İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi illik hesabat verdi
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) 2020-ci il – Zəfər ilində mandatına uyğun olaraq ölkə qarşısında dayanan əsas vəzifələrin həllinə töhfə verərək, həm də cari fəaliyyətlərlə məşğul olub. İİTKM-in 2020-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatı Mərkəzin departament rəhbəri Zənurə Talıbova təqdim edib.
Zənurə Talıbova bildirib ki, 2020-ci ildə İİTKM-in monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyəti Dünya Bankının hesabatında Avropa və Mərkəzi Asiyada innovativ həlləri tətbiq etməklə “nəticə-əsaslı yaxşı idarəetmə” nümunəsi kimi qəbul edilib və başqa ölkələrə nümunə olaraq təqdim olunub: “Bu dövrdə strateji yol xəritələri, rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi, plastik qablaşdırma tullantılarının ətraf mühitə mənfi təsirinin azaldılması, qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, yerin təkinin geoloji öyrənilməsi və mineral xammal bazasından səmərəli istifadə, eləcə də Məşğulluq Strategiyası daxil olmaqla 20-ə qədər proqramın monitorinq və qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Bu proqramların icrası çərçivəsində 50-dən artıq dövlət qurumu ilə əməkdaşlıq edilib.”
Ötən il ərzində İİTKM-də həmçinin beynəlxalq reytinqlər üzrə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılması istiqamətində təhlillər aparılıb, təkliflər verilib və layihələr hazırlanıb. Z.Talıbova bildirib ki, ölkəmizdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə yaradılmış iqtisadi islahatların idarəedilməsi modeli dünyada ən yaxşı təcrübələrdən biri kimi qəbul edilir: “Təsadüfi deyil ki, “Doing Business 2020” hesabatında Azərbaycanın mövqeyi 191 ölkə arasında 28-ci olub və ölkəmiz yenidən “dünyanın ən islahatçı on ölkəsindən biri” kimi qiymətləndirilib. Hazırda Azərbaycanda iqtisadi islahatların idarə edilməsi modeli dünyada yaxşı nümunə kimi öyrənilir və tətbiq edilir.”
Z.Talıbovanın sözlərinə görə, İİTKM-də İqtisadi Azadlıq İndeksi, Dünya Turizm Təşkilatının (UNWTO) “Dünya Turizm Barometri”, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) İqtisadi İcmal hesabatlarının nəticələri ilə bağlı da təhlillər aparılıb və təkliflər verilib: “BVF-nin “Maliyyə Proqramlaşdırılması (FP)” modeli əsasında ekonometrik təhlillər əsasında makro, fiskal və monetar siyasət üzrə proqnozlar hazırlanıb. “Qeyri-neft sektorunda potensial artım” tədqiqatında məşğulluq, əmək, kapital, məhsuldarlıq təhlil edilib, artımın mənbələri, cari hesablar, büdcə və monetar sektor üzrə proqnozlar hazırlanıb. Maliyyə Proqramlaşdırılması modeli əsasında Azərbaycan üzrə “Fiskal Multiplikator”un hesablanması üzrə tədqiqat aparılaraq gəlir, sosial paket, istehlak artımı, idxala təsirlər təhlil olunub. Eləcə də, büdcənin kapital investisiya xərcləri ilə tikinti sektorunun artım tempi arasında reqresiya təhlili aparılıb.”
Z.Talıbova deyib ki, 2020-ci il ərzində İİTKM-də Asiya İnkişaf Bankı, SECO, Dünya Bankı və BVF-nin dəstəyilə “EconLAB” iqtisadi təhlil laboratoriyası qurulub: “Laboratoriyada makro, mezo və mikro səviyyədə təhlillərin aparılması üçün nəzərdə tutulmuş 5 ekonometrik modelin ilkin versiyası yaradılıb və təhlillər aparılıb. 2020-ci ildə Vətən müharibəsi dövründə Ermənistanın iqtisadi itkilərini hesablamaq üçün “4x4 Ümumi Tarazlıq Modeli” qurulub. Müharibənin düşmən tərəfin makroiqtisadi göstəricilərinə, eləcə də bu ölkənin əsas iqtisadi sektorlarına təsiri qiymətləndirilib. Əlavə olaraq, Xərclər-Buraxılış modeli modifikasiya edilib ki, bu da işğaldan azad edilmiş rayonların, eləcə də Ermənistanla ticarət və nəqliyyat-kommunikasiya əlaqələrinin bərpasının Azərbaycanın iqtisadiyyatına qısa müddətdə edəcəyi təsirləri ölçmək üçün nəzərdə tutulub. Ərazilərinin 30 ilə yaxın işğal altında qalması nəticəsində Azərbaycana dəymiş iqtisadi zərərlər hesablanaraq məlumatlar təqdim edilib.”
