İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ilə Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı və CAREC-in direktoru Kabir Jurazoda imzalayıblar.
V.Qasımlı İİTKM ilə CAREC arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb və bu memorandumun iki qurumun birgə fundamental tədqiqatlar aparmasına və irimiqyaslı layihələrin həyata keçirməyə imkan verəcəyini bildirib. O, birgə həyata keçiriləcək layihələrin bütövlükdə region ölkələrinin inkişafına və bu ölkələr arasında münasibətlərin daha da yaxşılaşmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
K.Jurazoda öz növbəsində, təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanın beyin mərkəzləri, o cümlədən İİTKM ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini və ortaq layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
İmzalanma mərasimi çərçivəsində İİTKM və Karpaz İqtisadi Forumunun birgə layihəsi olan “Orta dəhliz: mövcud vəziyyət və gələcək perspektivlər” kitabının hazırlanmasında CAREC İnstitutu ilə əməkdaşlıq potensialı da müzakirə olunub. CAREC regionundan müəlliflərin tədqiqata cəlb olunması sahəsində əməkdaşlıq imkanları, eləcə də regionda üzləşilən bir sıra iqtisadi çağırışlar üzrə birgə tədqiqatların aparılması, seminar və təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Memorandum iki qurum arasında bilik mübadiləsi aparmaq, istehsal və xidmət sahələrində yaxın əməkdaşlıq və məsləhətləşmələri inkişaf etdirmək, bu yolla regional inkişafa və inteqrasiyaya töhfə vermək istiqamətində həyata keçiriləcək tədbirləri, o cümlədən müxtəlif formatlı tədbirlərin təşkili, birgə tədqiqatların aparılması, çap materiallarının hazırlanması və digər məsələləri ehtiva edir.
Mərasimdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədr müavini Natiq Şirinov, millət vəkilləri Aydın Hüseynov və Hikmət Məmmədov, eləcə də beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və İİTKM-in əməkdaşları iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, CAREC İnstitutu Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Proqramının Nazirlər Konfransının nəzdində fəaliyyət göstərən, bilik və təcrübə mübadiləsi yolu ilə regional əməkdaşlığı və inteqrasiyanı təşviq edən hökumətlərarası təşkilatdır. Bölgənin aparıcı beyin mərkəzi kimi tanınan institut regionun ortaq gələcəyini və davamlı inkişafını dəstəkləyir. CAREC Proqramı 11 ölkənin – Azərbaycan, Əfqanıstan, Çin, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Monqolustan, Pakistan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistanın ortaq platformasıdır.

A Memorandum of Understanding was signed between CAERC and CAREC
A Memorandum of Understanding on cooperation has been signed between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the Central Asian Regional Economic Cooperation (CAREC) Institute of the Asian Development Bank (ADB). The document was signed by the executive director of CAERC, Dr. Vusal Gasimli, and CAREC director Kabir Jurazoda.
V. Gasimli emphasized the significance of cooperation between CAERC and CAREC, stating that this memorandum will enable the two institutions to conduct joint fundamental research and implement large-scale projects. He highlighted that these joint projects will contribute to the overall development of the region's countries and further improve relations among them.
K. Jurazoda expressed the importance that the institution he represents places on cooperation with Azerbaijani think tanks, including CAERC, and the interest in implementing joint projects.
During the signing ceremony, the potential for cooperation with the CAREC Institute in preparing the book "Middle Corridor: Current Situation and Future Prospects," a joint project of CAERC and the Karpaz Economic Forum, was discussed. The memorandum outlines measures to exchange knowledge, develop close cooperation and consultations in production and services, contribute to regional development and integration, organize various format events, conduct joint research, prepare printed materials, and address other relevant issues.
The ceremony was attended by Samad Bashirli, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Natig Shirinov, Deputy Chairman of the State Customs Committee, MPs Aydin Huseynov and Hikmat Mammadov, as well as representatives of international organizations and employees of CAERC.
It's worth noting that the CAREC Institute is an intergovernmental organization operating under the Ministerial Conference of the Central Asia Regional Economic Cooperation Program. It promotes regional cooperation and integration through the exchange of knowledge and experience. The institute, recognized as the leading think tank of the region, supports the common future and sustainable development of the region. The CAREC Program is a joint platform of 11 countries, including Azerbaijan.