Ermənistanda əkiz kəsirlər
Ermənistandakı iqtisadi artımın azalması fonunda, özəl və dövlət gəlirlərinin azalması maliyyə və xarici sektordakı dayanıqsızlıqları gücləndirir. Ermənistan iqtisadiyyatında hökm sürən əkiz kəsirlər - büdcə kəsiri və cari əməliyyatlar hesabı üzrə kəsirin orta və uzunmüddətli perspektivdə davam etməsi gözlənilir.
Büdcə kəsri. Bu ilin ikinci rübündə baş verən kəskin iqtisadi daralma (13,7%), pandemiya və Qarabağ müharibəsi ölkənin maliyyə balansına mənfi təsir edib və ümumi dövlət borcunu yüksək trayektoriyaya qaldırıb.
Büdcə gəlirləri planlaşdırılan göstəricilərdən xeyli uzaqlaşıb. Bu, daha çox 2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında gömrük rüsumu və mənfəət vergilərinin keçən illə müqayisədə 6% azalması ilə əlaqədardır. Yenidən müəyyən edilən rəsmi proqnozlara əsasən, hərbi və səhiyyə xərcləri artarkən, ÜDM və vergi gəlirləri 6.8% azalacaqdır.
Adambaşına düşən yoluxma nisbəti olduqca yüksək olan Ermənistanda fiskal balans pandemiyadan əhəmiyyətli dərəcədə təsirlənir. Digər region ölkələrində olduğu kimi, pandemiya ilə bağlı 2020-ci ildə dövlət büdcəsindən dəstək həyata keçirilib ki, bu da ÜDM-nin təxminən 4%-i həcmindədir. COVID-19 pandemiyası başlamazdan əvvəl 2020-ci ildə ümumi dövlət xərclərinin 10% həcmində olması proqnozlaşdırılan səhiyyə xərclərinin indi daha yüksək olması gözlənilir.
Eyni zamanda, 2020-ci ilin dövlət büdcəsində hərbi xərclər də artırılıb. ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin məlumatına görə, ölkə hər il ÜDM-nin təxminən 5%-i həcmində vəsaiti hərbi sahəyə xərcləyir (“Global Fire Power”-a əsasən 10%). Zəif fiskal multiplikasiya effektinə malik olan bu xərclər ölkədəki mövcud hərbi vəziyyətdən asılı olaraq arta bilər ki, bu da Ermənistandakı infrastruktur investisiyaları və sosial xərclər üçün maliyyə imkanlarını daha da daralda bilər.
Pensiya islahatlarına baxmayaraq, Ermənistanda pensiya sistemi qeyri-effektiv olaraq qalır və büdcə kəsirinə əlavə təzyiq yaradır. Aşağı məhsuldarlıq, yaşlanan əhali və yüksək miqrasiya əmsalı bu problemi daha da dərinləşdirir. BMT-nin göstəricilərinə əsasən, Ermənistanda 2020 və 2050-ci illərdə iqtisadi aktiv olmayan yaşdakı yaşlıların iqtisadi aktiv yaşda olan şəxslərə nisbəti əmsalının müvafiq olaraq 17,5% və 34,3% olması gözlənilir. Avropa Birliyi ölkənin pensiya sisteminin maliyyə dayanıqlılığının 2020 və 2050-ci illər arasında ÜDM-in 4.6%-i nisbətində pisləşəcəyini proqnozlaşdırır. Gənclərin Ermənistandan mühacirəti bu problemi daha da dərinləşdirir. Ölkədə 1990-2015-ci illər üçün ortalama xalis miqrasiya əmsalı -11,8-dir.
Ermənistanda dövlət borcu yanvar-avqust aylarında 8,8% artaraq 7,97 milyard ABŞ dollarını keçib. Daxili borc 2020-ci ilin sentyabr ayına qədər 24,3% artaraq 1,9 milyard dollara çatıb. Ermənistanda zəifləyən ÜDM-i dəstəkləmək üçün əlavə maliyyə tədbirlərinə olan ehtiyacı nəzərə alaraq, Fitch ölkədə fiskal konsolidasiya imkanları ilə bağlı əhəmiyyətli qeyri-müəyyənliyin olduğunu düşünür. Davam edən müharibə və pandemiya ilə əlaqədar vəziyyətin pisləşməsi Ermənistanın fiskal proqnozlarına mənfi təsir göstərir.
