İİTKM-in əməkdaşlarının məqaləsi "anewz.tv"də dərc olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Strateji planlaşdırma şöbəsinin müdiri Aqil Əsədov və Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini Əldülrəhim Dadaşovun məqaləsi ingilisdilli "anewz.tv"də dərc olunub.
Dünyada inteqrasiya prosesləri gündəlik həyatın ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilib. Son dövrlər isə proseslərin daha da intensivləşməsi nəticəsində inteqrasiya vasitələri, xüsusilə nəqliyyat xidmətləri iqtisadi tərəqqidə mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qlobal və regional inteqrasiyanın əsasında ticarət münasibətləri dayanıq ki, bunun da reallaşması nəqliyyat əlaqələri üzərindən baş verir. Bu mənada nəqliyyat-tranzit xidmətləri, beynəlxalq nəqliyyat əlaqələri xarici bazara çıxışın, qlobal məkana inteqrasiyanın əsas vasitəsi kimi milli iqtisadiyyatların davamlı və dinamik tərəqqisinin zəruri şərtinə çevrilib. Müasir dövrdə beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin genişliyi, beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin iştirakçısı olmaq milli dövlətlərə xüsusi üstünlüklər və uzunmüddətli divident vəd edir. Bu mənada beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin potensial imkanlarının araşdırılması bütün dövrlərdə aktuallıq kəsb edir.
Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin formalaşması müasir dövrün çağırışıdır
Müasir dövrdə xarici bazarlara çıxış, qlobal məkanda cərəyan edən sosial-iqtisadi proseslərdə fəallıq, dünya bazarında rəqabət qabiliyyətli məhsullarla iştirak, eləcə də bütün bunların kontekstində milli maraqların və təhlükəsizliyin qorunması inkişaf səviyyəsindən asılı olmayaraq bütün dövlətlərin dinamik tərəqqisinin zəruri şərti kimi çıxış edir. İKT-nin inkişafının dünyanı vahid iqtisadi orqanizmə çevirdiyi indiki zamanda əmtəə və xidmətlərin hərəkəti kəskin şəkildə intensivləşib. Sanki dövlətlər dünya ticarətində daha çox paya sahib olmaq, dünya bazarına daha çox və çeşidli məhsul çıxarmaq uğrunda yarışır. İqtisadi nəzəriyyədən də məlumdur ki, daha çox və geniş çeşidli son məhsul ixracı ölkələrin inkişaf səviyyəsini xarakterizə edir. Bu mənada, dövlətlərin dünya bazarında daha çox pay almaq uğrunda yarışı təbiidir və bu yarışın əsas aparıcı qüvvəsi nəqliyyat əlaqələridir. Başqa sözlə desək, milli dövlətlərin dinamik və davamlı tərəqqi-sinin zəruri şərtinə çevrilmiş qlobal məkana və xarici bazara çıxışın aparıcı qüvvəsi nəqliyyat əlaqələridir. Bu isə o deməkdir ki, müasir dövrdə nəqliyyat əlaqələri, beynəlxalq nəqliyyat layihələrində iştirak milli və qlobal inkişafın aparıcı qüvvəsi kimi çıxış edir.
Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit imkanları bütün istiqamətləri əhatə edir
Coğrafi mövqe və müasir infrastruktur təminatı baxımından hazırda regionda Azərbaycan Respublikasının iştirakı olmadan hər hansı layihənin reallaşdırılması qeyri-mümkündür. Uzun illər öncədən sistemli şəkildə reallaşdırılan layihələr, müasir infrastrukturun formalaşdırılması, 400 ha-a yaxın ərazidə Ələt Azad iqtisadi zonasının yaradılması, nəqliyyatın ayrı-ayrı növləri üzrə kompleks yanaşmanın təmin olunması, ölkədə Tranzit Daşınmalarla bağlı Koordinasiya Şurasının yaradılması, bütün nəqliyyat sistemini özündə birləşdirən Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin formalaşdırılması, biri-birini tamamlayan Dövlət Proqram və layihə-lərinin uğurla həyata keçirilməsi, ölkədə proqram təminatlı idarəetmə sisteminin yaradılması və s. kimi mühüm addımlar Azərbaycan Respublikasını beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin aparıcı üzvünə çevirmişdir. Artıq, nəinki Şərq-Qərb və Şimal-Cənub, eləcə də Şimal-Qərb, Cənub-Qərb istiqamətlərində də tranzit daşınmalar həyata keçirilməkdədir. 2024-cü ilin may ayında Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu üzərində son tamamlanma işləri də bitərək, daşıma üçün tam hazır vəziyyətə gətirilib və yolun buraxıcılıq qabiliyyəti illik bir milyon tondan 5 milyon tona çatdırılıb. Dəmir İpək yolu adlandırılan bu layihə, Şərq-Qərb istiqamətlərində daşınmalar üçün, xüsusilə mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edildiyi kimi, artıq 2024-cü ildə statistik mənzərə mövcuddur və bütün istiqamətlərdə tranzit daşınmalarının dinamik artımını göstərir. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatları əsasında, aparılmış təhlillərin nəticələrinə görə 2024-cü ildə Şərq-Qərb, Şimal-Qərb, Cənub-Qərb və Şimal-Cənub kimi dörd əsas dəhliz vasitəsilə tranzit daşınmalar ümumi tranzit daşınmaların 97.0%-ni təşkil edib. Tranzit daşımalarının 32%-i Şimal-Qərb, 29%-i Şərq-Qərb, 22%-i Cənub-Qərb, 14%-i isə Şimal-Cənub istiqaməti üzrə həyata keçirilib.
Yuxarıda da qeyd edildiyi kimi, Şərq-Qərb dəhlizi üzrə 0.4% azalma istisna olmaqla, digər dəhlizlər üzrə daşınmalarda dinamik artım təmin edilib. Şərq-Qərb üzrə azalma isə, daha çox Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin təmiri ilə bağlıdır, hansı ki, 2024-cü ilin may ayında tamamlanmışdır.
Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində daşınan tranzit yüklərin nəqliyyat növləri üzrə bölgüsündə avtomobil yollarının payı 50%, dəmir yollarının payı isə 48% təşkil edir, qalan 2% hissə isə hava yolları ilə daşınan tranzit yüklərin payına düşür. Əslində isə, tranzit daşınmalarda su nəqliyyatı da yaxından iştirak edir, sadəcə burada limana və ya limandan daşınmalar avtomobil və ya dəmir yolu ilə həyata keçirildiyi üçün, yüklər də bu nəqliyyat növünün payında cəmləşdirilir. Ümumilikdə isə, konkret nəqliyyat növləri ilə daşınma həcminə gəldikdə, 2022-ci ildə 12 milyon ton, 2023-cü ildə 13.4 milyon ton, 2024-cü ildə isə 14.5 milyon ton tranzit yük daşınmışdır ki, bununda ayrı-ayrı illər və nəqliyyat növləri üzrə statistik mənzərəsi aşağıdakı kimidir.
Nəqliyyat növləri üzrə tranzit yük daşınmalarının həcmi,
milyon ton (2022-2024-cü illər üzrə)
Mənbə: Dövlət Gömrük Komitəsi
Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin fəaliyyətində müşahidə edilən mənzərə, eləcə də perspektivlər bu sahədə tədbirlərin davamlılığını zəruri edir. Nəzərə alsaq ki, yuxarıda göstərilən rəqəmlər dəhlizlərin potensial imkanlarının çox az bir hissəsini ifadə edir, onda dəhlizlər üzrə perspektivlərin daha geniş və uzunmüddətli olacağı aydınlaşar.
Statistik mənzərə ilə yanaşı, konseptual istiqamətlərdə də qəbul edilən qərarlar Azərbaycanın mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Yuxarıda da qeyd edildiyi kimi, dəhlizlərin potensial imkanlarından daha səmərəli istifadə istiqamətində institutsional qərarlar qəbul etməklə yanaşı, həm də ölkəmizdə proqram təminatlı idarəetmə həyata keçirilir ki, bu da daha konkret nəticələrə əldə etməyə imkan verir.
