İİTKM-nin əməkdaşları 3-cü Beynəlxalq Enerji Konfransında iştirak ediblər
İİTKM-nin icraçı direktorunun müavini, iqtisad elmləri doktoru Ramil Hüseyn və İİTKM-nin Dövlət Proqramları şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Lətif Zeynallının Azərbaycanın həyata keçirdiyi yaşıl enerji dəhlizləri ilə bağlı apardıqları tədqiqatın nəticəsi beynəlxalq konfransda təqdim olunub. Müəlliflərin “Yaşıl Enerji Koridoru: Vizyonu Reallığa Çevirmək” mövzusundakı araşdırması Türkiyənin İstanbul Nişantaşı Universiteti və Cənubi Afrika Respublikasının Yohannesburq Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 2025-ci il 18-19 dekabr tarixlərində keçirilən 3-cü Beynəlxalq Enerji Konfransında iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Konfransda çıxış edən Lətif Zeynallı Azərbaycanda son illərdə yaşıl enerji sahəsində mühüm təşəbbüslərin həyata keçirildiyini qeyd edərək, hazırda ölkədə bir neçə enerji koridorunun yaradılması istiqamətində ardıcıl işlərin aparıldığını vurğulayıb.
Eyni zamanda, İİTKM-nin şöbə müdiri bildirib ki, sözügedən layihələr “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun reallaşmasına əhəmiyyətli töhfə verməklə yanaşı, Azərbaycanın regional enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirir və ölkənin strateji rolunu daha da gücləndirir. Onun sözlərinə görə, gələcəkdə Türkiyə və Mərkəzi Asiya ölkələrinin enerji resurslarının Azərbaycan üzərindən inteqrasiyası region üçün yeni imkanlar və mühüm strateji üstünlüklər yarada bilər.

CAERC Representatives Participate in the 3rd International Energy Conference
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) participated in the 3rd International Energy Conference.
The results of a study conducted by Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC and Doctor of Economic Sciences, and Latif Zeynalli, Head of the State Programs Department of CAERC and PhD in Economics, on the green energy corridors implemented by Azerbaijan were presented at the international conference. The authors’ research titled “Green Energy Corridor: Turning Vision into Reality” was brought to the attention of participants at the 3rd International Energy Conference, jointly organized by Nisantasi University of Istanbul, Türkiye, and the University of Johannesburg, Republic of South Africa, and held on 18–19 December 2025.
During the conference, Latif Zeynalli noted that significant initiatives have been implemented in Azerbaijan in recent years in the field of green energy, emphasizing that consistent efforts are currently underway to establish several energy corridors in the country.
He also stated that these projects not only make a significant contribution to the implementation of the “Turkic World Vision 2040”, but also strengthen Azerbaijan’s regional energy security and further enhance the country’s strategic role. According to him, the future integration of energy resources from Türkiye and Central Asian countries via Azerbaijan could create new opportunities and important strategic advantages for the region.