İİTKM əməkdaşları "MTradeVerse" platforması ilə tanış olublar
Azexport.az portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Türkiyənin İstanbul şəhərinə səfəri zamanı İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin innovativ layiələri ilə yaxından əməkdaşlıq edən "MTradeVerse" platformasının ofisini ziyarət edib. Ziyarət ərəfəsində portal nümayəndələri ilə mövcud əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə görülən işlər müzakirə olunub.
Hibrid rejimdə həyata keçirilən görüşdə İİTKM-in operatoru olduğu Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhəbəri Məsumə Talıbova da iştirak edib.
Qeyd edək ki, Azexport, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı və MTradeVerse platformasının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Azərbaycan sahibkarları üçün rəqəmsal biznes mühiti yaradılır.
Yeni platforma istifadəçilərinə aşağıdakı imkanları təqdim edilməsi nəzərdə tutulub:
- Yerli və beynəlxalq mağazalardan virtualla reallıq (VR) formatında onlayn alış-veriş etmək imkanı;
- Beynəlxalq konferanslara (VR) formatında spiker və ya dinləyici kimi qatılmaq imkanı;
- Onlayn təlim və seminarlarda (VR) formatında iştirak imkanı;
- Beynəlxalq sərgi zalında (VR) formatında stendlə təmsil olunma imkanı;
- (VR) formatında Rəqəmsal mülk və ya biznes əldə etmə imkanı;
- Onlayn rejimdə (VR) formatında işlə təmin olunma (məsafədən işləyən əməkdaşın təmsil etdiyi qurumun rəqəmsal ofisində işə başlaması və ya onlayn alış-veriş üçün mağazaya daxil olan müştərilərin qarşılanması və sair).

Experts of CAERC got acquainted with "MTradeVerse" platform
During his visit to Istanbul, Turkey, the Head of Azexport.az portal, Aykhan Gadashov, visited the office of the "MTradeVerse" platform, which closely cooperates with the innovative projects of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. On the eve of the visit, the works carried out on the current directions of cooperation were discussed with the representatives of the portal.
Masuma Talibova, Head of the Digital Trade Hub operated by CAERC, also participated in the meeting held in hybrid mode.
It should be noted that within the joint cooperation of Azexport, Digital Trade Hub and MTradeVerse platform, a digital business environment is being created for Azerbaijani entrepreneurs.
It is planned to offer the following opportunities to the users of the new platform:
Ability to shop online in virtual reality (VR) format from local and international stores;
The opportunity to participate in international conferences (VR) as a speaker or listener;
Ability to participate in online training and seminars (VR);
The possibility of representation with a stand in the international exhibition hall (VR) format;
(VR) format to acquire a Digital property or business;
Employment in the online mode (VR) format (remote employee starting work in the digital office of the represented institution or welcoming customers entering the store for online shopping, etc.).