"İslahat icmalı": Azərbaycan kağızsız ticarətdə regional liderdi
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin "İslahat icmalı" Azərbaycanın kağızsız ticarət sahəsində regional liderliyinə həsr olunub. Belə ki, BMT-nin Asiya və Sakit Okean Komissiyasının (UNESCAP) “Transsərhəd kağızsız ticarətə hazırlığın qiymətləndirilməsi” layihəsinin cari il üzrə sorğusunun nəticəsinə görə, Azərbaycan 2019-cu il ilə müqayisədə 5% artım nümayiş etdirərək ümumilikdə 86.02% ilə həm qonşu ölkələr (Rusiya 84.95, Gürcüstan 82.8, İran 77.42, Ermənistan 62.37, Türkiyə 86.02), həm də MDB ölkələri ilə müqayisədə 1-ci yerdə qərarlaşıb. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bütün dünya üzrə ortalama göstərici 64.95%, inkişaf etmiş ölkələr üzrə isə 81.86%-dir.
"İslahat icmalı"nda qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu sahədə aparılan geniş islahatlar nəticəsində “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı” portalının yaradılması və “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanından irəli gələn tapşırıqların yerinə yetirilməsi transsərhəd ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsinə gətirib çıxarıb, elektron və kağızsız ticarətin, xüsusilə də, transsərhəd kağızsız ticarətin inkişafını stimullaşdırıb. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan reytinqin transsərhəd kağızsız ticarət alt indikatoru üzrə 2 il müddətinə 33% artıma nail olub və bu sahənin inkişaf sürətinə görə qlobal səviyyədə öncül mövqeyə sahib olub. Gömrük sahəsində aparılmış islahatlar - “Yaşıl Dəhliz”, “Avtomatlaşdırılmış Gömrük Sistemi” və “Bir pəncərə” elektron sisteminin yaradılması, gömrük bəyannamələrinin elektron qaydada doldurulması və sertifikatların elektron formada təqdim edilməsi, eləcə də, gömrük rüsumları və vergilərinin elektron formada ödənilməsi Azərbaycanda ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsinə xidmət edib və reytinqdə də “tam icra” kimi qiymətləndirilərək mövqeyimizin yaxşılaşdırılmasına gətirib çıxarıb. Eyni zamanda, Azərbaycanın 20 fevral 2021-ci il tarixindən qüvvəyə minən “Asiya-Sakit Okeanında Sərhədlərarası Kağızsız Ticarətin Asanlaşdırılması Çərçivə Sazişi”ni imzalayan ilk dövlətlərdən olması da qlobal müstəvidə ölkənin bu sahədə mövqeyinin yaxşılaşdırılmasına öz müsbət töhfəsini verib.
"İslahat icmalı"nın xüsusi buraxılışı ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:
Xatırladaq ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi UNESCAP-ın milli koordinatorudur.

"Reforms Review”: Azerbaijan Is a Leader in the Region for Paperless Trade
The “Reforms Review” of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is dedicated to regional leadership of Azerbaijan in paperless trade.
According to the UNESCAP report for the current year, in comparison with 2019, Azerbaijan showed a five-percent-increase with an overall 86.02 percent in terms of paperless trade. Azerbaijan ranked first both among neighboring countries (Russia - 84.95 percent, Georgia - 82.8 percent, Iran - 77.42 percent, Armenia - 62.37 percent and Turkey - 86.02 percent) and among CIS countries. It should be noted that average world ratio is 64.95 percent and average ratio in developed countries – 81.86 percent.
The “Reforms Review” mentions that extensive reforms carried out by President Ilham Aliyev resulted in the creation of the Digital Trade Hub portal and the implementation of measures taken following the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On additional measures for strengthening of the position of the Republic of Azerbaijan as a Digital Trade Hub and expansion of foreign trade operations” led to the simplification of cross-border trade procedures, facilitated the development of electronic and paperless trade, especially cross-border paperless trade.
It is no coincidence that for cross-border paperless trade sub-indicator of the ranking, Azerbaijan has reached 33% increase in 2 years, thus, taking leading position at the global level in terms of the pace of development in this field. Reforms in the field of customs - creation of such e-systems as Green Corridor, Automated Customs System and One Stop Shop, electronic filling of customs declarations and e-submission of certificates, as well as e-payment of customs duties and taxes served to the simplification of trade procedures in Azerbaijan. Thus, full implementation of cross-border paperless trade in the ranking improved position of Azerbaijan. At the same time, the fact that Azerbaijan was one of the first countries to sign the Framework Agreement on Facilitation of Cross-border Paperless Trade in Asia and the Pacific of February 20, 2021 contributed to improving the position of the country in this field globally.
A special issue of the “Reforms Review” can be viewed by the following link:
It should be mentioned that the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is a National Coordinator of the UNESCAP.