İİTKM-də Orta Müddətli Büdcə Planlaşdırılması müzakirə edilib
Dünya Bankını Azərbaycana səfər edən missiyası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) olub. Missiyanın mütəxəssisləri Lan Hokesvörs, Yelena Bondarenko, Yelena Nikulinadan ibarət nümayəndə heyətini İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qəbul edib. Görüş zamanı əsasən Orta Müddətli Büdcə Planlaşdırılması ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Vüsal Qasımlı ölkədə aparılan iqtisadi islahatlar barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2017-ci ildə Azərbaycanda xarici şokların yaratdığı çağırışlar uğurla aradan qaldırılib, makroiqtisadi sabitlik bərpa edilib və növbəti dövrdə dayanıqlı inkişafın əsas trayektoriyaları müəyyənləşdirilib: “Hazırda İİTKM-də güclü proqram təminatına malik olan, iqtisadi təhlil və proqnozlaşdırma potensialına sahib laboratoriya mövcuddur. Bu da imkan verir ki, İİTKM-in Nizamnaməsinə uyğun olara dayanıqlı iqtisadi inkişafının təmin edilməsi istiqamətində makro və mikroiqtisadi səviyyədə təhlillər aparılsın.”
Strateji yol xəritələrinə uyğun olaraq neft gəlirlərindən rasional istifadə edilməsi üçün “qızıl qayda” yanaşması və dövlət borcunun idarə edilməsi üçün zəruri fiskal çərçivə yaradılır. Bu kontekstdə Ortamüddətli Xərclər Çərçivəsinin daha da gücləndirilməsi, güclü büdcə idarəçiliyi və onun nəticəəsaslı büdcə təşkilinə uyğunlaşdırılması dövlət xərclərinin səmərəliliyinin artırılması və neft gəlirlərinin dəyişkənliyinin azaldılması üçün görülən tədbirlərin davamıdır.
Görüşdə həmçinin fiskal sahədə statistika, proqnozlaşdırma və institutsional sahədə görülən işlər barədə fikir mübadiləsi olub.

A delegation from the World Bank visiting Azerbaijan held meetings at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The World Bank mission included experts Lan Hokesworth, Yelena Bondarenko, and Yelena Nikulina, who were received by CAERC’s Executive Director Vusal Gasimli. The meeting mainly focused on issues related to Medium-Term Budget Planning.
Vusal Gasimli provided information on the economic reforms being implemented in the country. He noted that under the leadership of Ilham Aliyev, Azerbaijan successfully overcame the challenges caused by external shocks in 2017, restored macroeconomic stability, and identified key trajectories for sustainable development in the subsequent period. He emphasized that CAERC currently operates a well-equipped laboratory with strong software capabilities and advanced economic analysis and forecasting potential, enabling macro- and microeconomic analysis in line with the Center’s mandate to support sustainable economic development.
In accordance with the Strategic Road Maps, a “golden rule” approach is being applied to ensure the rational use of oil revenues, alongside the creation of a necessary fiscal framework for public debt management. In this context, further strengthening the Medium-Term Expenditure Framework, enhancing budget governance, and aligning it with results-based budgeting are seen as key measures to improve the efficiency of public spending and reduce volatility stemming from oil revenues.
The meeting also included an exchange of views on ongoing work in fiscal statistics, forecasting, and institutional capacity building.