II Bankçılıq Forumu keçirilib
23-24 noyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası (MBNP), Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) birgə təşkilatçılığı ilə “Bank sisteminin yeni inkişaf dövrünə adaptasiyası: İslahatlar, Nəticələr və Perspektivlər” mövzusunda II Bankçılıq Forumu keçirilib.
Forumun məqsədi ölkədə həyata keçirilən strateji iqtisadi islahatların nəticələrinin təhlili, maliyyə-bank sisteminin yeni inkişaf dövrünə adaptasiyası, maliyyə dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi, nağdsız ödənişlərin artırılması istiqamətləri, banklarda komplayensin inkişafı və bank sisteminin fəaliyyətinin hüquqi bazasının təkmilləşdirilməsi məsələlərinin müzakirəsi, həmçinin bankçılıq sahəsində yeniliklər və innovasiyalar barədə qabaqcıl təcrübələrin öyrənilməsidir.
Forumda maliyyə-iqtisadiyyat sahəsində tənzimləyici və nəzarət orqanlarının rəhbərləri, kommersiya banklarının yuxarı menecmenti, biznes və ictimai təşkilatların rəhbərləri, beynəlxalq maliyyə institutlarının və xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri, həmçinin digər ölkələrdən dəvətlilər iştirak ediblər.
II Bankçılıq Forumunda Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyev açılış nitqi ilə çıxış edib. Daha sonra Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Türkiyə Banklar Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Hüseyin Aydın, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bank sədrinin birinci müavini Alim Quliyev, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının baş icraçı direktoru İbrahim Alışov, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vahid Əhmədov çıxış ediblər.
Açılış nitqlərindən sonra “Xarici şokların təsirlərinin minimallaşdırılması istiqamətində görülmüş işlər və yeni çağırışlar” mövzusundakı 1-ci panel öz işinə başlayıb. Paneldə “İqtisadi islahatların yaxın və orta perspektivli nəticələri”, “Bank sektorunun sağlamlaşdırılması istiqamətində əldə olunmuş nailiyyətlər və önümüzdəki hədəflər”, “Monetar stimullaşdırma ilə makroiqtisadi stabillik arasında balans”, “Makroiqtisadi stabilliyin təmin edilməsində Dövlət Neft Fondunun rolu”, “Yeni dövrdə bank sektorunda insan resurslarının inkişafı məsələləri” mövzularında təqdimatlar edilib və mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Forum öz işini “Nağdsız cəmiyyətə doğru: ödəniş ekosistemində son trendlər, yeni bazar iştirakçıları və innovativ ödəniş həlləri”, “Müasir bankçılıqda komplayens” və “Bank sisteminin inkişafının hüquqi bazasının təkmilləşdirilməsi məsələləri”nə həsr edilmiş növbəti panellərdə davam etdirib.

Second Banking Forum Held
On November 23–24, 2017, the Second Banking Forum titled “Adaptation of the Banking System to a New Stage of Development: Reforms, Results and Prospects” was held through the joint organization of the Financial Market Supervisory Authority of the Republic of Azerbaijan, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), and the Azerbaijan Banks Association (ABA).
The purpose of the Forum was to analyze the outcomes of the strategic economic reforms implemented in the country, discuss the adaptation of the financial and banking system to a new stage of development, strengthen financial stability, promote non-cash payments, enhance compliance in banks, and improve the legal framework governing the banking system. The Forum also aimed to explore best international practices, innovations, and new trends in the banking sector.
The event brought together heads of regulatory and supervisory authorities in the financial and economic sphere, senior management of commercial banks, leaders of business and public organizations, representatives of international financial institutions and foreign embassies in Azerbaijan, as well as invited guests from other countries.
The Forum was opened by Zakir Nuriyev, President of the Azerbaijan Banks Association. This was followed by speeches from Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC; Huseyin Aydin, Chairman of the Board of the Banks Association of Turkey; Alim Guliyev, First Deputy Chairman of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan; Ibrahim Alishov, Chief Executive Officer of the Financial Market Supervisory Authority of the Republic of Azerbaijan; Sevinc Hasanova, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan; and Vahid Ahmadov, Member of the Milli Majlis Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship.
Following the opening remarks, the first panel session commenced on the topic “Measures Taken to Minimize the Impact of External Shocks and New Challenges.” Presentations were delivered on the following subjects: “Short- and Medium-Term Outcomes of Economic Reforms,” “Achievements in Strengthening the Banking Sector and Future Targets,” “Balancing Monetary Stimulus and Macroeconomic Stability,” “The Role of the State Oil Fund in Ensuring Macroeconomic Stability,” and “Human Resource Development in the Banking Sector in the New Era.” The topics were followed by extensive discussions.
The Forum continued with subsequent panel sessions dedicated to “Towards a Cashless Society: Latest Trends in the Payment Ecosystem, New Market Participants and Innovative Payment Solutions,” “Compliance in Modern Banking,” and “Improving the Legal Framework for the Development of the Banking System.”