Dünya Bankı Azərbaycanda inkluzivlik siyasətini uğurlu sayır
Dünya Bankının hazırladığı “İqtisadi İnkluzivliyin Vəziyyəti” 2021-ci il hesabatına əsasən Azərbaycan həyata keçirdiyi inkluzivlik proqramları ilə digər ölkələrə nümunə rolu oynaya bilər.
“İqtisadi İnkluzivliyin Vəziyyəti” hesabatında Azərbaycanda “Məcburi köçkünlərin iqtisadi inkişafına yardım layihəsi” təhlil edilib. İlk dəfə təqdim olunan “İqtisadi İnkluzivliyin Vəziyyəti” 2021 hesabatı ifrat yoxsul və həssas əhali qrupları üçün nəzərdə tutulan iqtisadi inkluzivlik proqramlarının qlobal qiymətləndirilməsini aparıb. Hesabat bu sahədə əhəmiyyətli məlumat boşluğunu doldurmağa çalışmaqla, iqtisadi inkluzivlik proqramlarının ilk dəfə sistematik icmalını təqdim edir və ölkələrin sosial müdafiə sisteminə, yeni iş yerləri və, minimum iqtisadi vasitələr ilə təminata investisiyaları artımaq yolları və maliyyə əlçatanlığı ilə ən yoxsul əhalinin özünə layiqli gələcək qurmaq imkanlarını aydınlaşdırır. 219 aktiv iqtisadi inkluzivlik proqramı həyata keçirən 75-dən çox ölkə təcrübəsi təhlil edilərək hazırlanan hesabat iqtisadi inkluzivlik və məzun proqramlarının genişləndirilməsi imkanlarını da araşdırır.
Hesabatda bildirilir ki, baza-xərc strukturunun dəqiqləşdirilməsi iqtisadi inkluzivlik proqramlarının xərc səmərəliliyin daha yaxşı qiymətləndirməyə şərait yaradır. Hesabat hökumət və qeyri hökümət proqramlarının xərc təhlilinin mürəkkəbliyini azaltmaq üçün yeni imkanlar açır.
Hesabatda göstərilir ki, iqtisadi inkluzivlik proqramlarının ümumi dəyərinin hesablanmasında “etiket qiyməti” (price tag) yanaşması yanlış ola bilər. Belə ki, iqtisadi inkluzivlik proqramlarının dəyəri qrantlar, pul köçürmələri, aktiv və ya istehsal vasitələri tranfertləri və sosial müdafiə ödəmələri formalarından birini istifadə edərək yaradılan dəyərlə müəyyənləşir. Hesabatın nəticələrinə əsasən təhlil olunan 219 iqtisadi inkluzivlik proqramlarının müəyyən dövr üçün (ortalama 3 il yarım) adambaşına yaratdığı dəyər 41 ilə 2253 ABŞ dolları (2011-ci il alıcılıq qabiliyyəti pariteti üzrə) arasında dəyişir. Azərbaycan bu göstərici üzrə adambaşına 2056 ABŞ dolları dəyər yaratmaqla ən yuxarı sıralardadır.
İnkluzivlik proqramlarının xərclərinə gəldikdə insan resursları və işçi xərcləri daha çox nəzərə çarpan xərc amilləridi. Xərc göstəriciləri proqramın növündən də birbaşa asılıdır. Hesabata əsasən Azərbaycanda seçilmiş proqram əsasən iqtisadi fəaliyyətin inkişafına və özünü məşğulluğa yönəldiyi üçün əsas xərc komponenti ümümi xərcin 56 faizini təşkil etməklə aktiv transfertləri təşkil edir. Çatdırılma və işçi xərclərinin ümumi xərclərdə dəyəri üzrə Azərbaycan 14 faizlə təhlil olunan proqramlar üzrə orta göstərici olan 13 faizdən cüzi fərqlənir.
Hesabata əsasən inkluzivlik proqramlarında həssas əhali qrupunun iqtisadi inkişafını təmin etmək üçün aktiv transfertlər (adambaşına düşən orta illik istehlakın 67 faizini təşkil edən 1469 ABŞ dolları dəyərində) göstəricisinə görə Azərbaycan sıralanan ölkələr arasında liderdir. “Məcburi köçkünlərin iqtisadi inkişafına yardım layihəsi” çərçivəsində verilən qrantlar bankda hesab açıb hüquqi şəxs kimi aidiyyatı qurumlarda qeydiyyatdan keçib biznes fəaliyyətinə başlamağa imkan verir.
Beləliklə hesabatın hazırlanması zamanı aparılan təhlillər göstərir ki, Azərbaycan həssas əhali qrupunu layiqli həyat şəraiti ilə təmin etmək məqsədi ilə iqtisadi inkluzivlik proqramları uğurla həyata keçirir və bu təcrübədən Qarabağa böyük qayıdış prosesində geniş istifadə olunacaq.

The World Bank Considers the Policy of Inclusion in Azerbaijan Successful
According to the State of Economic Inclusion Report 2021 of the World Bank, the inclusion program implemented by Azerbaijan can serve as an example for other countries.
The State of Economic Inclusion Report reviewed Azerbaijan’s Internally Displaced Persons Living Standards and Livelihood Project. State of Economic Inclusion Report 2021, published for the first time, conducted a global assessment of economic inclusion programs for extremely poor and vulnerable groups. Trying to fill a significant information gap in this area, the report provides a systematic overview of economic inclusion programs for the first time and clarifies the opportunities for countries to build a decent future for the poorest people through the social protection system, new jobs, and ways to increase investment in minimum economic means and access to finance. The report was prepared through the analysis of 219 active economic inclusion programs implemented in more than 75 countries. It also explores opportunities to expand graduate programs.
The report states that an improved understanding of basic cost structures is a vital starting point to assessing the cost-effectiveness of economic inclusion programs. The report opens up new opportunities to reduce the complexity of cost analysis of government and non-government programs.
Also, the report demonstrates that the overall price tag for economic inclusion programs varies substantially, and the “sticker price” approach to costing economic inclusion programs can be faulty. Thus, the value of economic inclusion programs is determined by the value created using grants, remittances, transfers of assets or means of production, and one of the forms of social security payments. According to the results of the report, the per capita value of 219 economic inclusion programs analyzed for the period (average 3 and a half years) during 41 years varies between 2,253 US dollars (2011 purchasing power parity).
Coming to the cost of inclusion programs, human resources and labor costs were the most significant cost factors. Costs also directly depend on the type of program. As shown in the report, since the program selected in Azerbaijan is mainly focused on the development of economic activity and self-employment, the main cost component makes 56 percent of the total costs and is taken as an asset transfer. For delivery and staff costs as a percentage of total costs, the 14 percent rating of Azerbaijan differs slightly from the indicators of the analyzed program with an average of 13 percent.
The report states that for the asset transfers to ensure the economic development of vulnerable population groups by inclusion programs (at 1,469 US dollars - 67 percent of the average annual consumption per capita) Azerbaijan holds a leading position among the listed countries. Grants provided within Internally Displaced Persons Living Standards and Livelihood Project allow to register and operate as local liability companies and open bank accounts.
Thus, the analysis conducted during the preparation of the report shows that Azerbaijan is successfully implementing economic inclusion programs to provide decent living conditions for vulnerable groups, and this experience will be widely used in the great return to Karabakh.