Zəngəzur dəhlizinin açılması nəqliyyat-tranzit imkanlarını daha da genişləndirəcəkdir
Bu layihə təkcə Naxçıvanla Azərbaycanın digər bölgələri arasında nəqliyyat körpüsü deyil, həm də Çin və Orta Asiya ölkələrini Azərbaycan-Türkiyə vasitəsilə Avropanın tranzit-nəqliyyat xəttinə bağlayır. Azərbaycana gəldikdə isə Zəngəzur dəhlizi ölkəmizi Şərq və Qərbin mühüm iqtisadi tərəfdaşına çevirir, o cümlədən ölkəmizin ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasını faktiki olaraq nəqliyyat-kommunikasiya blokadasından çıxarır. Bu dəhliz Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin mühüm tərkib hissəsinə çevriləcəkdir. Zəngəzur dəhlizi Çindən Avropaya daşınma həcminin daha da artırılmasına, eləcə də daşıma istiqamətlərinin şaxələndirilməsinə imkan verəcəkdir.
İlkin hesablamalara görə, Zəngəzur dəhlizinin açılması Orta Dəhlizin ötürmə qabiliyyətini ildə 10-12 milyon ton artıracaqdır ki, bu da uzunmüddətli perspektivlər vəd edir. dəhlizinin tərkib hissəsi olan Osmanlı-Horadiz-Ağbənd-Naxçıvan dəmir yolu xəttinin tikinti işləri davam etdirilir və layihənin yaxın zamanda tamamlanması nəzərdə tutulur. Türkiyə tərəfi 224 km-lik Qars-İğdır-Aralık-Dilucu dəmir yolu xəttini 4-5 il ərzində tamamlayıb istifadəyə verməyi planlaşdırır. Osmanlı-Horadiz-Ağbənd-Naxçıvan dəmir yolu xəttinin davamı olaraq bu bağlantının inşası, nəqliyyat-tranzit qovşağı kimi, Azərbaycanın mövqeyini daha da gücləndirəcəkdir. Bu müddətdə, Naxçıvan ərazisində də 150 km-lik köhnə yolun rekonstruksiyası, 27 km-ə yaxın yolun isə sıfırdan tikintisi nəzərdə tutulur ki, bu da Azərbaycan üzərindən tranzti yüklərin qəbulu və yola salınmasına alternativ imkan yaradır.
Nəqliyyat-tranzit xidmətləri üzrə qlobal çağırışlar
Əvvəldə də qeyd edildiyi kimi, Asiya və Avropa arasında daşınmalar Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri vasitəsilə həyata keçirilir. Eyni zamanda, bu dəhlizlərin əsasında Şimal-Qərb və Cənub-Qərb daşınmaları da artıq reallıqdır və bununla bağlı konkret statistik nəticələr mövcuddur. Bununla belə, müasir dövrdə bir sıra üstünlükləri ilə Orta dəhliz daha çox gündəm-dədir. Bu dəhliz həm ayrı-ayrı təşkilatlar, həm dövlətlər tərəfindən perspektivli bir marşrut kimi qəbul edilir. BMT-nin Xüsusi Proqramı olan SPECA, ADB-nin (Asiya İnkişaf Bankı), CAREC, Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsi, Türk Dövlətləri Təşkilatı və s. Orta dəhlizin perspektivli olduğunu qəbul edir. Eyni zamanda, Orta dəhliz Çin və Avropa arasında daşınan yüklərin cəmi 3-5%-ni təşkil etsə də, Şimal dəhlizində yaranan nasazlıq, regionda baş verən yeni geosiyasi və geoiqtisadi reallıqlar səbəbindən Orta dəhliz üzərindən daşınmaların, təqribən 15-20%-ədək, hətta daha çox artacağı gözlənilir.
