İİTKM-də Varşava Şərq Tədqiqatları İnstitutunun nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Varşava Şərq Tədqiqatları İnstitutunun proqram koordinatoru, Cənubi Qafqaz regionu üzrə məsul şəxs Pyotr Sieniavskini qəbul edib.
Görüşdə Vüsal Qasımlı Varşava Şərq Tədqiqatları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə təşkil olunan ənənəvi “İqtisadi Forum” çərçivəsində Azərbaycanın Avropadan olan tərəfdaşlarla iqtisadi artım, logistika, regional infrastruktur və enerji təhlükəsizliyi mövzusunda təcrübə mübadiləsi baxımından əməkdaşlığını əhəmiyyətli hesab edib. Eyni zamanda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşıl iqtisadiyyat, ağıllı şəhər və ağıllı kənd layihələrinin icrasına Polşadan olan investorların cəlb edilməsi və özəl sektorun inkişafında biznes əlaqələrinin qurulması potensialı barədə məlumatlar verib.
Varşava Şərq Tədqiqatları İnstitutunun proqram koordinatoru Pyotr Sieniavski həm iqtisadi islahatların təhlili, illik iqtisadi icmalların hazırlanması və iqtisadi forumlar çərçivəsində təmsil etdiyi qurumun Mərkəzlə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib. O, Varşava Şərq Tədqiqatları İnstitutunun Avropanın beyin mərkəzləri, akademik dairələri, rəsmi qurumlar və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən iqtisadi forumda Azərbaycanın da yaxından iştirakının təmin olunmasına dəstək verməyə hazır olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Polşanın Karpaç şəhərində hər il keçirilən İqtisadi Forum Mərkəzi Şərqi Avropanın ən böyük konfransı olmaqla son 30 il ərzində dünyanın hər yerindən siyasi, iqtisadi və sosial liderləri özündə cəm edir. İqtisadi Forumda Avropa, Şimali Amerika və Asiyadan hökumətlər, siyasət, biznes, elm və mədəniyyət nümayəndələrindən ibarət 4000-ə yaxın qonaq iştirak edir.

A meeting with a representative of the Oriental Studies Institute of Warsaw was held at CAERC
Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication , received Piotr Sieniawski, the program coordinator of the Warsaw Institute of Oriental Studies, the person responsible for the South Caucasus region.
At the meeting, Vusal Gasimli considered the cooperation of Azerbaijan with partners from Europe in terms of economic growth, logistics, regional infrastructure and energy security as an important part of the traditional "Economic Forum" organized by the Warsaw Institute of Oriental Studies. At the same time, he gave information about the potential of attracting Polish investors to the implementation of green economy, smart city and smart village projects in the liberated territories and establishing business relations in the development of the private sector.
Pyotr Sieniawski, the program coordinator of the Warsaw Institute of Oriental Studies, said that the institution he represents is interested in cooperation with the Center in the framework of the analysis of economic reforms, preparation of annual economic reviews and economic forums. He pointed out that the Warsaw Institute of Oriental Studies is ready to support the close participation of Azerbaijan in the economic forum held with the participation of European think tanks, academic circles, official institutions and representatives of the private sector.
It should be noted that the Economic Forum, which is held annually in Karpacz, Poland, is the largest conference in Central Eastern Europe and has gathered political, economic and social leaders from all over the world for the past 30 years. About 4,000 guests from governments, politics, business, science and culture from Europe, North America and Asia participate in the Economic Forum.