“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının 3.2-ci Məqsədində (Yaradıcı və innovativ cəmiyyət) nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətlərinin tam və vaxtında icra edilməsi məqsədilə yaradılmış “İnnovasiya” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclasda Strategiyanın 2024-cü il üzrə hədəflərinin birinci yarımillikdə icrasına dair aparılmış monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı müzakirə olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən İşçi qrupunun sədri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov iclasın məqsədi və hesabat dövründə görülmüş işlər barəsində danışıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müşaviri Təranə Salıfova isə aparılan monitorinqin əsas göstəriciləri ilə bağlı məlumat verib.
İşçi qrupunun sədr müavini, İİTKM-in Strateji planlaşdırma şöbəsinin müdiri Aqil Əsədov monitorinq və qiymətləndirmə üzrə hesabatın təqdimatı ilə çıxış edib, hədəf indikatorlar üzrə görülmüş işlər, əsas çağırış və tövsiyələri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra İşçi qrupunun üzvləri hesabat üzrə müzakirələr aparıb, rəy və təkliflərini diqqətə çatdırıblar.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 12 iyun tarixli 487s nömrəli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb. “İnnovasiya” İşçi qrupu da bu çərçivədə Strategiyanın 3.2-ci Məqsədinin yerinə yetirilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsini həyata keçirir.
“İnnovasiya” işçi qrupunda Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Elm və Təhsil, Xarici İşlər, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Ədliyyə, Müdafiə Sənayesi, Kənd Təsərrüfatı, Mədəniyyət və Energetika nazirlikləri, həmçinin Mərkəzi Bank, Dövlət Gömrük Komitəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və AMEA-nın müvafiq şöbə və bölmələrinin rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

The next meeting of the "Innovation" Working Group was held to ensure the full and timely implementation of the action directions outlined in the Action Plan of the "2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan" (Creative and Innovative Society). The meeting reviewed the monitoring and evaluation report on the implementation of the Strategy’s 2024 goals for the first half of the year.
Samir Mammadov, the Chairman of the Working Group, Deputy Minister of Digital Development and Transport delivered the opening speech, highlighting the purpose of the meeting and the work accomplished during the reporting period. Tarana Salifova, Advisor to the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, provided information on the key indicators from the monitoring conducted.
Agil Asadov, the Deputy Chairman of the Working Group and Head of the Strategic Planning Department of CAERC, presented the monitoring and evaluation report, emphasizing the progress made towards the target indicators, the main challenges encountered, and the recommendations provided.
Following the presentations, members of the Working Group held discussions on the report, sharing their views and suggestions.
For information, it should be noted that, by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 487s dated June 12, 2023, eight working groups were established to coordinate the activities of state bodies to ensure the full, timely, and effective implementation of the measures outlined in the "2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan." The "Innovation" Working Group is responsible for the implementation of Goal 3.2 of the Strategy and coordinates the activities of the relevant state bodies.
In addition to the Ministry of Digital Development and Transport and CAERC, the "Innovation" Working Group includes representatives from the Ministries of Economy, Science and Education, Foreign Affairs, Finance, Labor and Social Protection of the Population, Justice, Defense Industry, Agriculture, Culture, and Energy. It also includes the Central Bank, State Customs Committee, State Committee for Work with Diaspora, State Agency for Citizen Service and Social Innovation under the President, State Water Resources Agency, State Migration Service, State Border Service, Intellectual Property Agency, and heads of relevant departments and divisions of ANAS.