Eyni zamanda, dünyada müşahidə edilən tarif müharibəsi, xüsusilə ABŞ-ın müxtəlif ölkələrdən idxal edilən məhsullara yüksək tariflər tətbiq etməsi dünyanın nəhəng istehsal mərkəzi olan Çin məhsullarının yeni bazarlara çıxışını zəruri edir. Yaranmış vəziyyətdə Çin məhsullarının körfəz ölkələrinə, Avropa bazarına, Afrika ölkələrinə doğru hərəkəti daha da intensivləşəcək. Bu isə, nəticədə yük həcminin və dövriyyəsinin artmasına gətirib çıxaracaqdır. Ona görə də Orta dəhliz üzrə daşınmaların artması reallıqdır və dəhliz üzərində yerləşən ölkələrin artan yük həcmini müasir tələblərə uyğun qəbul etməyə, saxlamağa, yola salmağa və s. imkan verən infrastrukturun formalaşdırılması zəruridir. Davamlı təkmilləşdirilən infrastruktur təminat və institusional tədbirlər hər bir beynəlxalq daşıma marşrutunun, o cümlədən Orta dəhlizin əsas çağırışlarından biridir.
Aparılan araşdırmaların, eləcə də Dünya Bankı, ADB (Asiya İnkişaf Bankı), CAREC və s. təşkilatların hesabat və təhlillərinə əsasən aşağıda qeyd olunanların nəzərə alınması zəruri hesab edilir:
- İlk növbədə dəhlizlər üzərində koordinasiyasının gücləndirilməsi və vahid (uzlaşdırılmış) idarəetmənin olması çox vacibdir. Xüsusilə, yükün mənşəyindən təyinat məntəqəsinə qədər daşınmalara cavabdeh olan operatorun olması daha çevik daşınmalara kömək edə bilər. Eyni zamanda, vahid operatorun yaradılması ilə bağlı əldə edilmiş razılaşma, düzgün həyata keçirildiyi təqdirdə, problemi aradan qaldıra, daşıma vaxtı azalda bilər ki, bu da yük cəlbediciliyi üçün önəmlidir.
- Vacib məsələlərdən biri də həm Xəzər dənizində, həm də Qara dənizdə limanların (xüsusilə, Orta dəhlizlə daşınmalar zamanı), eləcə də Xəzər dənizində gəmiçilik xidmətlərinin gücləndirilməsidir. Bəzi limanların dəmir yolları ilə ilk/son mil əlaqəsinin gücləndirilməsi məqsədəuyğun olardı. Bəzən isə iqlim şəraitinə görə ilin müəyyən dövrlərində liman-dəmir yolu əlaqəsinin yaradılması mümkün olmur ki, bu da yüklərin limanlarda qalma müddətlərini artırır və izafi xərclər yaradır.
- Aydındır ki, dəniz nəqliyyatı beynəlxalq daşımalarda əsas nəqliyyat növlərindən biridir. Ona görə də Xəzər dənizində istismar edilən gəmilərin artırılması və Xəzərdə hərəkət sürətinin yüksəldilməsi, o cümlədən daha cəlbedici daşınma tariflərinin təklifi vacib hesab olunur;
- Müşahidələr göstərir ki, iqlim dəyişiklikləri və ya digər səbəblərdən dənizdə suyun səviyyəsinin aşağı düşməsi limanlarda dibdərinləşdirmə işlərini zəruri edir. Azərbaycan Respubli-kasında bu mütəmadi olaraq həyata keçirilir, dəhlizə üzv olan digər ölkələrdə də aparılması məqsədəuyğun olardı. Paralel olaraq da, az su çəkmə qabiliyyətinə malik yeni nəsil gəmilərin istismarı məsələləri də nəzərdən keçirilə bilər. Həçinin naviqasiya və liman gəmilərinin hərəkətinə yardımçı vasitələrin yaradılması, yedək gəmilərinin istimarı və s. kimi məsələlər də aktualdır;
- Dəmir yolu infrastrukturunu təkmilləşdirilməsi və dəhlizlər boyunca uzlaşdırılması zəruridir. Dəmir yolları, bir çox hallarda, müxtəlif növ yüklərin uzaq məsafələrə kütləvi (iri çəkili) daşınmasında müqayisəli üstünlüyə malikdir. Bununla belə, dəmir yolu əməliyyatları üzrə avadanlıqların müasirləşdirilməsi, multimodal daşınmalar üçün əlaqələrin gücləndirilməsi ləngi-mələrin aradan qaldırılmasına və xərclərin azalmasına kömək edə bilər.
