“Enterprise Azerbaijan” və Dövlət Məşğulluq Agentliyi 3 startapa aktivlər təqdim edib
“EnterpriseAzerbaijan.com” portalına daxil edilən 3 innovativ startapa Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində aktivlər təqdim edilib. İnnovativ startapların dəstəklənməsi barədə razılıq İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində əldə olunub.
“EnterpriseAzerbaijan.com” portalına daxil edilən və özünüməşğulluq proqramının tələblərinə uyğun olan layihələrdən birincisi Healwith startapıdır. Bu startap süni intellektin köməyi ilə bitki xəstəliklərini sadəcə şəkillərini çəkməklə müəyyən edən və müvafiq müalicə metodlarını göstərən mobil tətbiqdir. Layihə hazırda prototip halındadır və 4 xəstəlik tanıyır. Yaxın zamanda sistemə 32 xəstəlik əlavə ediləcək və bazada yerləşdiriləcək. HealWith müəyyən mənada “cib aqronomu” rolunu oynayır, beləcə, insanlara vaxt və büdcəyə qənaət edərək təsərrüfatlarını inkişaf etdirməyə kömək edir.
Özünüməşğulluq çərçivəsində dəstək alan digər startap İnterno platforması - tələbə və yeni məzun olan gənclərə ixtisaslarına uyğun təcrübə proqramlarını təqdim edən layihədir. Şirkətlər platformada özlərinə hesab açaraq elan etmək istədikləri təcrübə proqramlarını yerləşdirirlər. Tələbə və məzunlar portal vasitəsilə təcrübə proqramlarına müraciət edirlər. Gələcəkdə müsahibələr platforma üzərindən online formatda da həyata keçiriləcəkdir.
“EnterpriseAzerbaijan.com” portalı və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin dəstəklədiyi üçüncü innovativ layihə Bonpini starapıdır. Dünya təcrübəsində bir çox insan yaşadığı və ya işlədiyi əmlakı digərləri ilə bölüşərək aylıq kirayə haqqına qənaət edir. “Otaq yoldaşı”, “ev yoldaşı”, “ofis yoldaşı” ifadələri yəqin ki, hamımıza tanışdır. Bonpini bu xidməti onlinə şəkildə göstərir. İstifadəçilərin asanlıqla özlərinə uyğun elanı seçməsi üçün bütün detallar qeyd olunur. Bu tətbiq vasitəsi ilə evin və ya ofisin istifadə edilməyən otağını, həmçinin 1 yataq yerini və ya 1 iş masasını kirayə verərək xərclərinə qənaət edə bilər. Qeyd edək ki, EnterpriseAzerbaijan.com portalının missiyası investisiya layihələr, startaplar və aktivlər, habelə, təbii resurslar və investisiya imkanları haqqında məlumatları xarici və yerli investorlara təqdim etmək və startapların inkişafına töhfə verməkdir.

Enterprise Azerbaijan and the State Employment Agency Have Provided Assets to 3 Startups
Within the Self-Employment Program, the State Employment Agency provided assets to 3 innovative startups submitted to the EnterpriseAzerbaijan.com portal. The agreement to support innovative startups was reached in cooperation between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the Ministry of Labor and Social Protection.
The first project submitted to the EnterpriseAzerbaijan.com portal and meeting the requirements of the self-employment program is Healwith startup is. This startup is a mobile application that uses artificial intelligence helping to identify plant diseases simply by taking pictures and show appropriate treatment methods. Currently, there is a prototype version of the project. The application recognizes 4 diseases. In the near future, 32 diseases will be added to the system and placed in the database. HealWith plays the role of a "pocket agronomist" of sorts, helping people to develop their farms, saving time and budget.
Another startup that received support within the self-employment program is the Interno platform. It is a project that offers internships to students and recent graduates. Companies open an account on the platform and place the internship programs they want to advertise. Students and graduates apply for internship programs through the portal. In the future, it is planned to conduct online interviews through the platform.
The third innovative project supported by the EnterpriseAzerbaijan.com portal and the State Employment Agency is the Bonpini startup. In the world practice, many people save a monthly rent by sharing the property where they live or work. The terms "roommate," "homemade," and "office roommate" are probably familiar to all of us. Bonpini provides this service online. All the details are recorded so that users can easily choose the ad that suits them. With this application, one can save money by renting an unused room of his/her home or office, as well as 1 bed or 1 desk.
It should be mentioned that the mission of the EnterpriseAzerbaijan.com portal is to provide information on investment projects, startups and assets, as well as natural resources and investment opportunities to foreign and local investors and to contribute to the development of startups.