İİTKM SESRIC-lə birgə “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ölkələrinin iqtisadiyyatı” kitabını hazırlayacaq
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzi (SESRIC) arasında “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ölkələrinin iqtisadiyyatı” kitabının hazırlanması üzrə birgə layihəyə başlanıb. Layihə iki qurum arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçirilir.
Onlayn qaydada keçirilmiş görüşdə İİTKM-in icraçı direktoru Prof.Dr. Vüsal Qasımlı hər iki qurumun birgə tərəfdaşlığı ilə hazırlanacaq “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ölkələrinin iqtisadiyyatı” kitabının əhatə dairəsi barədə məlumat verib. Bildirib ki, pandemiyaya hazırlıq, iqlim dəyişikliyi, bərpa olunan enerjiyə keçid, rəqəmsal transformasiya və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunması kimi məsələlərdə İƏT ölkələrinin birgə fəaliyyəti və onların ən yaxşı təcrübələrinin bölüşdürülməsi üzrə ortaq tədqiqat materialının hazırlanması ümumi işə fayda verəcək. Bu, həm də İƏT ölkələrinin qarşılaşdıqları iqtisadi çağırışların aradan qaldırılmasında əhəmiyyətli rol oynayacaq. V.Qasımlı eyni zamanda, Azərbaycanın İƏT ölkələri ilə əməkdaşlığa xüsusi önüm verdiyini vurğulayaraq, həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bu əməkdaşlığın uğurla aparıldığını və Azərbaycanın islam həmrəyliyinin gücləndirilməsi işində atdığı addımları qeyd edib.
İşçi səviyyədə davam etdirilən görüşdə SESRIC-in Tədqiqat Departamentinin direktoru Mazhar Hüseyn və baş tədqiqatçısı Kenan Bağcı hazırlanacaq kitabın metodologiyası və İƏT-in 57 üzv ölkəsindən müəlliflərin cəlb olunması sahəsində SESRIC-in dəstəyi barədə məlumat veriblər. Üzv ölkələr tərəfindən üzləşilən iqtisadi problemlərin həllində yerli tədqiqat qurumları ilə birgə fəaliyyətin və məlumat mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Onlayn müzakirədə İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn, İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Ayaz Müseyibov, İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Günay Quliyeva, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Zənurə Talıbova, Strateji planlaşdırma şöbəsinin baş məsləhətçisi Vüsalə Cəfərova iştirak ediblər.

CAERC will prepare the book "Economy of Organization of Islamic Cooperation" together with SESRIC
A joint project to prepare the book "Economy of the Organization of Islamic Cooperation" has been initiated between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the Statistical, Economic, and Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC) of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). This project is being implemented within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the two institutions.
During the online meeting, Prof. Dr. Vusal Gasimli, the Executive Director of CAERC, provided information about the scope of the book "Economy of the Organization of Islamic Cooperation", a collaborative effort between the two institutions. He emphasized that the preparation of joint research material on the collective actions of OIC countries and the sharing of best practices in areas such as pandemic preparedness, climate change, transition to renewable energy, digital transformation, and achieving sustainable development goals would contribute to common efforts. This collaboration will also play a crucial role in addressing the economic challenges faced by OIC countries. V. Gasimli underscored Azerbaijan's special priority for cooperation with OIC countries, highlighting successful collaboration within both bilateral and international organizations, along with Azerbaijan's steps in strengthening Islamic solidarity.
In the working-level meeting, Mazhar Huseyn, the Director of SESRIC's Research Department, and Kenan Bağci, Senior Researcher, provided information about the methodology of the book and SESRIC's support in involving authors from the 57 OIC member countries. They emphasized the importance of joint activities and information exchange with local research institutions to address economic challenges faced by member countries.
The online discussion included the participation of Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, Ayaz Museyibov, Adviser to the Executive Director of CAERC, Gunay Guliyeva, Head of the Economic Analysis Department, Zanura Talibova, Head of the Public Relations Department, and Vusala Jafarova, Senior Adviser of the Strategic Planning Department.