İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin yaranmasından 4 il ötür
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) 2016-cı il aprel ayının 20-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin fəaliyyətinin üç əsas funksional istiqaməti var: iqtisadi təhlil, monitorinq və qiymətləndirmə, islahatların və iqtisadi nailiyyətlərin kommunikasiyası. Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında İİTKM 12 strateji yol xəritəsi, habelə ərzaq təhlükəsizliyi, məşğulluq, rəqəmsal ödənişlər və s. sahələrdə strategiyalar, dövlət proqramları və tədbirlər planlarının monitorinq və qiymətləndirməsini həyata keçirir. Bu əsasda İİTKM-də dövlət sənədlərinin icrası barədə "böyük verilənlər bazası” - "Big Data” yaranır. Öz növbəsində "Big Data”nın emalı əsasında yeni islahatlar barədə təklifləri formalaşdırmaq mümkündür. Təkcə onu qeyd etmək kifayətdir ki, 2016-cı ildə ölkə Prezidentinin tapşırığı əsasında strateji yol xəritələri hazırlananda İİTKM-in platformasında dövlət, özəl, akademiya, beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən 400 nəfər ekspert cəmlənmişdi. Beləliklə, monitorinq və islahat arasında qarşılıqlı təsir mübadiləsi idarəetməni yeni mərhələyə qaldırır: data əsaslı qərar qəbuletmə mexanizmi işləyir. İİTKM-in təqdim etdiyi Azranking.az və Monitoring.az platformaları funksional əlaqələndirilməklə islahatlar və monitorinqin iş axınlarını rəqəmsal olaraq bir-birinə bağlayır: yeni islahat yeni monitorinq və yeni monitorinq yeni islahat deməkdir.
İİTKM-də islahatların "həyat tsikli”nə aid olan bütün mərhələlər tam rəqəmsallaşdırılıb. Bu isə prosesin səmərəliliyini, şəffaflığını, inklüzivliyini və hesabatlılığını təmin edir. Hazırda İİTKM-in balansında olan 40-a yaxın internet resursu güclü kommunikasiya vasitəsi olmaqla islahatların işıqlandırılmasına yardımçı olur. İslahatların kommunikasiyasında iki vacib hədəf var. Bunun biri mesajları əhali, biznes, beynəlxalq təşkilatlar, vətəndaş cəmiyyəti və digər istiqamətlərdə düzgün çatdırmaqdır. İkinci hədəf isə əks-əlaqə qurmaqla islahatların icrası zamanı yaranan fikir və rəyləri yenidən "islahat gündəliyi”nin formalaşmasında istifadə etməkdir.
Beləliklə, İİTKM-də idarəetmə sacayağı yaranıb: İslahat-Monitorinq-Kommunikasiya. Bu sacayağın funksionallığını artırmaq üçün İİTKM-in təqdim etdiyi institutlar vacib rol oynayır: Azexport.az, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, "Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi, Azranking.az, Monitoring.az, Enterpriseazerbaijan.com və Azerp.az.

Four Years Since the Establishment of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) was established on April 20, 2016, by a Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. CAERC operates across three main functional areas: economic analysis; monitoring and evaluation; and communication of reforms and economic achievements. Based on the instructions of the President, CAERC conducts monitoring and evaluation of 12 strategic road maps, as well as strategies, state programs, and action plans in areas such as food security, employment, digital payments, and others. On this basis, a large database on the implementation of state documents, known as “Big Data,” is being formed at CAERC. In turn, processing this Big Data makes it possible to formulate proposals for new reforms.
It is worth noting that when the strategic road maps were prepared in 2016 on the instruction of the President, CAERC’s platform brought together 400 experts representing the public sector, private sector, academia, international organizations, and civil society. Thus, the interaction between monitoring and reforms elevates governance to a new level, enabling a data-driven decision-making mechanism. The Azranking.az and Monitoring.az platforms presented by CAERC are functionally integrated, digitally linking the workflows of reforms and monitoring: a new reform leads to new monitoring, and new monitoring leads to new reforms.
All stages of the “reform life cycle” at CAERC have been fully digitalized. This ensures efficiency, transparency, inclusiveness, and accountability of the process. Currently, nearly 40 internet resources under CAERC’s management serve as strong communication tools that support the coverage of reforms. Reform communication has two key objectives. The first is to deliver messages accurately to the public, businesses, international organizations, civil society, and other stakeholders. The second objective is to establish feedback mechanisms so that opinions and suggestions arising during the implementation of reforms can be used in shaping a renewed “reform agenda.”
As a result, a governance tripod has been formed at CAERC: Reform – Monitoring – Communication. The institutions presented by CAERC play a vital role in enhancing the functionality of this tripod. These include Azexport.az, the Digital Trade Hub, the “One-Stop” Export Support Center, Azranking.az, Monitoring.az, Enterpriseazerbaijan.com, and Azerp.az.