabr sayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin fəaliyyəti barədə də məlumat verilib. Qeyd edilib ki, bu ilin noyabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi tərəfindən fiziki və hüquqi şəxslərə bir pəncərə prinsipi əsasında ixracla bağlı tələb olunan sertifikatlar verilib. “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirdikləri ixracın dəyəri isə 11,8 milyon ABŞ dolları olub. Sertifikat verilən məhsullar Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, Gürcüstan, Qazaxıstan, İsveçrə, İtaliya, İran, Polşa, Çin, Çex Respublikası, Estoniya, Almaniya, Moldova, İraq, Özbəkistan, Tacikistan, Koreya, İsrail və Malayziya daxil olmaqla dünyanın müxtəlif ölkələrinə ixrac olunub. Hazırda ölkənin qeyri-neft ixracının 10 faizinin sənədləşdirilməsi “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində həyata keçirilir.
İcmalın bu sayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin “İxrac əməliyyatlarında maliyyə dəstəyi” mövzusunda tədbir keçirilməsi ilə bağlı məlumatda əksini tapıb.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nın noyabr sayında Bolqarıstana və Almaniyaya ixrac missiyası, Azərbaycan şərabları Çində “Prowine China” beynəlxalq şərab sərgisində nümayiş edilməsi və s. məsələlər barədə də məlumatlar verilib.

The November 2018 Issue of “Export Review” Has Been Presented
The November 2018 issue of the “Export Review” by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been presented. According to this issue, non-oil sector exports reached USD 1.351 billion during January–October 2018. Compared to the same period in 2017, non-oil exports increased by USD 132 million, or 11 percent, in the first ten months of 2018. During this period, non-oil goods worth USD 467.1 million were exported to Russia, USD 293.8 million to Turkey, USD 114.4 million to Switzerland, USD 106.5 million to Georgia, and USD 38.4 million to Kazakhstan. Compared to the same period last year, non-oil exports to Russia rose by 10 percent, to Turkey by 21 percent, and to Kazakhstan by 48 percent, while exports to Switzerland decreased by 1 percent and to Georgia by 1.4 percent.
Among non-oil exports from January to October 2018, tomatoes ranked first at USD 149.9 million, followed by gold in unprocessed forms not intended for coin minting at USD 99.9 million. Polyethylene in primary forms with a specific gravity below 0.94 ranked third, at USD 68.5 million.
Overall, during January–October 2018, exports of fruits and vegetables totaled USD 405.5 million, plastics and products made from them USD 103.6 million, aluminum and products made from it USD 102.7 million, electricity USD 60 million, ferrous metals and products made from them USD 72.2 million, cotton fiber USD 64.5 million, chemical industry products USD 63.9 million, and cotton yarn USD 19 million. Compared to the same period in 2017, exports of cotton fiber increased 2.3 times, electricity exports by 62 percent, cotton yarn by 41 percent, plastics and related products by 28 percent, fruits and vegetables by 8 percent, aluminum and related products by 5 percent, and ferrous metals and related products by 5 percent.
In October 2018, non-oil sector exports amounted to USD 144 million. Russia led the list of main export destinations with USD 64.9 million, followed by Turkey (USD 18.2 million), Switzerland (USD 9.2 million), Georgia (USD 9.1 million), Ukraine (USD 7.3 million), and other countries.
Dates led the list of top exported non-oil products in October 2018 with USD 23 million. Shelled hazelnuts (USD 13.3 million) and apples (USD 7 million) ranked second and third, respectively.
The November issue of the “Export Review” also includes a ranking of key non-oil exporters. In January–October 2018, the top ten non-state non-oil exporting companies included the Azerbaijan branch of Azerbaijan International Mining Company Limited, MKT Production and Commerce LLC, Kapitan Fruits LLC, Baku Steel Company LLC, Azfruittrade LLC, Food Export Shamkir LLC, Gala Fruit-Vegetable Import-Export LLC, Sun Food LLC, Azerbaijan Sugar Production Union LLC, and Ram International Transport and Trade Ltd LLC.
Among state-owned companies involved in non-oil exports, the Marketing and Economic Operations Department of SOCAR led, followed by Det-al Aluminum LLC, Azerenergy JSC, Azergold CJSC, Azerbaijan Airlines JSC, SOCAR Methanol LLC, CTS-Agro LLC, Supply and Procurement of Food Products JSC, Nakhchivan Autonomous Republic State Energy Service, and Surakhani Machine-Building Plant Subsidiary JSC.
The “Export Review” also highlights service exports. During January–October 2018, Azercosmos JSC exported services worth USD 22.4 million to 23 countries, including satellite telecommunications and optical satellite services. Revenue from service exports accounted for 88 percent of Azercosmos JSC’s total revenue. In October 2018 alone, Azercosmos exported services worth USD 5.7 million to 17 countries. Major destinations for these service exports during the first ten months of 2018 included France, Malaysia, the UAE, Germany, Georgia, and others.
Additionally, the “Export Review” notes that during January–October 2018, Azerbaijan received 2,420.4 thousand foreign visitors from 194 countries, a 6.1 percent increase compared to the same period last year. According to the State Border Service, 31.1 percent of visitors were from the Russian Federation, 20.2 percent from Georgia, 10.1 percent from Turkey, 8.9 percent from Iran, 3.2 percent from the UAE, 2.8 percent from Saudi Arabia, 2.6 percent from Iraq, 2.0 percent from Ukraine, 1.6 percent from Israel, 17.4 percent from other countries, and 0.1 percent stateless. Spending by foreign visitors via bank cards also increased, totaling AZN 1.119 billion in January–October 2018, up 28 percent (AZN 248 million) from the same period in 2017. In October 2018 alone, foreign visitors’ card transactions totaled AZN 117 million, a 57 percent increase compared to October 2017.
The November issue also provides information on export orders received through the Azexport.az portal. In October 2018, export orders totaling USD 23 million were registered, and the total for the first ten months reached USD 433 million. Compared to the same period in 2017, the value of orders increased by 10 percent. For context, between January 2017 and October 31, 2018 (22 months), export orders from 108 countries totaled USD 908 million.
The issue includes an update on the “Single Window” Export Support Center, which in November 2018 issued the required certificates to individuals and legal entities under the single-window principle. Exports documented through this center amounted to USD 11.8 million. Products certified were exported to Russia, Turkey, Ukraine, Georgia, Kazakhstan, Switzerland, Italy, Iran, Poland, China, the Czech Republic, Estonia, Germany, Moldova, Iraq, Uzbekistan, Tajikistan, Korea, Israel, and Malaysia. Currently, 10 percent of the country’s non-oil exports are documented through the Single Window Export Support Center. The issue also notes an event organized by the center on “Financial Support in Export Operations.”
Additionally, the November issue covers export missions to Bulgaria and Germany, and the presentation of Azerbaijani wines at the Prowine China international wine exhibition in China, among other topics.
The “Export Review” aims to inform entrepreneurs about export opportunities, increase access to traditional and new markets, and accelerate integration into international markets.