“İslahatlar İcmalı”nın xüsusi buraxılışı Rəqəmsal Ticarət Qovşağına həsr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azərbaycan İqtisadi İslahatlar İcmalı”nın iyun buraxılışı – Azərbaycan, ingilis və rus dillərində - Rəqəmsal Ticarət Qovşağına (RTQ) həsr edilib. İcmalın bu sayında RTQ-nın həm investorlar, həm də biznes sahibləri üçün yaratdığı imkanlar - E-biznes, E-ixrac təşviqi, E-imza, E-rezident, Hüquqi şəxsin online qeydiyyatı, E-ödəniş, E-sənəd, transsərhəd əməliyyatları və imzaların qarşılıqlı tanınması, Vahid Onlayn İxrac ərizəsi, Sərbəst Satış sertifikatı; Gömrük bəyannamələrinin doldurulması və s. barədə ətraflı məlumatlar öz əksini tapıb. Həmçinin, RTQ-nın əməkdaşlıq əlaqələri, imzalanmış memorandumlar və bu əməkdaşlıqlar nəticəsində RTQ-nin fəaliyyət sahəsinin genişləndirilməsini əks etdirən xəritə təqdim olunub.
İcmalın xüsusi buraxılışında Rəqəmsal Ticarət Qovşağının Azərbaycanda və Xarici ölkələrdə təqdim olunması, müxtəlif ekspertlərin rəyləri, dünya təcrübəsi ilə müqayisəli təhlili və üstünlükləri də xüsusi buraxılışda yer alıb.
Qeyd edək ki, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 Fevral 2017-ci il tarixli «Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında» Fərmanı əsasında yaradılıb.
“Azərbaycan İqtisadi İslahatlar İcmalı”nın Rəqəmsal Ticarət Qovşağına dair xüsusi buraxılışı ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

Special Issue of “Economic Reforms Review” Dedicated to the Digital Trade Hub
The June issue of the “Azerbaijan Economic Reforms Review”, published by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) in Azerbaijani, English, and Russian, is dedicated to the Digital Trade Hub (DTH). This issue highlights the opportunities that DTH creates for investors and business owners, including E-business, E-export promotion, E-signature, E-resident, online registration of legal entities, E-payment, E-document, cross-border transactions and mutual recognition of signatures, Unified Online Export Application, Free Sale Certificate, and customs declaration filing.
The special issue also presents DTH’s collaboration networks, signed memorandums, and a map illustrating the expansion of DTH’s operational scope resulting from these partnerships. It includes the presentation of DTH in Azerbaijan and abroad, expert opinions, comparative analysis with global practices, and its key advantages.
It should be noted that the Digital Trade Hub was established based on the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 22, 2017, titled “On Strengthening the Position of the Republic of Azerbaijan as a Digital Trade Hub and Implementing Additional Measures for Expanding Foreign Trade Operations.”