İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəşr etdiyi “İslahat İcmalı”nın xüsusi buraxılışı “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən həyata keçirilən “Startup School” layihələrinə həsr olunub.
Xüsusi buraxılışda “Enterprise Azerbaijan” portalının reallaşdırdığı “Startup School 1”, “Startup School 2: AI for Green Solidarity” və “Startup School 3: Green and Digital Silk Road” beynəlxalq akselerasiya proqramları haqqında geniş və əhatəli məlumat təqdim olunub. İcmalda hər bir layihənin məqsədləri, əhatə dairəsi, iştirakçı profili, icra planı çərçivəsində görülən işlər və əldə olunan nəticələr ətraflı əks etdirilib.
İcmalda qeyd olunur ki, “Startup School” layihələri Azərbaycanda və regionda startap ekosisteminin inkişafına töhfə verən ən mühüm proqramlardan biri kimi fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Eyni zamanda icmalda 2026-cı ildə həyata keçirilməsi planlaşdırılan “Startup School 4: 5 continents – 500 startups” beynəlxalq layihəsinin də anonsu yer alıb.

Special edition of the “Reform Review”: “Startup School” projects of the “Enterprise Azerbaijan” portal
The special edition of the “Reform Review”, published by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), is dedicated to the “Startup School” projects implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal.
The special issue presents comprehensive and detailed information about the international acceleration programs “Startup School 1”, “Startup School 2: AI for Green Solidarity”, and “Startup School 3: Green and Digital Silk Road”, carried out by the “Enterprise Azerbaijan” portal. The review thoroughly reflects the objectives of each project, their scope, participant profiles, activities implemented within the execution plans, and the results achieved.
The review notes that the “Startup School” projects continue to operate successfully as one of the most important programs contributing to the development of the startup ecosystem in Azerbaijan and the region. In addition, the review includes an announcement of the international project “Startup School 4: 5 Continents – 500 Startups”, planned to be implemented in 2026.