Hökumət büdcə gəlirlərinin azalmasını və büdcə kəsirinin iyul ayında iki dəfə artmasını nəzərə alaraq büdcə kəsirini yenidən nəzərdən keçirib. Rəsmi hesablamalara görə, Ermənistanın 2020-ci ilin sonuna qədər ÜDM-in 7,4% -ə çatacağı proqnozlaşdırılan büdcə kəsirinin, borc cəlb edilərək qarşılanacağı və 2020-ci ildə borcun ÜDM-ə nisbətinin 67%-ə çatacağı gözlənilir. “Fitch” dövlət borcunun orta müddətli dövrdə yüksək qalacağını proqnozlaşdırır.
Cari əməliyyatlar hesabı kəsiri. Ermənistanda xalis xarici borc, cari əməliyyatlar hesabında böyük struktur kəsir, zəif xarici investisiya daxilolmaları və pul baratlarından yüksək asılılıq kimi xarici həssaslıqlar 2020-ci ildə də aktual olaraq qalıb. Sərhədlərarası inteqrasiya və nəqliyyat problemləri, bazarlara çıxış məhdudiyyətləri, inkişaf etməmiş infrastruktur və hökm sürən korrupsiya səbəbindən xarici ticarət zəifləyir və ölkənin xarici investisiyalar üçün cəlbediciliyi azalır. Qonşu ölkələrlə sərhədlərin bəziləri siyasi səbəblərə görə bağlı vəziyyətdədir, digərləri isə məhdud imkanlar təklif edir. Azərbaycanla Dağlıq Qarabağ müharibəsi genişlənir. 2020-ci ilin oktyabrında "Fitch Ratings" Ermənistanın uzunmüddətli xarici valyuta emitentinin defolt reytinqini (IDR) 'BB-' dən 'B +' səviyyəsinə endirmişdi. Ölkənin borca xidmət xərclərinin artması gözlənilir.
Ermənistanın cari əməliyyatlar hesabı kəsirinin ÜDM-ə nisbəti 8.2% -dir. 1991-ci ildən bəri davam edən bu kəsir xroniki xarakter daşıyır.
Mənbə: BVF
Rəsmi məlumatlara görə, 2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə xarici ticarət dövriyyəsi, idxal və ixrac müvafiq olaraq 10,2%, 12,4% və 6% azalıb. Ermənistanda ixrac həm mallar, həm də istiqamətlər baxımından az diversifikasiya olunub. İxrac səbətində üstünlük təşkil edən aşağı əlavə dəyərli istehsal malları və xammal xarici rəqabət qabiliyyətini məhdudlaşdırır. İxracatın təxminən yarısını metal və qiymətli daşlar təşkil edir. Dağ-mədən məhsullarının ixracı xarici valyutanın əsas mənbələrindən biridir ki, bu da iqtisadiyyatı qlobal əmtəə bazarında pandemiya səbəbindən yaranmış volatilliyə məruz qoyur. Kənd təsərrüfatı məhsulları ümumi ixracatın təxminən 30% -ni təşkil edir; sektor işçi qüvvəsinin mühacirət və hərbiləşmə nəticəsində surətlənən daralmasından təsirlənir. Qida və digər vacib istehlak malları üçün idxaldan asılılıq getdikcə dərinləşir. 2020-ci ilin mart ayında ikitərəfli dram məzənnəsinin 5% dəyərdən düşməsi ixracatın artmasına deyil, idxal olunan malların qiymətlərinə təsir edib
ki, bu da “dominant valyuta paradiqması” ilə izah edilə bilər. Ölkənin qalıq (fosil) yanacaqlardan idxal asılılığı cari əməliyyatlar balansına əlavə təzyiq göstərir.
İdxalın azalması 2020-ci ildə ixraca nisbətən iki dəfə çox olub. Bu azalma pul baratlarının azalmasından təsirlənən tələbin daralmasından qaynaqlanır. ÜDM-in 11% nisbətində olan pul baratları xüsusi istehlakı dəstəklədiyi üçün Ermənistanda ÜDM artımının vacib və ən dayanıqlı amili hesab olunur. "Fitch"-in məlumatına görə, koronavirus pandemiyasından yaranan xarici təsirlər, 2020-ci ilin ilk yarısında pul baratlarının ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 22% azalmasına səbəb olub. Rusiya pul baratlarının əsas mənbəyidir və ölkənin əsas ticarət tərəfdaşlarından biridir (Ermənistanın ixracının təxminən 30%-i və idxalının 25%-i Rusiyanın payına düşür). Neft qiymətlərinin dinamikası Rusiyadan gələn xarici valyuta axınlarına əhəmiyyətli təsir göstərir və Ermənistanı neft ixracatçısı olmadan Holland xəstəliyinə məruz qoyur.
