İİTKM-də Asiya İnkişaf Bankı ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Asiya İnkişaf Bankının (AİB) nümayəndələri ilə görüş keçirilib. İİTKM-in departament rəhbəri Ramil Hüseyn, Layihlər departamentinin rəhbəri vəzifəsini icra edən Rəşad Hüseynov, eləcə də menecerlər Vüsalə Cəfərova, Faiq Qasımlı, Bankın İqtisadi Tədqiqatlar üzrə direktoru Edmon Gintinqin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar, Strateji Yol Xəritələrinin (SYX) monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri barədə geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
AİB nümayəndələri Azərbaycanda apardıqları "ölkə iqtisadiyyatının diaqnostik tədqiqat" layihəsi, eləcə də "dövlət müəssisələri sektorunun qiymətləndirilməsi" layihəsi barədə məlumatlar veriblər. Nümayəndələr tədqiqatın ilkin nəticələrini müzakirə edib.
Görüş zamanı dövlət müəssisələrinin özəlləşdirilməsi istiqamətində SYX çərçivəsində görülən və gələcək illərdə nəzərdə tutulmuş işlər barəsində müzakirələr aparılıb. Bundan başqa layihələr çərçivəsində iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarını əhatə edə bilən iqtisadi riyazi modelin qurulması və onun vacibliyi qeyd edilib.

A meeting was held at CAERC with the Asian Development Bank
A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with representatives of the Asian Development Bank (ADB). Ramil Hüseyn, Head of Department at CAERC, Rashad Huseynov, acting Head of the Projects Department, as well as managers Vusala Jafarova and Faiq Gasimli, exchanged extensive views with the ADB delegation led by Edmond Ginting, Director of Economic Research, on the economic reforms being implemented in Azerbaijan and the monitoring and evaluation results of the Strategic Roadmaps (SRMs).
ADB representatives provided information on their "diagnostic study of the national economy" project and the "evaluation of the public enterprises sector" project in Azerbaijan. The delegation discussed the preliminary results of these studies.
During the meeting, discussions were held on the privatization of state-owned enterprises under the SRM framework and the planned activities for the coming years. In addition, the importance of developing an economic-mathematical model covering various sectors of the economy within the framework of the projects was emphasized.