- Nəqliyyat dəhlizləri boyunca xidmət təminatçıları və tənzimləyici qurumlar arasında məlumat axınının sürətləndirilməsi, çevik əlaqələndirmənin təmin olunması zəruridir. Bu məqsədlə, rəqəmsal texnologiyaların köməyi ilə, vahid platformanın formalaşdırılması məqsədəuyğun olardı.
- Araşdırmalar göstərir ki, dəhlizlər boyunca İKT imkanlarından daha səmərəli istifadəyə, unifikasiya və uzlaşdırmaya, sıx inteqrasiyaya ciddi ehtiyac vardır. Bunların edilməsi sənədlərin təkrarlanmasının qarşısını alar, sənədləşmələrin standartlaşdırılmasına kömək edər, dəhliz boyunca xidmət təminatçıları və ölkələri arasında interfeys (kəsişmə) nöqtələrində (sərhəd-keçid məntəqələrində) proseslərin daha səmərəli təşkilinə dəstək verər.
- Dəhlizlər boyunca sərhəd-keçid məntəqələrinin fəaliyyətinin uzlaşdırılması, e-növbə və e-TIR sistemlərinin tətbiqi, yük növlərinə görə (tezxarabolan, yaş məhsullar və s.) sürətli keçid dəhlizlərinin yaradılması da dəhlizlər üzrə daşınmaların artımına, yük cəlbediciliyinə müsbət təsir göstərə bilər.
Beləliklə, qeyd edilənlərin nəzərə alınması beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri üzrə daşınmaların daha da çoxalmasına, tranzit daşınma prosedurlarının sadələşdirilməsinə, yük cəlbediciliyinin artmasına şərait yarada və bununla da tranzit xidmətlərini milli büdcələrin əsas gəlir mənbələrindən birinə çevirə bilər. Şübhəsiz ki, daşınma tələbləri cəmiyyət və sənayedə baş verən proseslərdən, dəyişikliklərdən asılı olaraq dəyişən, inkişaf edən bir tələbdir. Ona görə də qeyd edilənlərin nəzərə alınması ilə yanaşı, dəhlizlər boyunca həm proseslərin çevikləşdirilməsi, həm də daşınma vasitələrinin və infrastruktur təminatın təkmilləşdirilməsi davamlı olaraq həyata keçirilməlidir.

An article by the represantatives of the CAERC was published on "anewz.tv"
The AnewZ Opinion section provides a platform for independent voices to share expert perspectives on global and regional issues. The views expressed are solely those of the authors and do not represent the official position of AnewZ.
Global integration processes have become an integral part of everyday life. Recently, as a result of further intensification of processes, integration tools, especially transport services, have become of great importance in economic progress. Global and regional integration relies on stable trade, facilitated by transport relations. In this sense, transport and transit services and relations have become crucial for the sustainable and dynamic progress of national economies, becoming the key means of access to foreign markets and integration into the global space.
The breadth of international transport relations, being a participant in international transport corridors, promises special advantages and long-term dividends to national states. Consequently, the study of the potential opportunities of international transport corridors is relevant at all times.
The formation of international transport corridors is a modern-day challenge
Dynamic progress of nations hinges on several key factors. Access to foreign markets, active participation in global socio-economic processes, and the protection of national interests and security are all main drivers of state progress. Currently, thanks to the development of ICT, the movement of goods and services has sharply risen. It is as if states are competing to have a greater share in world trade, to produce more and more diverse products for the world market. Economic theory also posits that the export of a wider array of end products indicates a country’s level of development.
From this perspective, the competition for a greater share of the global market is natural. The main driving force behind this rivalry is transport relations. In other words, transport networks serve as the foundation for access to foreign markets, which in turn is vital for the sustainable and dynamic progress of nation-states.
Azerbaijan's transport and transit capabilities cover all directions
In terms of geographical position and modern infrastructure, it is currently impossible to implement any regional project without Azerbaijan’s participation.
