İİTKM-in şöbə müdiri Ayhan Satıcı: "Azərbaycan Türk dünyasında ticari-iqtisadi potensialın artırılmasında əsas drayverlərdəndir"
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) 10-cu yubiley görüşü Qazaxıstanın Astana şəhərində “Türk Əsri” çağırışı altında keçirilib. Zirvə görüşündən öncə yüksəkvəzifəli rəsmilərin bir araya gəlməsilə bir sıra iqtisadi və siyasi mövzularda, o cümlədən ticarət, nəqliyyat, gömrük və digər sahələr üzrə sənədlərin hazırlanmasına dair razılıqlar əldə edilib. Zirvə toplantısı TDT-nin geniş gündəliyinə dair yüksək səviyyəli müzakirələr üçün həlledici platforma rolunu oynayacaq.
Bunu AZƏRTAC-a açıqlamasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Ayhan Satıcı söyləyib.
Onun sözlərinə görə, dövlət başçılarının ikitərəfli görüşlərinin bu zirvə çərçivəsində keçirilməsi Türk dövlətləri arasında əlaqələrin gücləndiyinin bariz nümunəsidir.
Qeyd edək ki, 10-cu yubiley Zirvə görüşündə TDT-yə sədrlik Özbəkistan Respublikasından Qazaxıstan Respublikasına ötürülüb. Həmçinin Zirvə görüşünün nəticəsi olaraq Türk İnvestisiya Fondu fəaliyyətə başlayacaq.
A.Satıcı bildirib ki, Türk İnvestisiya Fondunun nizamnamə kapitalı 500 milyon ABŞ dollarıdır. İnvestisiya qoyuluşlarına nəzər yetirsək görə bilərik ki, Azərbaycan birbaşa xarici investisiya qoyuluşunda Türk dövlətləri arasında drayver rolu oynayır. Zirvə görüşündə Prezident İlham Əliyev də vurğuladı ki, Azərbaycan indiyə qədər Türk dövlətlərinin iqtisadiyyatına 20 milyard ABŞ dollarından çox sərmayə qoyub. Həmçinin Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondu və Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondunun yaradılması da xüsusi qeyd edilməlidir.
Ümumilikdə, TDT çərçivəsində mövcud potensialdan istifadənin arzuolunan səviyyəyə çatması üçün “Türk Dünyası Vizyonu-2040” və TDT 2022-2026 Strategiyası sənədləri qəbul edilib. Periodik olaraq keçirilən görüşlərin əsas məqsədləri bu sənədlər çərçivəsində qarşıya qoyulan məqsədlərə səmərəli şəkildə çatmaqdır. TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələr çərçivəsində ticarət dövriyyəsi 2022-ci ildə 57 milyard ABŞ dollarından çox olub. Halbuki bu ölkələrin 2022-ci ildə dünya ilə ümumilikdə ticarət dövriyyəsi 1,2 trilyon ABŞ dolları təşkil edib.
A.Satıcı vurğulayıb ki, mövcud potensialdan effektiv istifadəni təmin etmək məqsədilə son dövrlərdə bir sıra addımlar atılıb. Ticarətin asanlaşdırılmasına dair ən mühüm sənədlərə “Beynəlxalq kombinə edilmiş yük daşımaları haqqında” və “Sadələşdirilmiş Gömrük Dəhlizinin yaradılması haqqında” sazişləri göstərmək olar. Hüquqi məsuliyyət daşıyan bu sazişlər ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin artmasına xidmət edəcək. Qeyd edək ki, regionda baş verən geosiyasi natarazlıqlar fonunda yeni bir reallıq yaranıb. Yeni şəraitdə Türk dünyası ölkələrindən keçən və Orta Dəhliz adlandırdığımız nəqliyyat marşrutunun geoiqtisadi mahiyyəti kifayət qədər artıb. Zirvə görüşündə dövlət başçıları da bu çağırışı Türk dövlətlərinin TDT çərçivəsində fürsətə çevirmələrini strateji hədəf olaraq qiymətləndirdiklərini vurğuladılar.
