EnterpriseAzerbaijan portalı “Təlimçiyə Təlim” keçirib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) İngiltərənin Newcastle Universiteti ilə birgə Britaniya Şurasının dəstəyi ilə “Yaradıcı Qığılcım (Creative Spark)” layihəsini icra edir. Layihənin əsas məqsədi sahibkarlığın tədrisinin gücləndirilməsi, gənclər arasında innovativ sahibkarlıq və müəssisə idarəetmə təfəkkürünün formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində işlərin görülməsidir.
“Təlimçiyə Təlim” adı altında “Sahibkarlığın tədrisi və innovativ təlim üsulları” mövzusunda seminar iki gün davam edib. Böyük Britaniyanın Nyukasl Universitetinin Biznes Məktəbinin təlimçiləri Andrea Lane və Victoria Braunun apardığı təlimdə iştirakçı müəllimlərə innovativ təlim üsulları və alətləri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, təlimlər pilot layihə çərçivəsində seçilən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin (ADAU) iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri, biznesin tədrisi istiqamətində fəaliyyət göstərən və startaplarla çalışan müəllimlərlə davam etdirilir.
Təlimlərin növbəti mərhələsi universitetlərdə tələbələr və startaplar üçün keçiriləcək. Layihə çərçivəsində “Big İdea Challenge” adlı beynəlxalq startap və ideya yarışması bu il də davam etdiriləcək. Müsabiqəyə mart ayından etibarən start veriləcək.

CAERC, in cooperation with Newcastle University and with the support of the British Council, is implementing the Creative Spark project. The main objective of the project is to strengthen entrepreneurship education and to foster and develop innovative entrepreneurship and enterprise management thinking among young people.
Under the title “Training of Trainers,” a two day seminar on “Entrepreneurship Education and Innovative Teaching Methods” was held. The training was delivered by Andrea Lane and Victoria Brown, trainers from the Business School of Newcastle University. During the seminar, participating lecturers were introduced to innovative teaching methods and tools.
It should be noted that, within the framework of the pilot project, the trainings are being continued with lecturers working in various fields of economics, business education, and startup development from Azerbaijan State University of Economics, Baku Engineering University, and Azerbaijan State Agrarian University.
The next stage of the trainings will be conducted at universities for students and startups. Within the framework of the project, the international startup and idea competition Big Idea Challenge will also continue this year, with the competition set to launch in March.