İxrac tələbinin, turizmin və pul köçürmələrinin azalması nəzərə alınmaqla cari əməliyyatlar hesabı kəsirin böyüyəcəyi gözlənilir. Oktyabr ayında Beynəlxalq Valyuta Fondu bildirib ki, Ermənistanda cari əməliyyatlar hesabı kəsrinin ÜDM-ə nisbəti 2020-ci ildə -8.8%, 2021-ci ildə -7.3%-ə qədər artacaqdır. Daxili tələbin təsiri ilə 2021-2022-ci illərdə də cari hesab kəsrinin müəyyən qədər genişlənəcəyi proqnozlaşdılır. "Fitch"-ə görə, kəsirin üçdə birindən az hissəsi borc olmayan kapital axını ilə qarşılanır.
Ölkənin kapital və maliyyə hesabı da cari əməliyyatlar hesabının kəsrini örtə bilmir. İqtisadi və siyasi qeyri-sabitlik vəziyyətində yeni xarici investisiyalar cəlb edərək cari kəsrin maliyyələşdirilməsi mümkün görünmür. Ermənistana birbaşa xarici investisiyalar region ölkələri üzrə ən aşağı göstəricilərdən biridir və son illərdə mədən və enerji sektorlarında cəmlənib. Az sayda iri operatorun üstünlük təşkil etdiyi mədən sənayesi xarici təsirlərə həssasdır. Hökumətin bu sahədəki araşdırmaları investorlar etibarını azaldır. Ekoloji problemlər "Amulsar" mədənindəki "Lydian İnternational" kimi mədən şirkətlərinin fəaliyyətini məhdudlaşdırır. Azərbaycana ərazi iddiaları səbəbindən ölkə BTC və BTK kimi bölgədəki böyük nəqliyyat layihələrindən təcrid olunmuşdur.
Ermənistanın maliyyə hesabına dair proqnozlar qeyri-rezidentlərin depozitlərinin geri götürülməsini də nəzərə alır. Beləliklə, milli valyutaya təzyiq artmaqdadır. Gözlənilən devalvasiyanın yaradacağı inflyasiya Ermənistanda yoxsulluq səviyyəsini daha da artıra bilər. Bundan əlavə, balanslarda yüksək dollarlaşma bankları məzənnə ilə əlaqəli potensial kredit və likvidlik risklərinə məruz qoyur.
Üzən məzənnə rejimi ilə bağlı öhdəliyinə baxmayaraq, Ermənistan Mərkəzi Bankı mart və aprel aylarında dramın 5%-dən çox dəyərdən düşməsinin qarşısını almaq üçün valyuta bazarına müdaxilə edib. Məhdud beynəlxalq valyuta ehtiyatlar Mərkəzi Bankın valyuta bazarına müdaxilələrini məhdudlaşdırır. Avqustun sonunda beynəlxalq ehtiyatlar təxminən 2,7 milyard ABŞ dolları olub. "Fitch" 2022-ci ildə xarici valyuta ehtiyatlarının cari əməliyyatlar hesabı üzrə dənişləri 4.0 aya yaxın qarşılaya bilən həddə olacağını gözləyir ki, bu da yetərlilik limitinə çox yaxındır. Ehtiyatların yalnız kiçik bir hissəsi likvid aktivlərdir.
Ermənistanın rəsmi məlumatlarına görə, 2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında xarici borc 4.7% artaraq 2020-ci ilin sentyabrına qədər 6.1 milyard ABŞ dollarına çatıb. Borc mənbələri şaxələndirilməyib ki, bu da repatriasiya halında yaranan risklərini artırır. Kredit əsasən bir neçə xarici və beynəlxalq təşkilat tərəfindən verilib, ölkənin BVF-dan cəlb etdiyi və indiyədək demək olar ki, tamamilə xərclədiyi 2020-ci il üzrə büdcə dəstəyi, AB qrantı və BMİ-nin layihələr üzrə maliyyəsindən ibarətdir. "Fitch" Ermənistanın xalis xarici borcunun ÜDM-ə nisbətinin 2019-cu ilin sonundakı 47,3%-dən 2022-ci ilin sonunda 57,6% -ə çatacağını proqnozlaşdırır və bunun oxşar ölkələr qrupu üzrə 29,9% təşkil edən median orta göstəricidən yüksək olduğunu bildirir. 2020-ci il 31 avqust tarixinə Ermənistanın dövlət borcunun 76%-dən çoxu xarici valyutadadır ki, bu da ölkəni məzənnə dəyişkənliyinə qarşı həssas edir.
