Ermənistanda üzüm istehsalçıları müflisləşirlər
Ermənistan Respublikasının Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğalçı siyasətinin təsiri artıq iqtisadiyyatının bütün sahələrində özünü göstərir. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorun müavini Ramil Hüseyn Ermənistanın kütləvi informasiya vasitələrinə istinadən (Sputnik Армения və s.) bildirir ki, artıq bu ölkənin üzümçülük sektorunda da ciddi problemlər yaşanır. Belə ki, Ermənistanda hərbi səfərbərliyin davam etməsi üzüm emalı zavodlarının tam gücü ilə işləməsinə mənfi təsir göstərib. Bunun nəticəsində üzüm emalı müəssisələri aldıqları üzümün qiymətini kəskin ucuzlaşdırıblar.
Hazırda Ermənistanda emal müəssisələri üzümün bir kiloqramını 90 drama (0.18$) və ya ondan da daha aşağı qiymətə alırlar. Alternativ satış imkanı olmayan fermerlərdə isə emal müəssisələrinin şərtlərini qəbul etməyə məcburdular və onlar məhsullarını maya dəyərindən də ucuz satmalı olurlar. Nəticədə Ermənistanda üzüm istehsalçıları müflisləşirlər.
Qeyd edək ki, ötən il Yerevan Konyak Zavodu üzümün bir kiloqramın topdan 140-150 drama alırmış. Bu isə o deməkdir ki, müharibənin də təsiri ilə Ermənistanda üzümün qiyməti 40 faizə qədər ucuzlaşıb və Ermənistan fermerləri ciddi şəkildə zərərlə başa vurublar. Bu isə həm də ondan xəbər verir ki, emal müəssisələrinin tam gücü ilə işləməməsi səbəbindən növbəti ildə Ermənistanın spirtli içkilər ixracında da ciddi azalma ola bilər.
Məlumat üçün bildirək ki, 2019-cu ildə Ermənistanın ixracının 11 faizə qədərini spirtli içkilər təşkil edib. Göründüyü kimi Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğalçı müharibənin təsirlər bu ölkənin iqtisadiyyatını çökdürməkdədir. Artıq Ermənistanda vətəndaşlar həyatın bütün sahələrində müharibənin acısını hiss edirlər və bunun getdikcə böyüyərək işğalçı dövləti fəlakətə sürükləyəcəyi qaçılmazdır.

Grape Producers in Armenia Are Going Bankrupt
The impact of the Republic of Armenia’s occupation policy against Azerbaijan is increasingly visible across all sectors of its economy. According to the Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Ramil Huseyn, and based on Armenian media sources (including Sputnik Armenia and others), the country’s viticulture sector is now also facing serious difficulties.
The continuation of military mobilization in Armenia has negatively affected the full-capacity operation of grape processing plants. As a result, wine and grape processing enterprises have significantly reduced the purchasing price of grapes.
Currently, processing companies in Armenia are buying grapes at around 90 drams per kilogram (approximately USD 0.18) or even lower. Farmers, having no alternative sales channels, are forced to accept the conditions imposed by processing plants and sell their produce below production cost. Consequently, grape producers in Armenia are going bankrupt.
It should be noted that last year the Yerevan Brandy Company purchased grapes wholesale at 140–150 drams per kilogram. This indicates that, partly due to the impact of the war, grape prices in Armenia have fallen by up to 40 percent, leaving farmers with significant losses. This also suggests that, due to reduced capacity in processing facilities, Armenia may face a decline in alcoholic beverage exports in the coming years.
For reference, in 2019, alcoholic beverages accounted for up to 11 percent of Armenia’s total exports. As can be seen, the consequences of Armenia’s aggressive war policy against Azerbaijan are increasingly undermining the country’s economy. Citizens in Armenia are already feeling the effects of war across all aspects of daily life, and this trajectory is expected to deepen, pushing the country further into economic crisis.