İİTKM-də ali təhsilin innovasiyada rolu müzakirə edilib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Dünya Bankının Ali Təhsil Sektoru üzrə Missiyası ilə birlikdə “Ali Təhsilin İnnovasiyada Rolu” mövzusunda seminar keçirilib. Seminarda dövlət qurumlarının nümayəndələri, universitetlər və tədqiqat institutlarının 30 - dan artıq nümayəndəsi iştirak edib.
Seminarda açılış nitqində çıxışı zamanı İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, innovasiya yönümlü inkişaf Strateji Yol Xəritələrində də xüsusi qeyd edilib: “Əsas məqsəd elm –təhsil-biznes ekosisteminin və əmək resurslarının qlobal və yerli trendlərə uyğun inkişafıdır. Azərbaycanda innovativ sahibkarlığın inkişafı məhz qlobal bazarların tələbinə uyğun qurulmalıdır.” V. Qasımlı həmçinin bildirib ki, ölkədə innovasiya siyasətində dünya təcrübəsinə uyğun institutsional koordinasiya mümkündür.
Qeyd edək ki, “Ali Təhsilin İnnovasiyada Rolu” mövzusunda keçirilən seminar bir neçə istiqamət üzrə aparılıb. Seminarın elmi tədqiqatların maliyyələşdirilməsi üzrə qlobal tendensiyaların nəzərdən keçirilməsi ilə bağlı müzakirələrin aparıldığı hissəsində tədqiqatın mövcud vəziyyəti, maliyyələşdirilməsi üzrə təqdimat iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Həmçinin bu istiqamətdə davam edən islahatlar, əsas problemlər və imkanlardan danışılıb. Azərbaycanda texnologiyaların ötürülməsi üçün əlverişli mühit üzrə qlobal tendensiyalar mövzusu geniş müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, Azərbaycanda intellektual mülkiyyət sisteminin tətbiqi, kommersializasiya üçün təşviqedici amillər, özəl sektor ilə əlaqələrin yaradılması bu sahənin inkişafı üçün vacib amillərdir.
Dünya Bankının digər nümayəndəsi İvona Borovikin təqdimatında isə bacarıqların inkişaf etdirilməsi, sahibkarlığın təşviqi və innovasiya sisteminin idarə olunmasından danışılıb.
Seminarın “İnnovativ inkişaf: Azərbaycan perspektivi” adlanan bölməsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Yüksək Texnologiyalar Parkının nümayəndəsi Vüsal Süleymanlı “Ali təhsilin innovasiyada rolu”, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nümayəndəsi Anar Rzayev “Ali təhsildə tədqiqat və innovasiyaların təşviqi”, Barama İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzinin rəhbəri İmran Bağırov “Startapların uğur ehtimalının artırılması üçün Barama təcrübəsi” mövzusunda təqdimatlar ediblər.
Təqdimatlardan sonra müzakirələr aparılıb. Bu zaman əsasən Azərbaycanın bazar üzrə müvafiq bacarıqların inkişaf etdirilməsi tədbirləri, ən yüksək bacarıq çatışmazlıqları olan sahələri, sahibkarlığı təşviq edən mövcud mexanizmləri, onların səmərəliliyi və fəaliyyət sahələri diqqət mərkəzində olub.

The Role of Higher Education in Innovation Discussed at CAERC
A seminar titled “The Role of Higher Education in Innovation” was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan in cooperation with the World Bank Higher Education Sector Mission. The event was attended by representatives of government institutions, as well as more than 30 representatives from universities and research institutes.
In his opening remarks, Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, stated that innovation-driven development is specifically emphasized in the Strategic Roadmaps. “The main objective is to ensure the development of the science–education–business ecosystem and labor resources in line with global and local trends. The development of innovative entrepreneurship in Azerbaijan must be structured in accordance with the demands of global markets,” he noted. V. Gasimli also emphasized that institutional coordination in innovation policy, aligned with international best practices, is feasible in Azerbaijan.
It should be noted that the seminar on “The Role of Higher Education in Innovation” covered several areas. During the session dedicated to reviewing global trends in financing scientific research, presentations on the current state of research and its funding attracted significant interest from participants. Ongoing reforms, key challenges, and opportunities in this field were also discussed. Global trends in creating a favorable environment for technology transfer in Azerbaijan were extensively examined. It was emphasized that the implementation of an intellectual property system, incentives for commercialization, and the establishment of linkages with the private sector are crucial for the development of this area.
In a separate presentation, Ivona Borovik, representative of the World Bank, addressed issues related to skills development, entrepreneurship promotion, and innovation system governance.
During the session titled “Innovative Development: The Azerbaijan Perspective,” Vusal Suleymanli, representative of the High Technologies Park of the Azerbaijan National Academy of Sciences, spoke on “The Role of Higher Education in Innovation”; Anar Rzayev, representative of the Azerbaijan State University of Economics, presented on “Promoting Research and Innovation in Higher Education”; and Imran Baghirov, Head of the Barama Innovation and Entrepreneurship Center, delivered a presentation on “The Barama Experience in Increasing the Success Rate of Startups.”
Following the presentations, discussions were held focusing primarily on measures to develop relevant market-oriented skills in Azerbaijan, sectors experiencing the highest skills shortages, existing mechanisms to promote entrepreneurship, their effectiveness, and their areas of operation.