İİTKM-də 2024-cü ilin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı qurumun 2024-cü ildəki fəaliyyətinin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirib. O bildirib ki, ötən il Mərkəz əsas fəaliyyət istiqaməti olan monitorinq və qiymətləndirmə işini davam etdirib, “Layihə idarəetməsi” modulunu formalaşdıraraq tətbiqinə başlayıb. Qurum strateji planlaşdırma, təhlil və tədqiqat üzrə fəaliyyətini dərinləşdirməklə yanaşı, T7 və T20 kimi qlobal beyin mərkəzləri şəbəkələri ilə yaxından əməkdaşlıq edərək beynəlxalq müstəvidə Azərbaycanı təmsil edib.
İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən “Azexport” və “Enterprise Azerbaijan” portalları, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi, Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzi də 2024-cü ildə bir çox yeniliklərə imza atıb.
Vüsal Qasımlı qeyd edib ki, İİTKM ölkə üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən sənədlərin - “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” daxil olmaqla 10 proqramın monitorinq və qiymətləndirməsini aparır. 2024-cü ilin oktyabr ayında isə Prezident İlham Əliyev daha bir mühüm sənədin - “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın monitorinq və qiymətləndirilməsini Mərkəzə tapşırıb.
İl ərzində 11 dövlət proqramının idarə edilməsi çərçivəsində 60-a yaxın qurumla 150 iclas keçirilib, monitorinq nəticələri ilə bağlı 28 hesabat hazırlanıb. Mərkəz tərəfindən dövlət proqramlarının icrasını sistemli şəkildə izləmək və qiymətləndirmək üçün "Layihə idarəetməsi” modulu hazırlanıb.
İcraçı direktorun sözlərinə görə, İİTKM beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirərək Böyük İyirmiliyin və Böyük Yeddiliyin beyin mərkəzləri platformalarında – T20 və T7-də Azərbaycanı uğurla təmsil edir. 2024-cü ilin oktyabr ayında Mərkəzdə keçirilən Beynəlxalq Valyuta Fondunun “Makroiqtisadi təhlil/Maliyyə proqramlaşdırması və siyasətləri” adlı təlimində 10-dan çox dövlət qurumundan 25 nümayəndə iştirak edib. Noyabr ayında isə Asiya İnkişaf Bankı, Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu və Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Proqramı İnstitutu (CAREC Institute) ilə “Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumu” keçirilib. Ötən il həmçinin İİTKM-in də təsisçisi olduğu Azərbaycan Beyin Mərkəzləri Platforması yaradılıb.
Vüsal Qasımlı 2024-cü il ərzində Mərkəzdə 5 konseptual sənədin hazırlanaraq hökumətə təqdim olunduğunu bildirib. Həmçinin icmal büdcənin qeyri-neft baza kəsirinin qeyri-neft ümumi daxili məhsula nisbət göstəricisinin ekonometrik qiymətləndirilməsi aparılıb. “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura investisiya” mövzusunda ingilis dilində xüsusi buraxılış nəşr edilib. Yaşıl artım və yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı aparılan tədqiqatların nəticələri “Scopus” bazasında indeksləşdirilən Q1 və Q2 reytinqli jurnallarda dərc olunub.
2024-cü ildə Mərkəz həmçinin “İqtisadi inkişaf” monoqrafiyası, “Orta dəhliz”, “Halal iqtisadiyyat”, “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” kitablarını nəşr edib. 10 fəsildən ibarət 700 səhifəlik “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” kitabı 30-dan artıq islam ölkəsindən 70-dən çox müəllif, 10 beynəlxalq təşkilat, 20-dən artıq beyin mərkəzi və universitetin birgə əməkdaşlığı əsasında hazırlanıb.
Mərkəzin innovativ layihələrindən də danışan Vüsal Qasımlı əlavə edib ki, Azərbaycanın ixrac coğrafiyasının genişlənməsinə xidmət edən “Azexport” portalının Türkiyə, Rusiya və Özbəkistanın “Trendyol”, “Ozon”, “Uzum” platformalarına inteqrasiyası reallaşdırılıb. 2024-cü ildə “Azexport” ixracatçılara 61 ədəd Sərbəst satış sertifikatı (Certificate of Free Sale) təqdim edib.
“Enterprise Azerbaijan” portalı ABŞ-ın Nevada Universiteti, Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi ilə birgə regionun ən böyük startap məktəbi - “StartUp School 2” layihəsini həyata keçirib. “StartUp School 2 - AI for Green Solidarity” layihəsinə müraciət edən 121 startap arasından beynəlxalq ekspertlərin seçdiyi 41 ən yaxşı komandaya ABŞ, Almaniya, İngiltərə, CAR, Türkiyə, Rusiya və Azərbaycandan olan mentorlar tərəfindən təlimlər keçirilib.
“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinə 2024-cü il ərzində hüquqi və fiziki şəxslərdən 1 747 müraciət daxil olub. Ümumilikdə 3 982 ədəd sertifikat verilib, 288,2 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac həyata keçirilib.
