İİTKM-də “Ali təhsil, biznes inkubatorları və iş diaqnostikası" adlı bilik sərgisi keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM), Dünya Bankının birgə təşkilatçılığı ilə ikinci bilik sərgisi keçirilib. “Ali təhsil, biznes inkubatorları və iş diaqnostikası" adlı sərgidə Dünya Bankının bu sahədə apardığı təhlil və qiymətləndirmələrin nəticələrindən danışılıb. Bildirilib ki, bilik sərgisinin keçirilməsində məqsəd, aparılan son analitik fəaliyyətlərin təqdim olunması və Azərbaycan iqtisadiyyatının seçilmiş sektorlarında diaqnostik tədqiqatlar və qiymətləndirmələrin nəticələrinin əsas maraqlı tərəflərlə müzakirə olunmasıdır.
Müzakirəni giriş sözü ilə açan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin fərmanları ilə təqsdiqlənən “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”nin icrası, ölkədə iqtisadi və sosial baxımdan daha səmərəli ali təhsil sisteminin formalaşdırılması prosesini sürətləndirib. Vüsal Qasımlı vurğulayıb ki, ölkədə həyata keçirilən islahatların prioritet istiqaməti rəqabətədavamlı milli innovasiya sisteminin yaradılmasdır. Məhz bu innovasiya siyasəti yeni bilik və texnologiyaların istehsalı və tətbiq edilməsi ilə yanaşı, elm və təhsilin, elmtutumlu cəmiyyətin davamlı inkişafının bərqərar edilməsinə yönəlib. Bütün bunlarla yanaşı bisnes inkubatorlarının yaradılması və inkişaf etdirilməsi, inovasiyayönümlü startap layihələrinin dəstəklənməsi və ümumilikdə innovativ sahibkar düşüncə tərzinin formalaşdırılması sahəsində böyük işlər görülüb.
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Navid Həsən Naqvi əlavə edib ki, bilik sərgisi çərçivəsində aparılan səmərəli müzakirələr Azərbaycanın üzləşdiyi əsas inkişaf çağırışları və bu çağırışların həlli yolları ilə bağlı geniş anlayışın formalaşdırılması və bununla bağlı ümumi razılığın əldə olunmasına yardım edəcək.
Daha sonra İİTKM və dünya Bankının nümayəndələri “İnnovasiyalarda ali təhsil müəssisələrinin rolu”, “Azərbaycan İş diaqnostikası – Mərhələlərin yaradılması”, “Azərbaycanda iş yerlərinin inkişafı üçün siyasi islahatlar” mövzularında təqdimatlar dinlənilib.
Qeyd edək ki, İİTKM dünya bankı ilə birlikdə “ Kənd Yerlərinin İnkişafı və Kənd Təsərrüfatı” mövzusunda daha bir bilik sərgisi keçirəcək. Buna qədər keçirilən bilik sərgisi “İqtisadi imkanların yaradılması üçün nəqliyyat və logistikadan istifadə” adlanırdı.

CAERC Hosts Knowledge Fair on “Higher Education, Business Incubators, and Job Diagnostics”
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), in collaboration with the World Bank, held its second knowledge fair titled “Higher Education, Business Incubators, and Job Diagnostics.” The event highlighted the results of the World Bank’s analyses and assessments in these areas. The main goal of the fair was to present recent analytical work and discuss the findings of diagnostic studies and evaluations in selected sectors of the Azerbaijani economy with key stakeholders.
Opening the discussion, CAERC Executive Director Vusal Gasimli emphasized that the implementation of the “Strategic Roadmap for the National Economy of the Republic of Azerbaijan,” approved by Presidential decrees, has accelerated the formation of a more efficient higher education system in economic and social terms. Gasimli noted that a priority of ongoing reforms is the creation of a competitive national innovation system. This innovation policy focuses not only on the production and application of new knowledge and technologies but also on the sustainable development of science, education, and a knowledge-based society. In addition, significant efforts have been made to establish and develop business incubators, support innovation-oriented startup projects, and foster an overall entrepreneurial mindset.
Navid Hasan Naqvi, World Bank Country Manager for Azerbaijan, added that the discussions at the knowledge fair will help develop a broad understanding of Azerbaijan’s key development challenges and potential solutions, fostering consensus among participants.
Following this, CAERC and World Bank representatives presented on topics such as “The Role of Higher Education Institutions in Innovations,” “Azerbaijan Job Diagnostics – Stages of Development,” and “Policy Reforms for Job Creation in Azerbaijan.”
It is noted that CAERC, together with the World Bank, will organize another knowledge fair on “Rural Development and Agriculture.” The previous knowledge fair focused on “Utilizing Transport and Logistics for Economic Opportunities.”
Representatives from government, private sector, and academic communities actively participated in the discussions.