İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ulu öndər Heydər Əliyevə həsr olunan konfrans keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü ilə münasibətilə “Heydər Əliyev: Qurucu Lider” adlı konfrans keçirilib. Konfransda əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin və şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Ümummilli lider Heydər Əliyev müasir Azərbaycan dövlətinin memarıdır” mövzusunda hazırladığı video-çarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin siyasi və iqtisadi əsaslarını yaradan tarixi şəxsiyyət, nüfuzlu rəhbər kimi çağdaş tariximizdə əbədiyaşarlıq qazanıb. Onun möhkəm siyasi iradəsi sayəsində həyata keçirdiyi dərin islahatlar bugünkü modern və dayanıqlı inkişaf yolu ilə gedən Azərbaycan Respublikasının qlobal miqyasda öz layiqli yerini tutmasında müstəsna rol oynayıb. Bölgənin geo-siyasi və geo-iqtisadi xəritəsinin şəkillənməsi və Cənubi Qafqazın Avrasiya məkanında mühüm qovşağa çevrilməsi Heydər Əliyevin fəaliyyəti ilə bağlıdır.

A conference dedicated to Heydar Aliyev was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication
Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has hosted a conference titled "Heydar Aliyev: Constructive Leader" to mark the 99th anniversary of the great leader Heydar Aliyev. At the conference, the memory of the national leader Heydar Aliyev and the martyrs was commemorated with a minute of silence. A video on "National leader Heydar Aliyev is the architect of the modern Azerbaijan state" prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication was shown.
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, said that the national leader Heydar Aliyev had gained immortality in our modern history as a historical figure and an influential leader who formed the political and economic foundations of the modern Azerbaijan. Thanks to his strong political will, the deep reforms he carried out played an exceptional role in helping the Republic of Azerbaijan, which is on the path of modern and sustainable development, to take its rightful place on a global scale. The creation of the geopolitical and geoeconomic map of the region and the transformation of the South Caucasus into an important center in the Eurasian are connected with Heydar Aliyev’ activities.
At the event, there were extensive discussions about the activities of the national leader Heydar Aliyev.