2024-cü ildə digər bir innovativ layihə “Qiymət İzləmə Tətbiqi”nin yaradılması ilə bağlı da kifayər qədər böyük işlər görülüb, Dövlət Gömrük Komitəsi və Dövlət Vergi Xidməti ilə əməkdaşlıq edilib.
İİTKM-in tabeliyində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzi “Türk Dünyasına Baxış-2040” və “TDT-nin 2022-2026-cı illər üzrə Strategiyası”nda nəzərdə tutulan hədəflərə töhfə vermək məqsədilə fəaliyyətini genişləndirib. Mərkəzin təqdim etdiyi “Türk dövlətlərinin interaktiv geoiqtisadi xəritəsinin” konsepsiya sənədi TDT-nin İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə İşçi qrupunun toplantısında qəbul olunub. TDT ilə birlikdə il ərzində “Türk iqtisadi icmalı”nın dörd buraxılışının səkkiz dildə hazırlanması və kommunikasiyası təmin edilib.

A press conference was held at the CAERC on the results of 2024
The Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Doctor of Economics, Professor Vusal Gasimli, held a press conference summarizing the institution's activities in 2024. He stated that the Center continued its primary functions of monitoring and evaluation and launched the implementation of the newly developed "Project Management" module. In addition to deepening its work in strategic planning, analysis, and research, the Center represented Azerbaijan internationally by actively collaborating with global think tank networks such as T7 and T20.
The "Azexport" and "Enterprise Azerbaijan" portals, the Digital Trade Hub, the "One Stop Shop" Export Support Center, and the Turkic World Research Center, which operate under CAERC, introduced numerous innovations in 2024.
Gasimli highlighted that CAERC is tasked with monitoring and evaluating ten strategic documents, including those of national importance: “Azerbaijan’s Socio-Economic Development Strategy for 2022–2026,” “The First State Program for the Great Return to Azerbaijan’s Liberated Territories,” and “The State Program for the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027.” In October 2024, President Ilham Aliyev also entrusted the Center with monitoring and evaluating another significant document—“The National Strategy for the Efficient Use of Water Resources.”
Throughout the year, CAERC held approximately 150 meetings with 60 institutions as part of the management of 11 state programs and produced 28 reports based on monitoring results. The Center also developed the "Project Management" module to systematically track and assess the implementation of state programs.
According to the Executive Director, CAERC expanded its international collaboration by successfully representing Azerbaijan in global think tank platforms such as T20 and T7, affiliated with the G20 and G7, respectively. In October 2024, CAERC hosted a training program by the International Monetary Fund titled “Macroeconomic Analysis/Financial Programming and Policies,” which included participation from over 25 representatives from more than ten government agencies. In November, CAERC organized the “Global Think Tank Forum” in partnership with the Asian Development Bank, the Asian Development Bank Institute, and the CAREC Institute. Moreover, CAERC contributed to establishing the Azerbaijan Think Tanks Platform.
During 2024, the Center prepared five conceptual documents and submitted them to the government. Additionally, econometric evaluations of the non-oil fiscal deficit as a percentage of the non-oil GDP were conducted. A special English-language publication titled “Investments in Karabakh and Eastern Zangezur” was issued. Research findings on green growth and the transition to green energy were published in Q1 and Q2 Scopus-indexed journals.
The Center also published several major works in 2024, including the monograph “Economic Development,” and books such as “The Middle Corridor,” “Halal Economy,” and “The Economic Potential of Islamic Countries.” The latter, a 700-page, 10-chapter book, was developed with contributions from over 70 authors, 30 Islamic countries, 10 international organizations, and 20 think tanks and universities.
Gasimli noted that one of CAERC’s innovative projects involved integrating the "Azexport" portal with platforms such as Turkey’s Trendyol, Russia’s Ozon, and Uzbekistan’s Uzum to expand Azerbaijan’s export geography. In 2024, Azexport issued 61 Certificates of Free Sale to exporters.
The "Enterprise Azerbaijan" portal, in collaboration with the University of Nevada (USA) and the German Center for Artificial Intelligence Research, implemented the region’s largest startup school initiative—“Startup School 2: AI for Green Solidarity.” Out of 121 startup applications, 41 of the best teams selected by international experts received training from mentors representing the USA, Germany, the UK, South Africa, Turkey, Russia, and Azerbaijan.
The “One Stop Shop” Export Support Center received 1,747 applications from legal and physical entities in 2024. A total of 3,982 certificates were issued, enabling exports worth $288.2 million.
In another innovative project, significant progress was made in developing the "Price Monitoring Application" in cooperation with the State Customs Committee and the State Tax Service.
The Center for Turkic World Studies, operating under CAERC, expanded its activities to contribute to the goals outlined in “Vision for the Turkic World-2040” and “The Strategy of the Organization of Turkic States for 2022–2026.” The concept document for the "Interactive Geo-Economic Map of Turkic States" was adopted during the Economic Cooperation Working Group meeting of the Organization of Turkic States (OTS). Additionally, four editions of the “Turkic Economic Bulletin” were prepared and disseminated in eight languages in collaboration with the OTS.