İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) “Avrasiya Həftəsi 2017” tədbirində Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlardan danışılıb
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Strateji təhlil və Planlaşdırma meneceri Vüsalə Cəfərova Qazaxıstanın Almatı şəhərində İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) təşkilatçılığı ilə “Avrasiya Həftəsi 2017” adlı tədbirində çıxış edib. Vüsalə Cəfərova bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda kompleks, elmi əsaslandırılmış və sistemli iqtisadi islahatlar həyata keçirilir. Azərbaycan dünyanın ən uğurlu islahat aparılan ölkəsinə çevrilib. Ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlar prosesində beynəlxalq təşkilatların, sahibkarları təmsil edən qurumların, yerli və xarici subyektlərinin islahat prosesinə cəlb edilməsi sahəsinə mütərəqqi təcrübə qazanılıb. İİTKM rəsmisi 40 dan çox ölkədən olan hökumət və dövlət rəsmilərinin də iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı həmçinin Azərbaycanda qəbul edilən Strateji Yol Xəritələri barədə ətraflı məlumatlar təqdim edib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizləri üzərində mühüm nəqliyyat- logistika mərkəzinə çevrilir. Vüsalə Cəfərova əlavə edib ki, Azərbaycanda yaradılan Rəqəmsal Ticarət Qovşağı böyük əhəmiyyət daşıyır. Cünki bu Qovşağın yaradılması bir sıra qabaqcıl ölkələrin təcrübəsi nəzərə alınıb.
Qeyd edək ki, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) təşkilatçılığı ilə “Avrasiya Həftəsi 2017” adlı tədbirində Avrasiya və OECD ölkələrinin nümayəndələri, ekspertləri və beynəlxalq və regional təşkilat nümayəndələri iştirak edib. Avrasiya regionunun Rəqabətlilik mövzusunda dəyirmi masa müzakirələrində habelə biznes forumda bir sıra regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Economic Reforms in Azerbaijan Presented at OECD “Eurasia Week 2017”
Vusale Caferova, Strategic Analysis and Planning Manager at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered a speech at the “Eurasia Week 2017” event organized by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) in Almaty, Kazakhstan.
Caferova noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan has implemented comprehensive, scientifically grounded, and systematic economic reforms. As a result, Azerbaijan has become one of the most successful countries in terms of reform implementation. The reform process has gained advanced experience in involving international organizations, business associations, and both local and foreign entities.
During her speech at the event, attended by government and state officials from over 40 countries, she also provided detailed information on the Strategic Roadmaps adopted in Azerbaijan. It was highlighted that Azerbaijan is becoming an important transport and logistics hub on the East-West and North-South corridors. Caferova added that the establishment of the Digital Trade Hub in Azerbaijan is of great importance, as it incorporates the experience of several leading countries.
It should be noted that the “Eurasia Week 2017” event, organized by the OECD, brought together representatives, experts, and delegates from international and regional organizations from Eurasia and OECD countries. Discussions on competitiveness in the Eurasian region were held at round tables and business forums, where various regional issues were exchanged.