İİTKM-in təşkilatçılığı ilə yaşıl inkişaf imkanlarına dair konfrans keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və Bakı Avrasiya Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Azərbaycanın işğaldan azad edimiş ərazilərinin yaşıl inkişaf imkanları” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Konfransda İİTKM-in icraçı direktorunun müavini, iqtisad elmləri doktoru Ramil Hüseyn yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl enerji, işğaldan azad edilmiş ərazilərin yaşıl inkişaf imkanları və digər istiqamətlər üzrə çıxış edib.
İİTKM-in şöbə müdiri, iqtisad elmləri doktoru Aqil Əsədov ölkəmizdə alternativ enerji mənbələrinə investisiya qoyuluşundan, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bu sahədə görülmüş işlərdən danışıb, yaxın gələcəkdə neft ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın dünyaya yaşıl enerji ixracatçısı kimi çıxacağını vurğulayıb.
Konfransın digər çıxışçıları cəmiyyətdə yaşıl münasibətlərin və yaşıl düşüncənin formalaşması, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl inkişaf imkanları haqqında öz fikirlərini bölüşüblər; mövzunun aktuallığına diqqəti yönəldərək, konfransın həm də gələcək nəsillərin qarşısında məsuliyyət hissinin formalaşdırılması istiqamətində mühüm addım olduğunu qeyd ediblər.
Konfransa ümumilikdə 10-dan çox dövlət qurumundan və universitetdən nümayəndələr və elm adamları qatılıblar, ümumilikdə 60-dan çox məruzəçi “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində iqtisadi artımın yaşıl amilinin qiymətləndirilməsi”, “Yaşıl maliyyə: perspektivlər və məhdudiyyətlər”, “Yaşıl iqtisadiyyatın əsas prinsipləri və Azərbaycanda yaşıl biznes” və digər mövzularda məruzələr təqdim ediblər.

A conference on green development opportunities was held under the organization of CAERC
A republican conference on "Green development opportunities of liberated territories of Azerbaijan" was held within the framework of the "Green world solidarity year," jointly organized by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and Baku Eurasian University.
At the conference, Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, spoke on green economy, green energy, green development opportunities of territories freed from occupation, and other related topics.
Agil Asadov, head of the department at CAERC discussed investment in alternative energy sources in our country, the work done in this field in the territories freed from occupation, and emphasized that in the near future, Azerbaijan, known as an oil country, will emerge as an exporter of green energy to the world.
Other speakers at the conference shared their views on the formation of green attitudes and green thinking in society, as well as the possibilities of green development in the liberated territories. They highlighted the relevance of the topic and noted that the conference is an important step in forming a sense of responsibility in front of future generations.
The conference was attended by representatives and scientists from more than 10 state institutions and universities, totaling more than 60 speakers. They presented reports on topics such as "Assessment of the green factor of economic growth in the liberated territories of Azerbaijan," "Green finance: perspectives and limitations," and "Basic principles of green economy and green business in Azerbaijan."