Beləliklə, Ermənistanda ixrac sənayesində durğunluq, xaricdən pul baratlarının azalması, davam edən hərbi əməliyyatlar, səhiyyə böhranı və dayanıqsız pensiya sisteminin kombinasiyası xarici və fiskal dayanıqsızlığı artırır və əkiz kəsirləri genişləndirir. Bu da öz növbəsində məzənnə dəyişkənliyinə, xarici valyuta ehtiyatlarının azalmasına, yeni kreditlərin cəlb olunma xərclərinin artmasına, xarici borcun və faiz yükünün artmasına səbəb ola bilər.

Twin deficits in Armenia
The reduction of private and public income in the light of declining economic growth in Armenia facilitates fiscal and external sector imbalances. Twin deficits prevailing in the Armenian economy - budget deficit and current account deficit are expected to remain in the medium and long-term.
Budget deficit. The sharp economic contraction in the second quarter of this year (13.7%), pandemics and the escalation in the Nagorno-Karabakh conflict have negatively affected the fiscal balance of the country and have put general government debt on a high trajectory.
Budget revenues significantly deviated from the planned indicators. It was mostly driven by lower customs duty and profit taxes in January-August 2020 that declined by 6% compared to the last year. The revised official forecasts show 6.8 % reduction in GDP and tax revenues while military and healthcare spending rises.
Armenia has exceptionally high infection per capita rate, thus the fiscal balance of the country is strongly affected by the pandemics. In line with the region countries, a budget envelope was implemented in 2020 around 4% of GDP. Projected to be 10 percent of overall public spending in 2020 before the onset of the COVID-19 pandemic, the health expenditures are expected to be higher.
Meanwhile, the military spending is increased in 2020 budget. As reported by the U.S. Central Intelligence Agency, the country spends about 5% of its GDP annually on military (10% according to Global Fire Power). Conditioned with the current military situation in Armenia, these expenses with little fiscal multiplier effect may rise and further tighten the fiscal space for infrastructure investments and social expenditures in Armenia.
Despite the pension reforms, pension system remains ineffective and creates additional burden to the budget deficit. Low productivity, aging population and high emigration rate deepens this problem. According to UN, Armenia is expected to have an old-age dependency ratio of around 17.5 percent and 34.3 percent in 2020 and 2050 accordingly. EU estimates the financial sustainability of the pension systems to deteriorate on average by 4.6% of GDP between 2020 and 2050. The youth emigration from Armenia adds more to this issue. The average net migration rate for 1990-2015 was -11.8
The national debt in Armenia has increased by 8.8% in January-August, exceeding $ 7.97 billion. The domestic debt jumped by 24.3% to $ 1.9 billion by September 2020. Fitch considers that there is a substantial uncertainty regarding the potential to implement a fiscal consolidation program as additional fiscal measures would be needed to support weakening GDP. The ongoing war and worsening situation with pandemic puts downside risk to fiscal projections of Armenia.
To supplement the under-execution of revenues and the budget deficit more than doubling in July, the government revised the budget deficit. According to the official forecasts the budget deficit of Armenia is projected to reach 7.4% of the GDP by the end of 2020 and will be covered by attracting debt increasing the ratio of debt to GDP to 67% in 2020. Fitch forecasts the government debt to remain elevated over the medium term.
Current account deficit. External vulnerabilities of Armenia including net external debt, large structural current account deficit, weak FDI inflows and high dependency on remittances prevailed in 2020. The trade is challenged and the attractiveness of the country for foreign investment is halted due to cross-border integration and transportation problems, restrictions of the access to markets, underdeveloped infrastructure and prevailing corruption despite the measures taken against it. Borders with neighboring countries are either closed due to political reasons, or offer limited opportunities and the Nagorno-Karabakh war has escalated with Azerbaijan. In October 2020 Fitch Ratings has downgraded Armenia's Long-Term Foreign-Currency Issuer Default Rating (IDR) to 'B+' from 'BB-'. The country's debt service costs is expected to increase.
