“Enterpriseazerbaijan.com” portalı “İnnovativ startapları necə inkişaf etdirməli?” mövzusunda təlim keçirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Enterpriseazerbaijan.com” portalının təşkilatçılığı ilə “İnnovativ startapları necə inkişaf etdirməli?” mövzusunda təlim keçirilib. Təlimi Türkiyənin Xarici Siyasət Araşdırmaları Mərkəzinin baş icraçı direktoru, Harvard məzunu Ussal Şahbaz aparıb. Müzakirələrdə biznes ideyalarının müəllifləri, startapçılar və gənc sahibkarlar iştirak edib.
Təlim zamanı uğura gedən yolda startapların diqqət yetirməli olduğu fundamental məqamların bu istiqamətdə ən uğurlu nümunələri müqayisəli şəkildə təhlil edilərək təyin edilməsi və tətbiqi yolları praktiki misallar və infoqrafikalarla izah edilib. Biznesə yeni başlayan gəncləri daha çox maraqlandıran Startapçının ilk addımları hansılar olmalıdır? Startapın dostları kimlərdir? Kimlərlə və hansı formada əməkdaşlıqların qurulması faydalıdır? kimi suallara cavab verilib. Bundan başqa, yeni texnologiyaların inkişafının,süni intellektin tətbiq dairəsinin genişlənməsinin biznes sahəsində yaratdığı nəticələrdən, uğurlu biznes qurulmasında bu inkişafdan müsbət istiqamətdə yararlanmağın yollarından danışılıb.
“Enterpriseazerbaijan.com” portalının meneceri Aytən Məmmədova bildirib ki, Portal yarandığı gündən etibarən xarici təcrübənin öyrənilməsi ilə bağlı ciddi addımlar atır və bu təcrübənin də startupçılara ötürülməsi üçün bu tip təlim və seminarları təşkil edir: “Ussal Şahbazın düşüncə lideri kimi böyük təcrübəyə malik olduğunu nəzərə alaraq, bu təlimin startapçıların yeni fikir, ideya və məlumat əldə etməsi baxımından yaxşı fürsət olduğunu düşünürük”
Qeyd edək ki, Ussal Şahbazın karyerası korporativ, qeyri-kommersiya və siyasət dünyasında liderlik mövqeyini əhatə edir. Onun fəaliyyəti barədə Foreign Affairs, Forbes ABŞ, Techcrunch və Wamda kimi beynəlxalq media quruluşları məqalələr yazıblar. Ussal Şahbaz ABŞ Prezidentinin Sahibkarlıq Zirvəsi, Biznes 20 Çin, Qlobal Sahibkarlıq Sammiti Moskva, Ərəbnet Dubay, 5-ci İzmir Milli İqtisadiyyat Konqresi və digər tədbirlərdə məruzəçi olub. Son iki il ərzində Ussal GE-nin İstanbul İnnovasiya Mərkəzinin direktoru olmuşdur. Bundan əvvəl Ussal Google, Microsoft və Paypal şirkətlərinin məsləhətçisi kimi fəaliyyət göstərib.

Enterpriseazerbaijan.com Portal Held a Training on How to Develop Innovative Startups
A training titled How to Develop Innovative Startups was held at CAERC, organized by the Enterpriseazerbaijan.com portal. The training was conducted by Ussal Sahbaz, Chief Executive Officer of the Center for Foreign Policy Research of Turkiye and a Harvard graduate. Authors of business ideas, startup founders, and young entrepreneurs took part in the discussions.
During the training, the fundamental factors that startups should focus on on the road to success were analyzed comparatively through the most successful examples in this field, and methods of identifying and applying these factors were explained using practical cases and infographics. Questions that most interested young people who are new to business, such as What should be the first steps of a startup founder? Who are the friends of a startup? With whom and in what form is cooperation beneficial? were answered. In addition, the impact of the development of new technologies and the expanding application of artificial intelligence on the business sector was discussed, along with ways to benefit positively from these developments in building a successful business.
The Manager of the Enterpriseazerbaijan.com portal, Ayten Mammadova, stated that since its establishment the portal has taken serious steps toward studying international experience and organizes such trainings and seminars to transfer this experience to startup founders. She noted that considering Ussal Sahbazs extensive experience as a thought leader, this training was seen as a valuable opportunity for startups to gain new ideas, insights, and knowledge.
It should be noted that Ussal Sahbazs career spans leadership roles across the corporate, non profit, and political spheres. International media outlets such as Foreign Affairs, Forbes US, Techcrunch, and Wamda have published articles about his work. Ussal Sahbaz has spoken at events including the US Presidents Entrepreneurship Summit, Business 20 China, the Global Entrepreneurship Summit Moscow, Arabnet Dubai, the 5th Izmir National Economy Congress, and others. Over the past two years, he served as Director of GEs Istanbul Innovation Center. Prior to that, Ussal worked as a consultant for Google, Microsoft, and Paypal.