Over the years, Azerbaijan has systematically developed key infrastructure, including the creation of the Alat Free Economic Zone, spanning approximately 400 hectares. The country has adopted a comprehensive approach to different modes of transport and established institutions like the Coordination Council for Transit Transportation and the Azerbaijan Transport and Communication Holding, which oversees the entire transport sector.
These efforts have been supported by the successful implementation of various state programs, infrastructure projects, and a national software-based transport management system.
Thus, Azerbaijan plays a leading role in international transport networks and transit cooperation. Today, transit is being carried out in the East-West and North-South directions, in addition to the North-West and South-West directions.
In May 2024, the works on the Baku-Tbilisi-Kars railway were completed, making it fully operational. This development increased the annual throughput capacity from one million tons to five million tons. This line, called the Iron Silk Road, is of particular importance for transportation in the East-West directions.
Statistical indicators from 2024 show an increase in transit transportation in all directions. According to data from the State Customs Committee, 97 percent of total transit passed through four main corridors, including East-West, North-West, South-West and North-South. Among these, 32% of transit traffic was carried out in the North-West direction, 29% in the East-West direction, 22% in the South-West direction, and 14% in the North-South direction.
As mentioned above, with the exception of a 0.4% decrease in the East-West corridor, dynamic growth was achieved in transportation on other corridors. The decrease on the East-West corridor is mainly due to the repair of the Baku-Tbilisi-Kars railway line, which was completed in May 2024.
Volume of cargo transportation on international corridors, million tons (for 2022-2024)
Source: State Customs Committee
In the distribution of transit cargo transported in international corridors by transport modes, highways accounted for 50%, railways for 48%, and air transport for the remaining 2%. While water transport contributes to transit flows, cargo is generally accounted for under road or rail transport, as it is these modes that handle the movement to and from ports.
In terms of total transit cargo volume, 12 million tons were transported in 2022, 13.4 million tons in 2023, and 14.5 million tons in 2024. The breakdown by year and mode of transport is as follows.
Volume of transit cargo transportation by types of transport,million tons (for 2022-2024)
The current performance of international transport corridors, and their potential, underscores the need for continued efforts in this area. Given that the figures above represent only a fraction of the corridors' full capacity, it is evident that their prospects are both broader and longer term.
Along with the statistical trends, institutional and conceptual decisions further strengthen Azerbaijan's position. One element, namely the implementation of software-based management, yielded concrete results, complementing the overall strategy.
The opening of the Zangezur corridor will further expand transport and transit opportunities
This project serves as a transport bridge between Nakhchivan and other regions of Azerbaijan, while also linking China and Central Asian countries to the transit and transport line of Europe through Azerbaijan and Türkiye. As for Azerbaijan, the Zangezur corridor turns the country into an important economic partner bridging the East and the West. Furthermore, Nakhchivan, an integral part of Azerbaijan, becomes effectively integrated into global transport architecture. The Zangezur corridor will also boost the volume of transportation from China to Europe, in addition to diversifying transportation directions.
Preliminary estimates indicate that the opening of the Zangezur corridor will increase the throughput capacity of the Middle Corridor by 10-12 million tons per year. The construction of the Osmanli-Horadiz-Aghband-Nakhchivan railway line, a crucial link of the corridor, is ongoing and the project is expected to be completed soon. Meanwhile, the Turkish side plans to complete and put into operation the 224 km Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu railway line within 4-5 years. The construction of this connection, as a continuation of the Osmanli-Horadiz-Aghband-Nakhchivan railway line, will further strengthen Azerbaijan's position as a transport and transit junction.
During this period, it is planned to reconstruct the 150 km of existing road in Nakhchivan and build about 27 km of road from scratch, creating an alternative route for handling transit cargo through Azerbaijan.
Global challenges for transport and transit services
As mentioned earlier, transportation between Asia and Europe is carried out through the East-West and North-South transport corridors. Simultaneously, North-West and South-West transportation - developed on the basis of these corridors - is already a reality and there are concrete statistical results in this regard.
