İİTKM-də Türkiyənin “bulud” texnologiyaları şirkəti ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin əməkdaşları, "Enterprise Azerbaijan" və "Azexport.az" portallarının rəhbərləri və Türkiyənin “Bulutistan” şirkətinin rəhbər heyəti arasında görüş keçirilib. Görüş tərəflərin fəaliyyəti ilə tanışlıq və ümumi əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsi məqsədi daşıyıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müşaviri Samir Məmmədov yeni rəqəmsal həllər və “bulud” texnologiyalarından istifadənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Bulutistan” şirkətinin MDB ölkələri üzrə baş meneceri Mutlu Ataç şirkətin fəaliyyət istiqamətləri və xidmətləri, digər ölkələrlə əməkdaşlığı, “bulud” texnologiyaları və həlləri, “bulud”un iqtisadi səmərəsi barədə danışıb. Şirkətin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Samir Nuriyev isə təmsil etdiyi qurumun ölkəmizdəki fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verib.
“Entreprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva Azərbaycanda startap ekosisteminin inkişafı üzrə görülən işlərdən, həyata keçirilən layihələrdən danışıb, “Bulutistan” şirkətini bu sahənin dəstəkləməsi üçün birgə fəaliyyətə dəvət edib. "Azexport.az"-ın rəhbəri Ayxan Qədəşov portalın fəaliyyət istiqamətləri, məqsədi, ölkə iqtisadiyyatına səmərəsi və əməkdaşlıq imkanları barədə çıxış edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Strateji planlaşdırma şöbəsinin baş məsləhətçisi Aygün Əhmədova Mərkəzin strateji fəaliyyət istiqamətlərində müəyyən olunmuş bir sıra tədbirlər üzrə “Bulutistan” şirkəti ilə əməkdaşlığın əhəmiyyət daşıyacağını qeyd edib.

A meeting with the Turkish "cloud" technology company was held at CAERC
A meeting took place between the employees of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the managers of the "Enterprise Azerbaijan" and "Azexport.az" portals, and the leadership team of the Turkish company "Bulutistan". The primary objective of the meeting was to familiarize the parties with each other’s activities and to identify potential areas for collaboration.
Samir Mammadov, an advisor to the executive director of the CAERC, emphasized the significance of adopting new digital solutions and cloud technologies.
Mutlu Atac, the general manager of "Bulutistan" for CIS countries, discussed the company's activities and services, its cooperation with other nations, and the economic benefits of cloud technologies and solutions. Samir Nuriyev, the head of the company's Azerbaijan representative office, provided additional information on the institution’s activities within the country.
Matanat Musayeva, head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, elaborated on the efforts made to develop the startup ecosystem in Azerbaijan and the projects implemented. She invited "Bulutistan" to collaborate in supporting this sector. Aykhan Gadashov, head of the "Azexport.az" portal, spoke about the portal's mission, its impact on the national economy, and potential opportunities for cooperation.
Aygün Ahmadova, chief advisor of the Strategic Planning Department of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, emphasized that collaboration with "Bulutistan" would be significant in advancing several initiatives outlined in the Center's strategic directions.