İİTKM "Startup School 3” layihəsinə start verir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu "Enterprise Azerbaijan" portalı ABŞ-ın Nevada Universiteti və Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi ilə tərəfdaşlığı çərçivəsində "Startup School 3: Green and Digital Silk Road" beynəlxalq akselerasiya proqramına başlayır.
“Green and Digital Silk Road” (Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu) devizi altında keçirilən bu beynəlxalq təşəbbüs 2025-ci ilin aprel-dekabr aylarını əhatə edəcək. Layihə rəqəmsal və yaşıl inkişaf sahəsində fəaliyyət göstərən startaplara dəstək verməklə yanaşı, regionda innovasiya ekosisteminin möhkəmlənməsi, beynəlxalq tərəfdaşlıqların qurulması və qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaradacaq.
Proqramın əsas məqsədi rəqəmsallaşma və yaşıl texnologiyalar sahəsində məhsul və ya xidmət təqdim edən startapların inkişafına şərait yaratmaq, innovativ ideyaların regional inteqrasiyasını dəstəkləmək və startap ekosistemi iştirakçıları arasında əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirməkdir.
Layihənin missiyası “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” konsepsiyası əsasında iştirakçı ölkələrdə rəqəmsal transformasiya və ekoloji dayanıqlılığın inkişaf etdirilməsidir.
Proqrama Azərbaycan, Macarıstan, Türkiyə, Gürcüstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Əfqanıstan və Pakistan daxil olmaqla, Mərkəzi Asiya və qədim İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələrdən startaplar müraciət edə bilər.
Layihəyə ABŞ, Almaniya, Çin, Cənubi Koreya, Türkiyə və Azərbaycandan olan tanınmış mentorlar cəlb ediləcək.
Qeyd edək ki, "Enterprise Azerbaijan" portalı buna qədər də “Startup School 1” və “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” layihələrini uğurla icra edib.

The Enterprise Azerbaijan portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), is launching the international acceleration program "Startup School 3: Green and Digital Silk Road" in partnership with the University of Nevada (USA) and the German Research Center for Artificial Intelligence.
Held under the motto "Green and Digital Silk Road," this international initiative will span from April to December 2025. In addition to supporting startups engaged in digital and green development, the project aims to strengthen the innovation ecosystem in the region, foster international partnerships, and facilitate the exchange of advanced practices.
The primary objective of the program is to foster the growth of startups that offer products or services in the fields of digitalization and green technologies, to support the regional integration of innovative ideas, and to expand collaboration opportunities among startup ecosystem stakeholders.
The mission of the initiative is to promote digital transformation and ecological sustainability in participating countries through the framework of the Green and Digital Silk Road concept.
Startups from countries in Central Asia and along the historic Silk Road—including Azerbaijan, Hungary, Türkiye, Georgia, Uzbekistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Afghanistan, and Pakistan—are eligible to apply for the program.
The project will engage prominent mentors from the United States, Germany, China, South Korea, Türkiye, and Azerbaijan.
It is noteworthy that the Enterprise Azerbaijan portal has previously successfully implemented the “Startup School 1” and “Startup School 2 – AI for Green Solidarity” programs.