İqtisadi Şuranın iclası keçirilib
30 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikası İqtisadi Şurasının sədri, Baş nazir Əli Əsədovun rəhbərliyi ilə keçirilən iclasın gündəliyində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2026-cı il yanvar ayının 5-də yerli televiziya kanallarına verdiyi geniş müsahibəsindən irəli gələn tapşırıqlar və 2025-ci ilin sosial-iqtisadi inkişaf göstəriciləri, İqtisadi Şuranın 2026-cı il üzrə Fəaliyyət Planı, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın 2025-ci il üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələrinə dair Hesabat, “Sahibkarlıq fəaliyyətinə maneə və çətinliklərin aradan qaldırılması və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması islahatları üzrə İşçi qrup”un təqdimatı, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin 2025-ci il üzrə Fəaliyyət Hesabatı və 2026-cı il üçün Fəaliyyət Planı və digər aktual məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
Gündəlikdə olan məsələlər üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Natiq Əmirovun və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının məruzələri dinlənilib. İclasda təqdim olunan məsələlərə dair İqtisadi Şuranın üzvləri və eləcə də ədliyyə naziri Fərid Əhmədov çıxış ediblər.
İclasın yekununda İqtisadi Şuranın üzvlərinin rəy və təklifləri nəzərə alınmaqla qərarlar qəbul olunub və aidiyyəti qurumlara müvafiq tapşırıqlar verilib.

On January 30, Prime Minister Ali Asadov chaired a meeting of Azerbaijan’s Economic Council.
The agenda of the meeting included tasks arising from President Ilham Aliyev's extensive interview with local TV channels on January 5 and the socio-economic development indicators for 2025, the Action Plan of the Economic Council for 2026, the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026" and the "Report on the results of monitoring and assessment of the First State Program on the Great Return to the liberated territories of Azerbaijan" for 2025, the presentation of the "Working Group on reforms to eliminate obstacles and challenges to entrepreneurship and improve the business environment," the 2025 Activity Report and the 2025 Action Plan of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, as well as other related issues.
Reports on the agenda items were presented by Natig Amirov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, and Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.
Members of the Economic Council, including Minister of Justice Farid Ahmadov, also delivered remarks on the agenda issues.
In conclusion, the meeting participants adopted the decisions on the issues discussed with instructions given to the relevant bodies.