“Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School 3” layihəsində fərdi mentorluq mərhələsi başlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən reallaşdırılan “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” (Green and Digital Silk Road) beynəlxalq akselerasiya proqramının iştirakçılarına fərdi mentorluq dəstəyinə start verilib.
Mentorluq xidmətləri Azərbaycandan və dünyanın qabaqcıl ekosistemlərindən (ABŞ, Çin, Almaniya, Malta, Türkiyə, Estoniya, Rusiya və s.) cəlb olunmuş 30-a yaxın mütəxəssis tərəfindən təmin edilir. Bu zaman hər bir layihəyə fərdi yanaşılır və komandalar hər bir startapın fəaliyyət istiqaməti üzrə ixtisaslaşmış peşəkarlar tərəfindən dəstəklənir.
Fərdi mentorluq mərhələsinə qədər “Startup School 3” iştirakçıları 8 modul üzrə 18 sessiyada 36 saat təlim keçiblər. Təlimlərdə komandalara innovativ ideyalarını real biznes layihələrinə çevirmək və qlobal bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirmək üçün nəzəri və praktiki biliklər verilib. Hazırda isə həmin biliklərin tətbiqi imkanlarını genişləndirmək üçün mentorlar iştirakçılarla fərdi qaydada işləyirlər.
Mentorluq dəstəyi proqramın finalı olan “Demo Day” üçün hazırlıq prosesini də əhatə edir. “Demo Day” zamanı startaplar layihələrini beynəlxalq ekspertlər və potensial investorlar qarşısında təqdim edəcək, gələcək inkişaf üçün strateji imkanlar qazanacaqlar.
“Startup School 3” layihəsi çərçivəsində icra olunan “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramı startap ekosistemində bilik mübadiləsi, mentor dəstəyi və beynəlxalq əlaqələrin qurulması üçün geniş platforma təqdim edir. Layihə iştirakçıları yalnız nəzəri biliklərlə deyil, həm də praktiki bacarıqlar, qlobal təcrübə və investisiya imkanları ilə təmin olunurlar. Bu təşəbbüs gənc sahibkarların ideyalarını real layihələrə çevirməsinə və dayanıqlı biznes modelləri yaratmasına dəstək verir.

The individual mentorship stage has started in the “Startup School 3” project of the “Enterprise Azerbaijan” portal
The project “Startup School 3,” implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has launched individual mentorship support within the framework of the international acceleration program “Green and Digital Silk Road.”
The mentorship services are provided by nearly 30 experts invited from Azerbaijan and leading ecosystems around the world (USA, China, Germany, Malta, Türkiye, Estonia, Russia, etc.). Each project is approached individually, and the teams are supported by professionals specialized in the activity areas of each startup.
Before the individual mentorship stage, participants of “Startup School 3” completed 36 hours of training in 18 sessions across 8 modules. In these trainings, teams gained theoretical and practical knowledge to turn their innovative ideas into real business projects and expand access to global markets. Currently, mentors are working with participants individually to help them apply this knowledge.
The mentorship support also covers preparation for the program’s final stage, “Demo Day.” During “Demo Day,” startups will present their projects to international experts and potential investors, gaining strategic opportunities for future development.
The international acceleration program “Green and Digital Silk Road,” carried out within the “Startup School 3” project, provides a broad platform for knowledge exchange, mentorship support, and building international connections in the startup ecosystem. Participants of the project receive not only theoretical knowledge but also practical skills, global experience, and investment opportunities. This initiative helps young entrepreneurs turn their ideas into real projects and create sustainable business models.