İİTKM-in meneceri Astanada türk dövlətlərinin iqtisadi əməkdaşlığına dair təqdimat edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin meneceri (İİTKM) Ayhan Satıcı Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilən "Türk Dünyasında İqtisadi Əməkdaşlıq və İnteqrasiya üzrə İqtisadi Siyasət Araşdırma Mərkəzlərinin Seminarı"nda çıxış edib. Seminar türk dövlətlərinin iqtisadi əməkdaşlığı və “İqtisadi Siyasət Araşdırma Mərkəzlərinin Şəbəkəsi”nin yaradılması imkanlarının müzakirəsinə həsr olunub.
İİTKM-in meneceri A. Satıcı seminarın ilk günündə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və “Türk Dövlətləri Təşkilatının inteqrasiyası üçün iqtisadi zəmin: Əməkdaşlıq və regional dəyər zəncirinin rolu” mövuzlarında təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, iki günlük Seminarın məqsədi Türkdilli ölkələrin rəsmi iqtisadi siyasət araşdırma mərkəzləri arasında şəbəkə yaratmaqla əməkdaşlığı gücləndirmək, birgə tədqiqatların aparılmasını təşviq etmək və "Türk Dünyasına Baxış 2040" məqsədlərinə uyğun olaraq türk ölkələrinin iqtisadi əlaqələrinin genişləndirilməsi üsullarının müzakirəsidir.
Seminarda türk ölkələrinin rəsmi iqtisadi siyasət araşdırma mərkəzlərinin, Türk Akademiyasının, Türk Dövlətləri Təşkilatı Katibliyinin və türk ölkələrinin Qazaxıstanın paytaxtı Astanadakı səfirliklərinin nümayəndələri, eləcə də Azərbaycandan nümayəndə heyəti iştirak edir.

The manager of CAERC made a presentation on the economic cooperation of the Turkish states in Astana
Ayhan Satici, manager of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, spoke at the "Seminar of Economic Policy Research Centers on Economic Cooperation and Integration in the Turkic World" held in Astana, the capital of Kazakhstan. The seminar is dedicated to the discussion of the economic cooperation of the Turkish states and the possibilities of creating the "Network of Economic Policy Research Centers".
On the first day of the seminar, A. Satici, manager of CAERC made a presentation on the topics "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" and "Economic basis for the integration of the Organization of Turkic States: The role of cooperation and regional value chain".
It should be noted that the purpose of the two-day seminar is to strengthen cooperation between the official economic policy research centers of Turkic-speaking countries by creating a network, to promote joint research and to discuss the methods of expanding the economic relations of Turkish countries in accordance with the goals of "Turkic World Vision 2040".
Representatives of the official economic policy research centers of the Turkish countries, the Turkish Academy, the Secretariat of the Organization of Turkic States and the embassies of the Turkish countries in Astana, the capital of Kazakhstan, as well as a delegation from Azerbaijan, are participating in the seminar.