İİTKM-in innovativ layihələri Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti ilə əməkdaşlığa başlayıb
İİTKM-in innovativ layihələrinin (azexport.az, enterpriseazerbaijan.gov.az, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı) rəhbərləri və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) əməkdaşları arasında görüş keçirilib. Onlayn formatda təşkil olunmuş görüşdə Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyi və GIZ tərəfindən həyata keçirilən “Davamlı və rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin təşviqi yolu ilə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri və Avropa İttifaqı arasında ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi” adlı layihə çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. “Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov, Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri İsmət Mehrəliyeva və “Enterprise Azerbaijan” portalının layihə meneceri Nəzrin Əkbərova layihələr haqqında ətraflı təqdimatlar ediblər. Onlar ölkə üzrə ticarət imkanları üçün rəqəmsal həllərin tətbiqi, rəqəmsal əlaqələrin qurulması, rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması və digər mövzularda prioritet istiqamətlər üzrə müzakirələr aparıblar.
Görüşdə GIZ-in proqram mütəxəssisi Bahar Arabova, nəqliyyat sahəsi üzrə baş məsləhətçi Armin Vaqner, ticarət, rəqəmsallaşma və özəl sektorun inkişafı üzrə məsləhətçi Kullmann Feliks iştirak ediblər.
Layihə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində dayanıqlı, multimodal nəqliyyat, logistika və onların rəqəmsal transformasiyası baxımından bu ölkələr arasında iqtisadi inteqrasiyanı dərinləşdirmək məqsədi daşıyır. Layihənin 2024-cü ildən başlayaraq üç il ərzində icra edilməsi nəzərdə tutulub.