İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ümumi tarazlıq modeli hazırlanır
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Ümumi İqtisadi Tarazlıq Modeli işlənilir. Bu kontekstdə Asiya İnkişaf Bankı Qazaxıstanın Astana şəhərində, Nazarbayev Universitetində Ümumi Tarazlıq Modeli (CGE) haqqında seminar təşkil edib. Seminarda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Layihələr departamentinin rəhbər əvəzi Rəşad Hüseynov və Strateji Təhlil və Planlaşdırma Meneceri Vüsalə Cəfərova iştirak edirlər.
Qeyd edək ki, Asiya İnkişaf Bankının Ümumi Tarazlıq Modelinin (CGE) makroiqtisadi təhlillərdə istifadəsi və tətbiqi ilə bağlı seminarı İİTKM-də müvafiq modelin qurulmasına əlavə töhvə olacaqdır. Bu model sahələr arası qarşılıqlı əlaqələri, regional münasibətlərin səviyyəsini araşdırmağa, sosial-iqtisadi göstəriciləri hesablamağa, orta və uzunmüddətli proqnozlar verməyə imkan verir.
Astanada keçirilən seminarda Avstraliyanın Viktoriya Universitetinin professoru Mark Horic, eləcə də Asiya İnkişaf Bankının Departament rəhbərləri Edimon Gintinq və Dipsa Vijerasna, Nazarbayev Universitetinin professoru Janna Kapsalyamova məruzələr oxuyacaqlar. İİTKM-in departament rəhbərinin əvəzi Rəşad Hüseynovun sözlərinə görə, seminarda Azərbaycanda Ümumi İqtisadi Tarazlıq Modelinin inkişaf etdirilməsi üçün müzakirələr də aparılır. R.Hüseyov bildirib ki, beynəlxalq ekspertlərin Ümumi İqtisadi Tarazlıq Modelinin qurulması işinə cəlb edilməsi, modelin adekvatlığını daha da artıracaqdır. Seminarda Azərbaycan nümayəndələrindən başqa həm də Qazaxıstan və Qırğızıstanın dövlət orqanlarının, beyin mərkəzlərinin və akademik qurumların təmsilçiləri iştirak edirlər.

Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Develops a General Equilibrium Model
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) is currently developing a General Economic Equilibrium (CGE) Model. In this context, the Asian Development Bank (ADB) organized a seminar on CGE models at Nazarbayev University in Astana, Kazakhstan. The seminar was attended by Rəşad Hüseynov, Acting Head of CAERC’s Projects Department, and Vüsalə Cəfərova, Strategic Analysis and Planning Manager.
The seminar focused on the use and application of the CGE model for macroeconomic analysis, which will contribute directly to the development of a corresponding model at CAERC. The CGE model allows for the study of inter-sectoral linkages, regional interactions, calculation of socio-economic indicators, and the generation of medium- and long-term forecasts.
Presenters at the Astana seminar included Professor Mark Horic from Victoria University, Australia, ADB department heads Edmon Ginting and Dipsa Vijerasna, and Professor Janna Kapsalyamova from Nazarbayev University. According to Rəşad Hüseynov, discussions at the seminar also addressed the development of Azerbaijan’s own General Economic Equilibrium Model. He emphasized that the involvement of international experts will enhance the model’s adequacy.
In addition to the Azerbaijani delegation, representatives from governmental bodies, think tanks, and academic institutions from Kazakhstan and Kyrgyzstan also participated in the seminar, fostering regional collaboration in economic modeling and forecasting.