İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva və meneceri Nəzrin Əkbərova "Take Off Istanbul - 2023" startap sammitində (texnofest) iştirak ediblər.
“Enterprise Azerbaijan” bu sammitə Türkiyə Texnologiya Komandası Vəqfinin özəl dəvəti əsasında “Texnofest Azərbaycan” müsabiqəsinin qalibi kimi qatılıb. Tədbirdə “Enterprise Azerbaijan” portalının fəaliyyəti təqdim olunub, beynəlxalq investorlar ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Portalın rəhbəri M.Musayeva sammitdə təqdim edilən innovativ layihələrlə tanış olub və süni intellekt sahəsində seçilən beynəlxalq layihələri “StartUp School 2 - AI for Karabakh” müsabiqəsində iştirak etmək üçün Azərbaycana dəvət edib.
Xatırladaq ki, “Enterprise Azerbaijan” portalının rezidenti olan “Ecofriendly” komandası 2022-ci ildə Bakıda keçirilmiş “Texnofest Azərbaycan” müsabiqəsində “Ecoprint” layihəsi ilə “Yaşıl texnologiyalar” kateqoriyasında III yerin qalibi olmuşdu.
Qeyd edək ki, bu il 6-cısı keçirilən "Take Off Istanbul” startap sammitinə ümumilikdə 43 ölkədən 1252 müraciət daxil olub. Bunlardan toxum öncəsi, erkən və inkişaf mərhələlərində olan 200 yerli və xarici layihə müsabiqə mərhələsinə buraxılıb. Startapçılar həmçinin sammit çərçivəsində 100-dən çox investorla görüşmək və ideyalarını izah etmək imkanı əldə ediblər.

Matanat Musayeva, the head of the Enterprise Azerbaijan portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Nazrin Akbarova, manager of the same portal participated in the "Take Off Istanbul - 2023" startup summit (technofest).
"Enterprise Azerbaijan" joined this summit as the winner of the "Technofest Azerbaijan" competition, based on a special invitation from the Turkey Technology Team Foundation. The event showcased the activities of the "Enterprise Azerbaijan" portal, and discussions were held regarding potential collaborations with international investors. M. Musayeva, the head of the portal, explored innovative projects presented at the summit and extended invitations to selected international projects in the field of artificial intelligence to participate in the "StartUp School 2 - AI for Karabakh" competition in Azerbaijan.
It's worth noting that the "Ecofriendly" team, a resident of the "Enterprise Azerbaijan" portal, secured the third place in the "Green technologies" category with the "Ecoprint" project at the "Technofest Azerbaijan" competition held in Baku in 2022.
A total of 1252 applications from 43 countries were submitted to the 6th "Take Off Istanbul" startup summit this year. Out of these, 200 local and foreign projects in the pre-seed, early, and development stages were selected for the competition stage, providing them with the opportunity to connect with numerous investors and present their ideas.