Z.Talıbova bildirir ki, 2020-ci ildə İİTKM-də bir çox iqtisadi dövlət proqramlarının layihə sənədləri hazırlanıb və bu sahələrdə araşdırmalar aparılıb: “İİTKM ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi arasında məsləhət xidmətlərinin təmin edilməsinə dair müqavilə imzalanıb. Razılaşma əsasında qurumlar tərəfindən özünüməşğulluq proqramının təkmilləşdirilməsi, sosial-iqtisadi səmərəliyin artırılması, əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, yaradılan biznes təsərrüfatlarının dayanıqlığının təmin olunmasına dair birgə fəaliyyət göstəriləcək.”
Departament rəhbəri İİTKM-in icra etdiyi layihələrlə bağlı da məlumat verib. O bildirib ki, 2020-ci ilin üzrə www.azexport.az internet portalına dünyanın 142 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 610,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib: “Ölkə ərazisində sahibkarlıq subyektləri əməkdaşlarının, fermerlərin və gənclərin iştirakı ilə pandemiya dövründə müasir rəqəmsal həll yolları vasitəsi ilə özünüməşğulluğun təmin olunmasına dair videokonfranslar təşkil olunub. Portal tərəfindən “Worldef Business School” və “Worldef “şirkətinin Azərbaycan üzrə ölkə təmsilçisi, “My Broker” gömrük təmsilçiliyi ilə birgə “Distant Amazon və Elektron Ticarət” layihəsi həyata keçirilib. Eyni zamanda, il ərzində portalı Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (International Trade Center - ITC) ilə birlikdə "Ticarətə Hazır" layihəsi çərçivəsində onlayn təlimlər təşkil edilib.
2020-ci il ərzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinə fiziki və hüquqi şəxslər tərəfindən 1069 dəfə müraciət olunub və nəticədə 1298 ədəd sertifikat verilib. “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzindən 2017–ci ilin iyun ayından 2020–ci ilin dekabr ayına kimi isə ümumiyyətlə 473,3 milyon ABŞ dolları məbləğində müxtəlif adda tikinti-sənaye, kənd təsərrüfatı məhsulları və s. məhsullar ixrac olunub ki, bunun da 182,8 milyonu ötən ilin payına düşür.
2020-ci il ərzində Rəqəmsal Ticarət Qovşağında validasiya mərkəzinin yaradılması üçün bütün texniki işlər tamamlanıb. Qarşıilıqlı şəkildə mzaların tanınması və elektron sənədlərin dövriyyəsi təmin edilib. Vahid İxrac Ərizəsi yenidən qurulub. Yeni interfeys və iş prinsipi əsasında Sərbəst Satış Sertifikatının verilməsi sistem üzərindən təqdim edilib. Qeyri-rezidentlərə göstərilən maliyyə xidmətlərinin genişləndirilməsi üçün tədbirlər həyata keçirilib.
İİTKM-in Enterpriseazerbaijan.com portalına 2020-ci il ərzində yeni layihə və ideyalar əlavə olunub. İİTKM-in British Council (Britaniya Şurası) ilə əməkdaşlığı çərçivəsində İngiltərənin Newcastle Universiteti ilə “Creative Spark” (Yaradıcı qığılcım) layihəsi davam etdirilib, Azərbaycanda startap hərəkatına dəstək verilib.”
Z.Talıbova bildirib ki, 2020-ci ildə İİTKM aktiv kommunikasiya fəaliyyətini davam etdirib və KİV-ə 500-ə yaxın xəbər ötürüb: “Kommunikasiya fəaliyyətində pandemiya dövründə Azərbaycanda həyata keçirilən sosial-iqtisadi tədbirlərin təbliğ olunması və Vətən müharibəsi ilə bağlı istiqamətlər əsas olub. Ötən ilin mart ayından başlayaraq Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının Azərbaycan iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, ölkədə məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı kompleks tədbirlərə həsr olunan kommunikasiya fəaliyyəti həyata keçirilib. Sentyabr ayının 27-dən noyabr ayının 20-ə qədər isə Qarabağın iqtisadi inkişafı və Ermənistanla resurs müharibəsi mövzusunda 400-ə yaxın məqalə, müsahibə və şərhi dünyanın nüfuzlu media orqanlarında Azərbaycan, rus, ingilis, erməni, ispan, rumın, urdu və bolqar dillərində dərc olunub.”
Z.Talıbova bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi ilə əlaqədar İİTKM-də yaradılan “İslahat Könüllüləri” təşkilatı Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqına üzv olub, onlarla görüş, seminar və təlimlər təşkil edilib.

Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Presented Annual Report
In 2020 – the year of Victory, following its mandate, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) contributed to the solution of the tasks facing the state, as well as its current activities. Head of the Department of the Center Zanura Talibova presented the report on the work of the CAERC in 2020.
