İİTKM-də İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nümayəndələri ilə İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Aleks Kaplun arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı, biznes mühitinin şaxələndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışılıb. Həmçinin yerli startapların qlobal səviyyədə sərmayə cəlbi üçün qarşılıqlı imkanlar müzakirə olunub. İİTKM ilə İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının ölkəmizin startap ekosisteminin və biznes şəraitinin inkişafı istiqamətində birgə layihələr müzakirə olunub.
İİTKM-in Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (RTQ) meneceri Nicat Əsədli Rəqəmsal Ticarət Qovşağı vasitəsilə təqdim olunan mobil rezidentliyin xarici iş adamlarının ölkəyə gəlmədən rahatlıqla Azərbaycanda biznes qura bilməsi üçün təqdim etdiyi imkanlar barədə məlumat verib.
Daha sonra EnterpriseAzerbaijan portalının meneceri Oruc Dursunzadə portalın startaplar üçün təqdim etdiyi crowdfunding, crowdinvesting xidmətlərindən, startaplara toxum, mələk və vençur investorları vasitəsilə sərmayə cəlbi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, Portal startapların ideya və layihələrinin dünya investisiya bazarına çıxışını asanlaşdırır.
İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Aleks Kaplun isə İsrail investorlarının Azərbaycana investisiya yatırmaqda maraqlı olduqlarını qeyd edib. Azərbaycanda xarici investorlar üçün əlverişli biznes mühitinin mövcud olduğunu vurğulayıb və aidiyyəti qurumlarla birgə təcrübə mübadiləsi aparıldığını deyib.

Meeting Held at CAERC with the President of the Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry
A meeting was held between representatives of CAERC and Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry President Alex Kaplun.
During the meeting, discussions focused on the development of the digital economy in Azerbaijan and the measures being taken to diversify the business environment. Mutual opportunities for attracting global investment to local startups were also discussed. In addition, potential joint projects between CAERC and the Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry aimed at developing the countrys startup ecosystem and improving the business climate were reviewed.
The manager of the Digital Trade Hub at CAERC, Nicat Asadli, provided information on the opportunities offered through the Digital Trade Hub, particularly mobile residency, which enables foreign entrepreneurs to establish and operate businesses in Azerbaijan without physically visiting the country.
Subsequently, the manager of the EnterpriseAzerbaijan portal, Oruc Dursunzade, spoke about the crowdfunding and crowdinvesting services provided for startups, as well as efforts to attract investment through seed, angel, and venture investors. He noted that the portal facilitates access for startup ideas and projects to the global investment market.
President of the Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry Alex Kaplun stated that Israeli investors are interested in investing in Azerbaijan. He emphasized the existence of a favorable business environment for foreign investors in the country and noted that experience exchange is being carried out in cooperation with relevant institutions in Azerbaijan.