İİTKM Dünya İqtisadi Forumunun Strateji zəka platformasında məzmun təchizatçısı olan ilk dövlət qurumudur
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) dəstəyi ilə Dünya İqtisadi Forumunun “Strategic Intelligence” (Strateji zəka) platformasına məzmun təchizatçısı olaraq üzv olub. İİTKM bu platformada məzmun təchizatçısı statusunu əldə edən ilk dövlət qurumudur.
Süni intellekt əsasında işləyən bu platforma istifadəçilərə 250-dən çox mövzu üzrə ən aktual strateji məsələləri araşdırmaq, ən son tendensiyaları izləmək imkanı verir. Məlumatlar “transformation map” adlı interaktiv və dinamik məlumat vizuallaşdırması vasitəsilə təqdim olunur. Transformasiya xəritələri istifadəçilərə mövzular arasındakı əlaqələri dərinləşmiş şəkildə araşdırmağa və anlamağa kömək edir.
Platformada qlobal beyin mərkəzləri, dünyanın aparıcı universitetləri, beynəlxalq təşkilatlar, nüfuzlu tədqiqat institutları məzmun təchizatçısı kimi çıxış edir.
Bu əməkdaşlıq İİTKM-nin ölkəmizin iqtisadi nailiyyətlərini, yerli və qlobal məsələlərlə bağlı ekspert rəylərini, eləcə də müxtəlif sahələrdəki aktual inkişafları daha geniş auditoriyaya təqdim etməsinə imkan yaradacaq.
Strateji zəka platforması həmçinin Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə mövqeyini möhkəmləndirmək və qlobal miqyasda iqtisadiyyat, sənaye, enerji və digər mühüm sahələrdə ölkəmizin nailiyyətlərini tanıtmaq üçün əvəzsiz bir vasitə rolunu oynayacaq.

CAERC is the first government agency to become a content provider on the World Economic Forum's Strategic Intelligence Platform
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has become a member of the World Economic Forum’s “Strategic Intelligence” platform as a content provider with the support of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy. CAERC is the first state institution to obtain the status of a content provider on this platform.
This platform, based on artificial intelligence, allows users to explore the most pressing strategic issues on more than 250 topics and follow the latest trends. The data is presented through an interactive and dynamic data visualization called “transformation map”. Transformation maps help users explore and understand the connections between topics in depth.
Global think tanks, leading universities in the world, international organizations, and prestigious research institutes act as content providers on the platform.
This cooperation will allow CAERC to present our country’s economic achievements, expert opinions on local and global issues, as well as current developments in various fields to a wider audience.
The strategic intelligence platform will also serve as an invaluable tool to strengthen Azerbaijan's international position and promote our country's achievements in the economy, industry, energy and other important areas on a global scale.