İİTKM-də Yerin təkinin geoloji öyrənilməsi və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair Dövlət Proqramı müzakirə edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsi və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” üzrə 2024-cü il üçün ilkin monitorinq nəticələrinin müzakirəsinə həsr olunmuş iclas keçirilib.
Tədbirdə İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov, Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini Səbinə Cumazadə, Sosial-iqtisadi proqramların monitorinqi sektorunun müdiri Əbdülrəhim Dadaşov, həmçinin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində Geoloji Kəşfiyyat Agentliyi, Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi və “AzerGold” QSC-nin məsul nümayəndələri iştirak ediblər.
Ayaz Museyibov Dövlət Proqramının icrasının strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq geoloji tədqiqatların aparılması və mineral xammal ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi sahəsində əldə olunan nəticələri yüksək qiymətləndirib. O, Dövlət Proqramının yekun qiymətləndirilməsi prosesində nəzərə alınmalı əsas məqamlar barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
İnteraktiv müzakirələrdən sonra aidiyyəti qurumların nümayəndələri tərəfindən ilkin monitorinq nəticələri üzrə təqdim edilən rəylər əsasında hesabatın zənginləşdirilməsi üçün əlavə məlumatların daxil edilməsi razılaşdırılıb. Tədbir zamanı 2024-cü il üzrə Tədbirlər Planının icrası və qiymətləndirmə indikatorları üzrə görülən işlər təqdim olunub, həyata keçirilən məqsədyönlü və genişmiqyaslı layihələrin ölkəmizdə mineral xammal ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsindəki rolu vurğulanıb.

The State Program on Geological Study of the Earth's Subsoil and Efficient use of Mineral Raw Materials was discussed at the CAERC
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) held a meeting dedicated to discussing the results of the preliminary monitoring for 2024 under the “State Program for Geological Study of the Earth’s Subsoil and Efficient Use of Mineral Raw Materials Base for 2020–2024”.
The event was attended by Ayaz Museyibov, Deputy Executive Director of CAERC, Sabina Jumazade, Deputy Head of the Monitoring and Evaluation Department, Abdulrahim Dadashov, Head of the Monitoring of the Socio-Economic Programs Sector, as well as responsible representatives of the Geological Exploration Agency under the Ministry of Ecology and Natural Resources, the State Agency for the Use of Mineral Raw Materials Reserves, and “AzerGold” CJSC.
Ayaz Museyibov, emphasizing the strategic importance of the implementation of the State Program, highly appreciated the results achieved in the field of conducting geological surveys and efficient use of mineral raw materials reserves. He provided detailed information to the participants on the main points to be considered in the process of the final evaluation of the State Program.
After interactive discussions, it was agreed to include additional information to enrich the report based on the opinions submitted by representatives of relevant institutions on the results of the initial monitoring. During the event, the work done on the implementation of the Action Plan for 2024 and the evaluation indicators were presented, and the role of the targeted and large-scale projects implemented in ensuring the efficient use of mineral raw materials in our country was emphasized.