“İslahat icmalı” vergi və sosial sığorta güzəştlərinə həsr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “İslahat icmalı”nın xüsusi buraxılışı Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılmasına həsr olunub. Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində və Sosial sığorta haqqında Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə layihə Milli Məclisə təqdim olunub.
İİTKM-in maliyyə analitiki Ayaz Museyibov bildirir ki, icmalda pandemiyaya qarşı mübarizə tədbirləri çərçivəsində həm vergi, həm də sosial sığorta yükünün azaldılması üzrə müvafiq qanun layihələrində nəzərdə tutulan maddələr əsaslı dəstək tədbirlərinin iterativ davamıdır və pandemiyanın resessiv trendlərinin önlənməsinə xidmət edir. İcmalda tətbiq edilməsi nəzərdə tutulan müvəqqəti vergi rejiminin güzəştləri və tətbiq dairəsi, qüvvədə olma müddəti ilə bağlı qanunvericiliyə təklif olunan əsas dəyişikliklər əks olunub. Eyni zamanda sosial sığorta yükünün azaldılması üzrə nəzərdə tutulan ümumi müddəalar, tətbiq edilməsi nəzərdə tutulan yeni sığorta tarifləri və bu tariflərini hər iki mərhələ üzrə qüvvədə olma müddəti və əsas güzəştlər barədə məlumatlar təqdim olunub. Həm vergi, həm də sosial sığorta yükünün azaldılması üzrə nəzərdə tutulan güzəşt tədbirləri sahibkarlıq subyektlərinin vergi və sosial öhdəliklərini ödəmə qabiliyyətinin qorunması, onların maliyyə dayanıqlılığının təmin edilməsinə müsbət təsir göstərəcəkdir.
“İslahat icmalı”nda maliyyə yükünün azaldılması, vergi tətilinin verilməsi, tətbiq olunan güzəştlərin əsas təsir dairəsi, eyni zamanda qanunvericiliyə edilmiş digər dəyişiklik və əlavələr müqayisəli formada təqdim olunub.

“Reform Review” Dedicated to Tax and Social Insurance Relief Measures
A special issue of the Reform Review prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) is dedicated to mitigating the negative impact of the Coronavirus (COVID-19) pandemic on business entities. It should be noted that a draft law proposing amendments to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan and to the Law on Social Insurance has been submitted to the National Assembly of Azerbaijan.
According to CAERC financial analyst Ayaz Museyibov, the provisions set out in the relevant draft laws—aimed at reducing both tax and social insurance burdens within the framework of anti-pandemic measures—represent an iterative continuation of substantial support initiatives and are intended to prevent recessionary trends caused by the pandemic. The review outlines the key legislative changes proposed with respect to the scope, applicability, and duration of the temporary preferential tax regime. It also presents information on the general provisions envisaged for reducing the social insurance burden, the new insurance tariffs proposed for implementation, their validity periods across both phases, and the main relief measures. The relief measures envisaged for reducing both tax and social insurance burdens are expected to positively affect the ability of business entities to meet their tax and social obligations and to support their financial stability.
In the Reform Review, the reduction of the financial burden, the granting of tax holidays, the primary areas of impact of the applied reliefs, as well as other amendments and additions to the legislation, are presented in a comparative format.