İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi 5 illik yubileyini qeyd edir
Iqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatların əhatə dairəsinin genişləndirilməsini və bu sahədə işlərin səmərəli şəkildə əlaqələndirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 20 aprel tarixli 879 nömrəli Fərmanı ilə yaradılıb. İİTKM yarandığı beş il ərzində 50-ə qədər strategiya, proqram, fəaliyyət planı, konsepsiya, strateji yol xəritələri, texniki-iqtisadi əsaslandırma və digər sənədlərin hazırlanmasında, habelə Qarabağın reinteqrasiyası üçün lazım olan iqtisadi əsaslandırma prosesində iştirak edərək islahat gündəliyinin formalaşmasına töhfə verib.
İİTKM dünyada tanınmış beyin mərkəzlərindən biri kimi “EconLAB” iqtisadi təhlil laboratoriyasını formalaşdırıb. Bu laboratoriyada Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İttifaqı və SECO-nun dəstəyilə maliyyə proqramlaşdırılması, ümumi tarazlıq, xərclər-buraxılış, ORANİ, mikrosimulyasiya, Xarici Sektorun Qiymətləndirilməsi (EBA-lite) kimi modellər yaradılıb. Dünya Bankının regionda uğur hekayəsi kimi təqdim etdiyi İİTKM-də yaradılan monitorinq və qiymətləndirmə institutu bp şirkətinin dəstəyilə www.monitoring.az portalı əsasında rəqəmsallaşdırılıb. BMT və Dünya Bankı ilə partnyorluq əsasında monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində qabaqcıl təcrübənin yerli şəraitdə tətbiqi və bu sahədə bacarıqların artırılması istiqamətində nailiyyətlər əldə edilib, açıq hökumət və yaxşı idarəetmə prinsiplərinə əməl olunub.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan uğurlu islahatlar nəticəsində Azərbaycan Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında top-10 islahatçı ölkə sırasına daxil olub və 190 ölkə arasında biznes mühitinin əlverişliliyinə görə 25-ci yerə qədər irəliləyib. Eyni zamanda qlobal rəqabətlilik, iqtisadi azadlıq, qlobal innovasiyalar və davamlı inkişaf məqsədləri sahəsində mötəbər reytinqlərdə Azərbaycanın yüksək məqamlarda qərar tutması ölkəmizdə iqtisadi islahatların idarə edilməsinin uğurlu modelinin yaranmasını sübut edir. İİTKM iqtisadi islahatların hazırlanması və həyata keçirilməsi sahəsində dövlət və özəl sektorun dialoqu əsasında qurulan rəqəmsal həll – azranking.az portalının operatorudur.
İİTKM-in 40-a yaxın elektron resursu, “İxrac icmalı”, “İslahat icmalı” və “Video icmal” kimi xüsusi buraxılışları ilə yanaşı, həm də operativ kommunikasiya siyasəti qeyd edilməlidir. Mərkəz bu beş ildə Forbes, Reuters, BBC, Foreign Policy və London Post kimi nüfuzlu dünya nəşrlərində, T20 və Asiya Beyin Mərkəzlərinin İnkişaf Forumu kimi platformalarda, BMT, Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Avropa İttifaqı, Asiya İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı kimi nüfuzlu qurumların tədbirlərində ölkəmizi təmsil edib.
Azərbaycanda elektron ticarətin lideri Azexport.az, dünyada ikinci olan Azərbaycan Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, dünyada ilk m-rezidentlik, dünyada ikinci olan e-rezidentlik, ölkədə ilk rəqəmsal inkubasiya və akselerasiya mərkəzi - EnterpriseAzerbaijan.com, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi və Azerp.az layihəsi İİTKM-in bu beş ildə əldə etdiyi nailiyyətlər sırasındadır.
2020-ci ildə aparılan Vətən Müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Ordumuzun əldə etdiyi qələbə, torpaqlarımızın düşməndən azad edilməsi, tarixi ədalətin bərpası milli qürur mənbəyimiz kimi Vətən, Xalq və Dövlət qarşısındakı məsuliyyətimizi daha da artırır!

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Celebrates Its 5th Anniversary
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) was created upon the Decree 879 of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated April 20, 2016, in order to expand the scope of reforms in Azerbaijan and ensure effective coordination of work in this sphere. During 5 years since its establishment, the CAERC has contributed to the formation of the reforms agenda by participating in the preparation of about 50 strategies, programs, action plans, concepts, strategic road maps, feasibility studies, and other documents, as well as in the economic justification process for the reintegration of Karabakh.
As one of the world-famous think tanks, CAERC has formed the EconLAB - laboratory of economic analysis. Financial programming, general equilibrium, input-output, ORANI, microsimulation, and external sector assessments (EBA-lite) models were built in the EconLAB with the support of the World Bank, International Monetary Fund, Asian Development Bank, European Union, and SECO. The monitoring and evaluation institute, created in the CAERC and presented as a success story by the World Bank, was digitalized as www.monitoring.az portal with the support of BP. Partnerships with the United Nations and the World Bank have led to the application of best practices in monitoring and evaluation in the local context and capacity building with adherence to the principles of open government and good governance.
As a result of successful reforms, implemented under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan entered the list of top 10 reformist countries in the Doing Business Report and ranked 25th among 190 countries for the favorable business environment. At the same time, the high positions of Azerbaijan in rankings on global competitiveness, economic freedom, global innovation, and sustainable development proves the emergence of a successful model of economic reform in our country. The CAERC is the operator of azranking.az – a digital solution based on public-private dialogue in the sphere of development and implementation of economic reforms.
Along with 40 e-resources, Export Review, Reforms Review, and Video Review, a special emphasis should be made on CAERC’s efficient communication policy. We are proud that during the last 5 years we represented our country in such influential world publications as Forbes, Reuters, BBC, Foreign Policy, and the London Post, on such platforms as the T20 and the Asian Brain Center Development Forum, as well as at the events of the UN, the World Bank, the International Monetary Fund, the European Union, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, and Organization for Economic Cooperation and Development!
The leader of e-commerce in Azerbaijan – Azexrpot.az, the world’s second Digital Trade Hub of Azerbaijan, first m-residency and second e-residency in the world, the first incubation and acceleration center in the country - EnterpriseAzerbaijan.com, One-Stop-Shop Export Support Center, and Azerp.az projects are among the achievements attained by the CAERC in last 5 years.
Being the source of our national pride, the victory of our glorious Army under the leadership of our victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the Patriotic War of 2020, the liberation of our lands from the enemy’s occupation, and restoration of historical justice increase our responsibility to the Motherland, Nation and Country!