During last year, the CAERC also conducted analyzes, made proposals, and developed projects to improve Azerbaijan's position in international rankings. Z.Talibova stated said that the model of management of economic reforms created in our country under the leadership of President Ilham Aliyev is accepted as one of the best practices in the world. “It is no coincidence that in Doing Business 2020 report Azerbaijan ranked 28 among 191 countries and assessed as one of the top-ten reformist countries. At the moment, a model of management of economic reforms applied in Azerbaijan is studied and implemented as best practice”.
According to Z.Talibova, the CAERC also analyzed the Index of Economic Freedom, the World Tourism Organization's (UNWTO) World Tourism Barometer, and the International Monetary Fund's (IMF) Economic Review reports and made recommendations. As she said, “Forecasts on macro, fiscal and monetary policy have been prepared guided by the econometric analysis based on the IMF's Financial Programming (FP) model. The study "Potential growth in the non-oil sector" analyzed employment, labor, capital, and productivity and provided forecasts on sources of growth current accounts, budget, and monetary sector. Based on the Financial Programming model the fiscal multiplicator of Azerbaijan was studied and income, social package, consumption growth, impacts on imports were analyzed. At the same time, regression analysis between the capital investment expenditures of the budget and the growth rate of the construction sector was conducted.”
Z.Talibova also mentioned that in 2020 economic analysis laboratory EconLAB was established in the CAERC with the support of the Asian Development Bank, SECO, World Bank, and IMF. “The laboratory created the initial version of 5 econometric models for analyzing the macro, meso, and micro levels. Also, during the Patriotic War of 2020, the laboratory created the “4x4 General Equilibrium Model” for calculating the economic losses of Armenia. Moreover, the Laboratory assessed the impact of the war on the macroeconomic indicators of the enemy, as well as the main economic sectors of the country. Additionally, the Input-Output Model was modified in order to calculate the short-term impact of the restoration of the liberated regions, as well as trade and transport-communication relations with Armenia on the economy of Azerbaijan. Economic damages inflicted on Azerbaijan due to 30 years of occupation of territories were calculated. Then, the laboratory presented information on the calculations”, said Z.Talibova.
Besides, Z.Talibova mentioned that in 2020 the CAERC prepared project documents of many economic state programs. “The CAERC and Ministry of Labor and Social Protection signed the agreement on provision of consulting services. According to the agreement, the agencies will work together to improve the self-employment program, increase social and economic efficiency, expand coverage, and ensure the sustainability of established local businesses”.
The Head of the Department also informed about the projects implemented by the CAERC. She said that the value of export orders received by the Internet portal www.azexport.az from 142 countries in 2020 amounted to 610.7 million US dollars. According to her words, “There were videoconferences on ensuring self-employment during the pandemic by using contemporary digital solutions. Employees of business entities, farmers, and youth were among the participants of the videoconferences. Also, the portal together with the Worldef Business School and a representative of Worldef as well as the My Broker customs office implemented the Amazon and Electronic Commerce Distance Learning project. At the same time, the Azexport portal in cooperation with the International Trade Center (ITC) organized online trainings within the Ready for Trading project”.
In 2020, the One-Stop-Shop Export Support Center received 1069 applications from physical and legal entities and provided 1298 certificates. From June 2017 to December 2020, construction, industrial, agricultural, and products worth 473.3 million US dollars, with 182.8 million US dollars felling to the share of 2020, were exported through the One-Stop-Shop Export Support Center.
In 2020, the validation center was established at the Digital Trade Hub (DTH). As a result, the DTH provided the service of mutual recognition of signatures and circulation of e-documents. Also, the Single Export Application was renewed. By updating the interface and operating principle, the issuance of a Free Sales Certificate was ensured through the system.
Moreover, in 2020, the CAERC’s Enterpriseazerbaijan.com portal was supplemented with new projects and ideas. Within the cooperation of the CAERC and British Council, the implementation of the Creative Spark project conducted together with the British University of Newcastle was continued, and the startup movement in Azerbaijan received support”.
Next, Z.Talibova noted that in 2020 the CAERC continued its activities in the sphere of communication and sent about 500 pieces of news to the mass media. “The communication activity mainly covered distribution of information on social and economic measures and Patriotic War. Starting from March of last year, the CAERC has been implementing the communication activity dedicated to comprehensive measures on reducing the negative impact of the coronavirus (COVID-19) pandemic on Azerbaijan’s economy, macroeconomic stability, employment issues, and businesses in the country. From September 27 to November 20, about 400 articles, interviews, and comments on the economic development of Karabakh and the resource war with Armenia were published in the world's leading media in Azerbaijani, Russian, English, Armenian, Spanish, Romanian, Urdu, and Bulgarian,” told Z.Talibova.
She also said that due to the declaration of 2020 as the Year of Volunteers in accordance with the Order of President Ilham Aliyev, the CAERC created the Reform Volunteers Organization. The organization has become a member of the Union of Volunteer Organizations of Azerbaijan and conducted dozens of meetings, seminars, and trainings.