İİTKM süni intellekt sahəsində ABŞ-da mükafat aldı
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi(İİTKM) Amerika Birləşmiş Ştatlarında yerləşən nüfuzlu “Global Business & Finance Magazine” beynəlxalq media qurumunun 2025-ci il üzrə “Texnologiya” nominasiyasında “Rəqəmsal idarəetmə mükəmməlliyi: Süni intellektə əsaslanan monitorinq, qiymətləndirmə və məlumat sistemləri – Azərbaycan 2025 (“Digital Governance Excellence: AI-Based Monitoring, Evaluation and Data Systems Azerbaijan 2025”) mükafatına layiq görülüb.
Mükafatın təqdim edilməsində əsas meyar kimi İİTKM-in süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan müasir rəqəmsal proqram idarəetmə platforması xüsusi qeyd edilib. Bu çərçivədə layihələrin idarə olunması, data analitikası, coğrafi informasiya sistemləri (GIS) və video-müşahidə texnologiyalarında süni intellekt imkanlarının səmərəli tətbiqi mühüm rol oynayıb.
Kateqoriya üzrə mükafatlar Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Əbu-Dabi İslam Bankı, Küveyt Beynəlxalq Bankı, Keniya Milli Bankı, Misir Milli Bankı, Santander Braziliya Bankı (Banco Santander Brasil S.A.), İordaniya Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyi Fondu, Almaniyanın “AUCTUS” Kapital Tərəfdaşları və Avropa İttifaqı – Türkiyənin “Karsan” şirkəti olmaqla müxtəlif region və ölkələri, eləcə də qlobal səviyyədə fəaliyyət göstərən nüfuzlu qurumları təmsil edən təşkilatlara təqdim edilib. Bu fakt İİTKM-in qlobal texnologiya və idarəetmə mühitində artan nüfuzunu və qabaqcıl mövqeyini bir daha təsdiqləyir.
Bu beynəlxalq mükafatın qazanılması İİTKM-in süni intellektə əsaslanan innovativ texnoloji həlləri dövlət idarəçiliyinə uğurla inteqrasiya etdiyini, eləcə də Azərbaycanın rəqəmsal dövlətçilik sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərin beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been awarded the “Digital Governance Excellence: AI-Based Monitoring, Evaluation and Data Systems Azerbaijan 2025” prize in the “Technology” category for 2025 by the prestigious international media organization Global Business & Finance Magazine, based in the USA.
The main criterion highlighted in the award decision was CAERC’s modern digital program management platform built on artificial intelligence technologies. Within this framework, the effective application of AI capabilities in project management, data analytics, geographic information systems (GIS) and video surveillance technologies played a key role.
Awards in this category were presented to organizations representing various regions and countries, as well as globally active and reputable institutions, including Abu Dhabi Islamic Bank of the United Arab Emirates, Kuwait International Bank, National Bank of Kenya, National Bank of Egypt, Banco Santander Brasil S.A., the Jordan Renewable Energy and Energy Efficiency Fund, Germany’s AUCTUS Capital Partners, and the European Union and Türkiye-based Karsan company. This fact once again confirms CAERC’s growing reputation and leading position in the global technology and governance landscape.
Winning this international award demonstrates that CAERC has successfully integrated innovative AI-based technological solutions into public administration and that Azerbaijan’s achievements in the field of digital governance are being recognized at the international level.