İİTKM-də Strateji Yol Xəritələri üzrə işçi qrupların müzakirələri keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nümayəndələrinin Strateji Yol Xəritələri üzrə yaradılan işçi qruplarının hər biri ilə ayrı-ayrılıqda müzakirələri keçirilib. Birgə görüşlərdə Strateji Yol Xəritələrinin icra vəziyyətinin aralıq nəticələri, koordinasiya məsələləri və qarşıya çıxan çağırışların həlli yolları ətraflı müzakirə edilib. 40-dan artıq dövlət qurumunun rəhbər şəxslərinin iştirakı ilə 12 strateji yol xəritəsi üzrə aparılan müzakirələrdə tədbirlər planlarının vahid formatda tərtibi, icrası və kommunikasiya edilməsi ilə bağlı məsələlər də əhatə olunub.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə strateji yol xəritələrinin uğurlu icrası təmin edilib, ölkədə makroiqtisadi sabitlik və dayanıqlı inkişaf, habelə biznes mühitinin əlverişliliyinin daha da artırılması istiqamətində nailiyyətlər əldə olunub. Aparılan kompleks iqtisadi islahatlar nəticəsində Azərbaycan hazırda “Doing Business” hesabatına görə dünyada ən islahatçı ölkə kimi səciyyələndirilir.
Müzakirələrdə icra ilə bağlı yaranan suallar aidiyyəti üzrə cavablandırılıb və strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının sürətləndirilməsi üçün müəyyən tövsiyələr verilib. Qeyd edək ki, “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 dekabr 2016-cı il tarixli Fərmanına uyğun olaraq strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş fəaliyyətlərlə bağlı monitorinq, qiymətləndirmə və kommunikasiya tədbirlərini İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirir.

Discussions of Working Groups on Strategic Roadmaps Held at CAERC
Representatives of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) held separate discussions with each of the working groups established for Strategic Roadmaps. During these joint meetings, interim results on the implementation of the Strategic Roadmaps, coordination issues, and solutions to emerging challenges were discussed in detail. The discussions, covering 12 strategic roadmaps and attended by leaders from more than 40 government agencies, also addressed the preparation, execution, and communication of action plans in a unified format.
It was noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, the successful implementation of the Strategic Roadmaps has been ensured, contributing to macroeconomic stability, sustainable development, and further improvement of the business environment. As a result of comprehensive economic reforms, Azerbaijan is currently recognized as one of the most reform-oriented countries in the world according to the Doing Business report.
Questions regarding implementation were addressed during the discussions, and specific recommendations were provided to accelerate the execution of measures outlined in the Strategic Roadmaps. It should be noted that, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 6, 2016, “On the Approval of Strategic Roadmaps for the National Economy and Key Sectors of the Economy”, CAERC carries out monitoring, evaluation, and communication activities related to the implementation of measures set out in the Strategic Roadmaps.