“Azərbaycanın həyata keçirdiyi meqalayihələr, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, Cənub Qaz Dəhlizi, Zəngəzur dəhlizi və bu iqtisadi dəhlizlər ətrafında yaradılan böyük quruculuq və infrastruktur işləri diqqətəlayiqdir. Əlavə olaraq, Azərbaycan etibarlı tranzit ölkə kimi öz mövqeyini artıq sübut edib və Azərbaycanın Türk dövlətləri ilə ticarət dövriyyəsi 2023-cü ilin yanvar-sentyabr dövründə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 40 faiz artıb. Azərbaycanın bilateral əlaqələrinə də nəzər yetirsək görə bilərik ki, bir çox sahələr üzrə Türk dövlətləri ilə əlaqələr dərinləşir. Ölkə başçısı İlham Əliyev son iki ildə Qazaxıstana üç dəfə səfər edib. Zirvə görüşündə qeyd olundu ki, ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin inkişafı təkcə iqtisadi, siyasi və mədəni sahələrlə məhdudlaşdırılmamalı, regionda mövcud olan geosiyasi vəziyyət diqqətə alınaraq hərbi və müdafiə sənayesi kimi sahələrdə də əlaqələr gücləndirilməlidir”,- deyə Ayhan Satıcı diqqətə çatdırıb.

Ayhan Satici, Head of division at CAERC: "Azerbaijan is one of the main drivers in increasing commercial and economic potential in the Turkic world"
The 10th anniversary meeting of the Organization of Turkic States (OTS) was held in Astana, Kazakhstan under the call of "Turkic Century". Prior to the summit, high-ranking officials met and agreed on the preparation of documents on a number of economic and political issues, including trade, transport, customs and other areas. The summit will serve as a crucial platform for high-level discussions on the OTS's broad agenda.
Ayhan Satici, head of the Turkish World Research Center (TDAM), which operates under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication said this in his statement to AZERTAC.
According to him, holding bilateral meetings of the heads of state within the framework of this summit is a clear example of the strengthening of relations between the Turkic states.
It should be noted that at the 10th anniversary Summit, the chairmanship of OTS was transferred from the Republic of Uzbekistan to the Republic of Kazakhstan. Also, as a result of the Summit, the Turkic Investment Fund will start operating.
A. Satici said that the authorized capital of the Turkic Investment Fund is 500 million US dollars. If we look at investments, we can see that Azerbaijan plays driver role among Turkic states in direct foreign investment. At the summit, President Ilham Aliyev also emphasized that Azerbaijan has so far invested more than 20 billion US dollars in the economy of the Turkic states. The establishment of the Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund and the Azerbaijan-Kyrgyzstan Development Fund should also be specially mentioned.
In general, "Turkic World Vision-2040" and OTS 2022-2026 Strategy documents were adopted in order to reach the desired level of using the existing potential within the framework of OTS. The main goals of the periodically held meetings are to effectively achieve the goals set within the framework of these documents. Trade turnover within OTS member and observer countries exceeded 57 billion US dollars in 2022. However, the total trade turnover of these countries with the world in 2022 was 1.2 trillion US dollars.
A. Satici emphasized that a number of steps have been taken in recent times in order to ensure the effective use of the existing potential. The most important documents on trade facilitation include the agreements "On international combined cargo transport" and "On the establishment of a simplified customs corridor". These legally responsible agreements will serve to increase the trade turnover between the countries. It should be noted that a new reality has emerged against the backdrop of geopolitical unrest in the region. In the new conditions, the geo-economic nature of the transport route passing through the countries of the Turkic world, which we call the Middle Corridor, has increased considerably. At the summit meeting, the heads of state also emphasized that they consider this challenge as a strategic goal for the Turkic states to turn it into an opportunity within the framework of the OTS.
"The megaprojects implemented by Azerbaijan, including the Baku-Tbilisi-Kars railway line, the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Southern Gas Corridor, the Zangezur corridor, and the large construction and infrastructure works created around these economic corridors are noteworthy. In addition, Azerbaijan has already proven its position as a reliable transit country, and Azerbaijan's trade turnover with the Turkic states increased by 40 percent in January-September 2023 compared to the corresponding period last year. If we look at Azerbaijan's bilateral relations, we can see that relations with Turkic states are deepening in many areas. President Ilham Aliyev visited Kazakhstan for three times in the last two years. At the summit meeting, it was noted that the development of bilateral and multilateral relations should not be limited only to economic, political and cultural fields, taking into account the geopolitical situation in the region, relations should be strengthened in areas such as the military and defense industry, Ayhan Satici pointed out.