İİTKM “Qiymət İzləmə Tətbiqi”ni təqdim edib
Nazirlər Kabinetində Aparat rəhbəri Rüfət Məmmədovun sədrliyi ilə “İnflyasiya və Qiymət Monitorinqi” üzrə İşçi Qrupun iclası keçirilib. İclasda cari ildə ölkədə istehlak bazarında qiymətlərin dəyişməsi, hökumətin antiinflyasiya tədbirləri, habelə ötən iclasda aidiyyəti qurumlara verilmiş tapşırıqların icrası ətraflı müzakirə olunub.
İclasda, xarici amillərin, habelə ərzaq bazarında idxal olunan məhsulların qiymət indekslərindəki dəyişmələr və ölkədə həyata keçirilən antiinflyasiya tədbirləri nəticəsində Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına əsasən 2023-cü ildə birrəqəmli inflyasiya hədəfinə nail olunmaqla yanaşı, cari ilin ötən dövrü ərzində də inflyasiyanın minimal səviyyədə qorunub saxlanıldığı qeyd edilib. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən 2024-cü ilin iyun ayında 12 aylıq inflyasiya 1,1 faiz təşkil edib. 2024-cü ilin yanvar-iyununda orta illik inflyasiya 0,7 faiz olub.
Tədiyə balansının profisitli olması qiymət sabitliyinin əsas lövbəri olan məzənnə sabitliyini dəstəkləyib. Profisitli tədiyə balansı şəraitində valyuta bazarında tarazlığın qorunması inflyasiya idxalının məhdudlaşmasında xüsusi rol oynayıb. 2024-cü ilin 6 ayında manatın nominal effektiv məzənnəsi 3 faiz bahalaşıb ki, bu da idxal inflyasiyasına azaldıcı təsir göstərən amildir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən “Qiymət İzləmə Tətbiqi”nin yaradılması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində, o cümlədən ölkədə istehlak qiymətləri indeksinə daxil olan ərzaq və qeyri-ərzaq məhsullarının, əhaliyə göstərilmiş ödənişli xidmətlərin qiymətlərinin formalaşması üzrə aidiyyəti qurumların məlumatlarının inteqrasiyası sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə təqdimat edilib.
İclasda İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və Mərkəzi Bank tərəfindən görülən işlərə dair məlumat verilib.
İclasın yekununda daxili bazarda sağlam rəqabət mühitinin təmin olunması, qiymətlərin monitorinqi, inflyasiyanın iqtisadi artım üçün məqbul səviyyədə saxlanılması istiqamətində zəruri işlərin davam etdiriləcəyi bildirilib. Ötən müddət ərzində qanunvericilikdə rəqabət məsələləri, dərman vasitələri bazarı və s. istiqamətdə həyata keçirilən təkmilləşdirmələrin bu proseslərə müsbət təkan verəcəyi vurğulanıb.

CAERC introduced "Price Tracking Application"
A meeting of the Working Group on “Inflation and Price Monitoring” was held in the Cabinet of Ministers. The meeting discussed in detail the change in prices in the consumer market in the country in the current year, anti-inflationary measures of the government, as well as the implementation of the tasks assigned to the relevant authorities at the last meeting.
At the meeting, it was noted that as a result of external factors, as well as changes in the price indices of imported products in the food market and anti-inflationary measures implemented in the country, according to the data of the State Statistics Committee, in addition to achieving the single-digit inflation target in 2023, inflation was maintained at a minimal level during the past period of the current year as well. According to the information of the State Statistics Committee, the 12-month inflation in June 2024 was 1.1 percent. Average annual inflation in January-June 2024 was 0.7 percent.
The surplus of the balance of payments supported the stability of the exchange rate, which is the main anchor of price stability. Maintaining balance in the foreign exchange market in the conditions of a surplus balance of payments played a special role in limiting inflationary imports. In 2024, in 6 months, the nominal effective rate of the manat rose by 3 percent, which is a factor that has a reducing effect on import inflation.
Presentation was made on the measures taken by the Economic Reforms Analysis and Communication Center in the direction of the creation and improvement of the "Price Tracking Application", including the integration of the information of the relevant institutions on the formation of the prices of food and non-food products included in the consumer price index in the country, as well as paid services provided to the population was done.
At the meeting, information was given on the work done by the Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy, The Ministry of Agriculture, the Ministry of Health, the State Customs Committee and the Central Bank.
At the end of the meeting, it was stated that the necessary work will be continued in the direction of ensuring a healthy competitive environment in the domestic market, monitoring prices, maintaining inflation at an acceptable level for economic growth. During the past period, competition issues, pharmaceutical market, etc. were discussed in the legislation. it was emphasized that the improvements implemented in this direction will give a positive impetus to these processes.