Armenia's current account deficit to GDP ratio is 8.2%. This deficit prevailing since 1991 is chronic in nature.
Source: IMF
According to the official data, in January-August 2020 compared to the same period of the previous year, external trade turnover, imports and exports decreased by 10.2 %, 12.4% and 6% accordingly. In Armenia export has low diversification rate in terms of both goods and destinations. The low value-added manufacturing goods and primary commodities dominating the export basket limits external competitiveness. Metals and precious stones make approximately half of the exports. Export of mining products is one of the main sources of foreign currency, exposing the economy to volatility in global commodity market prices due to pandemic. Agricultural products make about 30% of the overall export and are affected by the labor constraints strengthened by emigration and ongoing militarization. The import dependency for food and other vital consumer goods is deepening. 5% depreciation of the bilateral dram exchange rate in March 2020, did not contribute to the increase of exports, but affected the prices of the imported goods which can be explained by the “dominant currency paradigm” as well. Country’s import dependency on fossil fuels puts additional pressure on the current account.
The reduction of imports was twice as big as the decline of the exports in 2020. The reduction is stemming from the drop in demand affected by low remittances. With 11 percent ratio to GDP, remittances considered an important and the most stable driver of GDP growth in Armenia as it supports the private consumption. According to Fitch, the external shocks in the wake of the coronavirus pandemic resulted the remittances in the first half of 2020 to fall 22% compared to the same period of the previous year. Russia is the primary source of remittances and one of the main trade partners for the country (accounts for about 30% of the exports and 25% of the imports of Armenia). The foreign currency inflows from Russia are highly affected by the oil price dynamics exposing Armenia to Dutch disease without being an oil exporter.
The current account deficit is expected to deteriorate further considering the fall in export demand, the collapse in tourism and weaker remittances. In October the IMF forecasts for CAB/GDP deficit in Armenia to be worsened to -8.8% GDP in 2020 and to -7.3% in 2021. The current account deficit is expected to moderately widen in 2021-2022 affected by the domestic demand. According to Fitch, “less than one-third of the deficit is covered by non-debt creating capital inflows.
In the face of economic and political instabilities, it doesn’t look feasible to finance the current account deficit by attracting new foreign investment. FDI stock of Armenia is among the lowest in the region and in the recent years, they have been concentrated in the mining and energy sectors. Mining sector is dominated by a small number of large operators, making it vulnerable to external shocks. The government investigations in this area reduces investor confidence. Environmental issues constraints the operation of the mining companies such as Lydian İnternational in Amulsar mine. The country is isolated from big transportation projects in the region such as BTC and BTK due to territorial claims to Azerbaijan.
Projections about Armenia's financial account considers the withdrawal of deposits of non-residents as well. Thus, pressure on the national currency is on the rise. The inflation following the expected devaluation would increase poverty rates in Armenia. Besides, highly dollarized balance sheets expose banks to potential FX-related credit and liquidity risks.
Despite the commitment to the floating exchange rate regime, Central Bank of Armenia has been intervening to FX market to prevent dram devaluing further than 5% in March and April 2020. Limited international reserves constraints the Central Bank interventions to FX market. International reserves are about USD 2.7 billion at the end of August. Fitch forecasts FX reserves in 2022 at near 4.0 months of current external payments which is very close to the sufficiency limit. Only small percent of the reserves are liquid assets.
According to the official data of Armenia, in January-August 2020, the external debt grew by 4.7% and reached USD 6.1 billion by September 2020. The sources of the borrowings are not diversified which adds further to the risks in case of repatriations. The main share in the total amount belongs to investors from several international organizations and countries. Armenia has IMF budget support for 2020 that has been almost fully spent, EU grant funding and project funding from IFI. Fitch forecasted the net external debt of Armenia to increase to 57.6% of GDP at end-2022 from 47.3% at end-2019, well above the peer group median of 29.9% of GDP.” By the 31 august 2020, more than 76 percent of the government debt of Armenia is in foreign currency, which is vulnerable to exchange rate volatility.
Thus, a combination of suspended export industry, reduced money transfers from abroad, ongoing military operations, health crisis and unsustainable pension system facilitate the external and fiscal imbalances and widen the twin deficits. In its turn, this can lead to exchange rate volatility, fall in international reserves, higher cost of attracting new loans and rising foreign debt and interest burden.