However, in modern times, the Middle Corridor has gained attention due to its strategic advantages. The corridor is widely regarded as a promising route by both individual organizations and states. The UN Special Program SPECA, the ADB (Asian Development Bank), CAREC, China's "One Belt, One Road" project, the Organization of Turkic States, etc. recognize the Middle Corridor as strategically important.
The Middle Corridor accounts for only 3-5% of the cargo transported between China and Europe. However, due to the disruption in the Northern Corridor and the new regional geopolitical and geoeconomic realities, projections suggest that the volume of transportation via the Middle Corridor will increase by at least 15-20%.
At the same time, economic uncertainty, particularly the imposition of high tariffs by the United States on products imported from various countries, necessitates the access of Chinese products -the world's largest manufacturing center - to new markets. In this situation, the movement of Chinese products to the Gulf countries, the European market, and African countries will intensify even more. Ultimately, this will lead to an increase in cargo volume and turnover.
Therefore, the increase in transportation via the Middle Corridor is a reality, and it is necessary to form an infrastructure enabling the countries along the corridor to process the increasing cargo volume in accordance with existing standards. Continuous improvement of infrastructure and institutional arrangements is one of the main challenges facing every international transport route, including the Middle Corridor.
Conclusion
Based on the conducted studies, as well as reports and analyses of the World Bank, ADB, CAREC, and other organizations, the following points need to be considered:
- It is essential to strengthen coordination and have a harmonised management across the corridors. Particularly, the presence of a single operator responsible for transportation from the origin of the cargo to the destination can enhance transportation flexibility. At the same time, the agreement reached on the creation of a single operator, if properly implemented, can resolve existing problems and reduce transportation time, a crucial factor for cargo attractiveness.
- One of the pressing issues is enhancing the ports in both the Caspian and Black Seas - especially those involved in transportation along the Middle Corridor - as well as improving shipping services in the Caspian Sea. It would be advisable to strengthen the first/last mile connection of some ports with railways. Sometimes, due to climatic conditions, it is not possible to establish a port-railway connection at certain times of the year, which increases the time that cargo stays in ports and creates additional costs.
- It is clear that sea transport is one of the main transport modes in international transportation. Therefore, it is vital to increase the number of ships operating in the Caspian Sea and enhance the speed of movement, and offer more attractive transportation tariffs.
- Observations show that declining sea levels due to climate change or other reasons necessitate dredging work in ports. While this work is carried out regularly in Azerbaijan, it would be advisable to implement similar measures in other countries along the corridor. In parallel, the use of new generation low-draft ships should also be considered. Furthermore, developing navigation and port vessel movement systems, and the use of tugboats are also relevant.
- It is necessary to improve the railway infrastructure and coordinate it along the corridors. Railways, in many cases, have a comparative advantage in the mass (overweight) transportation of various types of cargo over long distances. However, modernization of railway operations equipment, strengthening of connections for multimodal transportation can help eliminate delays and reduce costs.
- It is essential to accelerate the flow of information and ensure flexible coordination between service providers and regulatory agencies along transport corridors. For this purpose, it would be appropriate to form a single platform with the help of digital technologies.
- Studies show that there is a serious need for more efficient use of ICT capabilities, unification and harmonization, and tight integration along the corridors. These measures would prevent duplication of documents, standardize procedures, and support more efficient organization of processes at border crossing points between service providers and countries along the corridor.
- Coordination of border crossing points along the corridors, implementation of e-queue and e-TIR systems, creation of fast-track corridors according to cargo types (perishable, wet products, etc.) can also have a positive impact on the increase in transportation and cargo attractiveness along the corridors.
Thus, considering the above-mentioned factors can create conditions for further increase in transportation volume along international transport corridors, simplification of transit transportation procedures, increase cargo attractiveness, turning transit services into one of the main sources of income for national budgets. Undoubtedly, transportation requirements are a changing and developing demand depending on the processes and changes taking place in society and industry. Therefore, in addition to taking into account the above, both the flexibility of processes and the improvement of transportation means and infrastructure provision along the corridors should be continuously implemented.