İİTKM Dünya Bankı ilə əməkdaşlığı genişləndirir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Layihələr departamentinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova ilə Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri xanım Sara Maykl arasında görüş keçirilib. Görüşdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsində monitorinq və qiymətləndirmənin rolu və Dünya Bankının Azərbaycanda milli monitorinq və qiymətləndirmə potensialının qurulmasına göstərdiyi dəstək müzakirə olunub.
Xanım Cəfərova Dünya Bankının Ölkə üzrə menecerinə Azərbaycanda monitorinq və qiymətləndirmə potensialının qurulması, Strateji Yol Xəritələrinin monitorinq və qiymətləndirilmə metodologiyası və çərçivənin hazırlanmasında göstərdiyi dəstəyinə görə təşəkkür edib. “Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydasının” ortamüddətli xərclər çərçivəsi və dövlət maliyyəsinin idarə edilməsini təkmilləşdirməklə dövlət xərclərinin idarəedilməsində fiskal intizamı artırdığı qeyd olunub.
Xanım Sara Maykl monitorinq və qiymətləndirmə hesabatlarının hazırlanması və nəşr edilməsində, eləcə də dövlət proqramlarının nəticələrə əsaslanan monitorinq və qiymətləndirmə metodologiyası əsasında təhlili və bu sahədə dünyanın qabaqcıl sistemlərindən birinin qurulmasında İİTKM-in rolunu yüksək qiymətləndirib. Xanım Maykl monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində dünyanın aparıcı qurumları və şəbəkələri ilə İİTKM arasında əməkdaşlığın qurulması və beynəlxalq qiymətləndirmə qurumlarına inteqrasiyası sahəsində dəstək verməyə maraqlı olduğunu bildirib. Eyni zamanda, Dünya Bankının Azərbaycandakı fəaliyyəti və hazırlanmaqda olan yeni ölkə strategiyası barədə məlumat verib. Yeni ölkə strategiyasında innovativ, rəqəmsal və bilik əsaslı iqtisadi inkişafa dəstək verəcək layihələrə və istiqamətlərə üstünlük veriləcəyini qeyd edib.
Sonda Dünya Bankına İİTKM-in beş illik yubileyinə dair icmal və Mərkəzin operator olduğu online platformalar barədə materiallar təqdim olunub.

CAERC is expanding cooperation with the World Bank
A meeting was held between Vusala Jafarova, Head of the Projects Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Sarah Michael, Country Manager of the World Bank for Azerbaijan. The role of monitoring and evaluation in improving governance and the World Bank's support for building national monitoring and evaluation capacity in Azerbaijan were discussed at the meeting.
Mrs Jafarova expressed her gratitude to the country manager of World Bank for her support for building monitoring and evaluation capacity in Azerbaijan, the preparation of the methodology for monitoring and evaluation of Strategic Roadmaps and the development of the framework. It was noted that the "The Regulations of the Preparation, Implementation, Monitoring and Evaluation of State Programs" increase fiscal discipline in the management of public expenditures by improving the medium-term expenditure framework and public finance management.
Mrs Sarah Michael praised the role of CAERC very highly in the preparation and publication of monitoring and evaluation reports, as well as the analysis of state programs based on results-based monitoring and evaluation methodology and the establishment of one of the world's advanced systems in this field. Mrs Michael expressed interest in supporting the establishment of cooperation between the world's leading institutions and networks with CAERC in the field of monitoring and evaluation and the integration to international evaluation institutions. At the same time, she informed about the activities of the World Bank in Azerbaijan and the new country strategy that is under preparation. She stressed that the new country's strategy will prioritize projects and areas that will support innovative, digital and knowledge-based economic development.
At the end, the World Bank was presented with a review of the five-year anniversary of the Center and materials on online platforms operated by the Center.