Dünya Bankı Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sarah Maykl ilə onlayn formatda görüş keçirilib. Görüşdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı post pandemiya dövründə iqtisadiyyatın dinamikası və aparılan sistemli dəstək tədbirləri nəticəsində əldə olunan inkişaf barədə məlumat verib.
Mərkəzin 5 illik fəaliyyəti ərzində həyata keçirilən iqtisadi-sosial və institusional islahatların hazırlanması və xüsusilə monitorinq və qiymətləndirmə potensialının gücləndirilməsi sahəsində Dünya Bankının dəstəyi yüksək qiymətləndirilib. Həmçinin, logistika, ticarət, kənd təsərrüfatı, təhsil və digər sektorlar üzrə Dünya Bankının qiymətləndirmə hesabatları əsasında Mərkəzdə keçirilən ənənəvi “Bilik Sərgiləri”nin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azad olunan ərazilərin bərpası, “ağıllı kənd” inkişaf planı, regional logistika və ticarət imkanlarının araşdırılmasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri qeyd olunub.
Xüsusilə monitorinq və qiymətləndirmə üzrə beynəlxalq qurumlara Mərkəzin inteqrasiya olunması və birgə layihələrin həyata keçirilməsində Dünya Bankının dəstəyinin əhəmiyyətli olduğu bildirilib. Mərkəz ilə əməkdaşlığın faydalı və nəticə-əsaslı olmasından məmnunluğunu bildirən xanım Sarah Maykl insan kapitalının inkişafı, maliyyə, “ağıllı kənd” mövzularında Dünya Bankı tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Mərkəzlə gələcəkdə də müzakirə olunan sektorlar üzrə birgə əməkdaşlıq davam etdiriləcəkdir.

The World Bank Is Expanding Cooperation with Azerbaijan
There was an online meeting with the World Bank Country Manager for Azerbaijan Sarah Michael in the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. During the meeting, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli provided information on the development achieved due to economic dynamics and systematic support measures in the post-pandemic period.
The support of the World Bank in preparation of socio-economic and institutional reforms implemented during 5 years of Center’s activity and, particularly in strengthening monitoring and evaluation potential was highly appreciated. They also stressed the importance of the traditional "Knowledge Exhibitions" held at the Center based on the World Bank's assessment reports on logistics, trade, agriculture, education, and other sectors. Further cooperation prospects in the restoration of liberated lands, “smart village” development plan, regional logistics, and exploring trade opportunities were also mentioned during the meeting.
In particular, the support of the World Bank in the integration of the Center into international monitoring and evaluation organizations and the implementation of joint projects was noted. Expressing satisfaction with useful and results-based cooperation with the Center, Ms. Sarah Michael spoke about the work done by the World Bank on human capital development, finance, and "smart village". She noted that the World Bank would continue cooperation with the Center in the discussed sectors.