Dövlət İdarəçilik Akademiyasında “İqtisadi islahatların strateji idarəedilməsi: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda ictimai mühazirə dinlənilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi “İqtisadi islahatların strateji idarəedilməsi: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda birgə ictimai mühazirə keçirib.
İctimai mühazirənin əsas məqsədi ölkənin inkluziv inkişafı, elektron hökümətin inkişafı məsələləri ilə bağlı hədəflərin yeni istiqamətləri, strateji yol xəritələrinin icrasında strateji iradəetmənin rolu, strateji yol xəritələrinin qiymətləndirilməsi və.s kimi mövzular ilə bağlı biliklərin elmi tədqiqatçılara çatdırılması və onlar ilə fikir mübadiləsinin aparılmasıdır.
DİA-da təhsil alan magistrant və doktorantlar üçün nəzərdə tutulmuş mühazirədə DİA-nın rektoru, akademik Urxan Ələkbərov “İnklüziv inkişaf və idarəetmə texnologiyaları: Azərbaycanın təcrübəsi”, İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı isə “İqtisadi islahatların strateji idarəedilməsi: nəticələr və perspektivlər” adlı acılış mühazirəsi ilə çıxış ediblər.
DİA-nın rektoru, akademik Urxan Ələkbərov Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu nəticələrindən danışıb, Ulu Öndərin ideyalarının Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib və bu gün Azərbaycanın iqtisadiyyatının sürətlə inkişaf etdiyini konkret faktlarla diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, bir sıra iqtisadi və sosial göstəricilərinə görə müasir Azərbaycan Respublikası hazırda yüzillik tarixi olan və dünya liderləri sayılan ölkələrlə rəqabət aparmaq durumundadır. Dövlətimizin başçısının tətbiq etdiyi və dünya miqyasında ilk dəfə işlənilən sinergetik, kompensator idarəçilik texnologiyaları sayəsində 2018-ci ilin yanvarında keçirilən Davos forumunun hesabatında Azərbaycanın inklüziv inkişaf indeksi bir çox Avropa İttifaqına üzv olan dövlətlərin göstəricilərindən yüksək olduğu qeyd edilib.
Akademik U.Ələkbərov ölkənin iqtisadi və ticarət əlaqələrinin genişəndirilməsində müstəsna əhəmiyyətə malik strateji yol xəritəsinin, elektron hökümətin inkişafı ilə bağlı qərarların Azərbaycanın müasir tərəqqisində mühüm rol oynadığı vurğulanıb. U.Ələkbərov Azərbaycanın uğurlu inkişafınında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi rolu olduğunu qeyd edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı məruzə ilə çıxış edərək diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan iqtisadiyyatında aparılan davamlı iqtisadi islahatlar öz bəhrəsini verməkdədir. Vüsal Qasımlı vurğulayıb ki, ölkədə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən strateji yol xəritələri strateji idarəetmənin əsasını qoyub. “Yaxşı idarəetmə” və “açıq hökumət” prinsiplərinə söykənən institutsional islahatlar iqtisadi səmərəliliyi artırır.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru V.Qasımlı qeyd edib ki, Azərbaycanın “Doing Business” hesabatında ən islahatçı ölkə statusunu saxlaması da təsadüfi deyil. Çünki, 2018-ci ildə açıqlanacaq “Doing Business-2019” hesabatında Azərbaycanın mövqeyinin gücləndirilməsini təmin edəcək - biznesə başlama, tikinti üçün icazələrin alınması, elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma, əmlakın qeydiyyatı, kreditlərin alınması, kiçik investorların maraqlarının qorunması, vergilərin ödənilməsi, xarici ticarətin aparılması, müqavilələrin icrasının təmin edilməsi və müəssisənin bağlanması kimi istiqamətləri üzrə ciddi iqtisadi islahatlar aparılıb.
Vüsal Qasımlı əlavə edib ki, İİTKM tərəfindən gerçəkləşdirilən Azexport portalı, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, Bir Pəncərə İxraca Dəstək Mərkəzi, vahid online ixrac ərizəsi, EnterpriseAzerbaijan.com saytı kimi layihələr rəqəmsal iqtisadiyyat quruculuğuna ciddi töhfədir.

Public Lecture on “Strategic Management of Economic Reforms: Results and Prospects” Held at the Academy of Public Administration
The Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, together with the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), organized a public lecture on “Strategic Management of Economic Reforms: Results and Prospects.”
The main goal of the lecture was to share knowledge with researchers on topics such as inclusive development, e-government advancement, new directions for strategic targets, the role of strategic governance in implementing Strategic Roadmaps, and their evaluation, as well as to facilitate discussions with them.
The lecture, intended for master’s and doctoral students at the Academy, featured opening speeches by the Rector of the Academy, academician Urkhan Alakbarov, on “Inclusive Development and Governance Technologies: Azerbaijan’s Experience,” and CAERC Executive Director Vusal Gasimli on “Strategic Management of Economic Reforms: Results and Prospects.”
Rector Urkhan Alakbarov highlighted the successful outcomes of Heydar Aliyev’s policies and noted that the ideas of the National Leader have been successfully implemented by President Ilham Aliyev. He presented concrete evidence of the rapid development of Azerbaijan’s economy. Alakbarov emphasized that, according to several economic and social indicators, modern Azerbaijan competes with countries with centuries-long histories and global leadership. Thanks to the synergetic and compensatory governance technologies introduced by the Head of State—the first of their kind globally—Azerbaijan’s inclusive development index in the January 2018 Davos Forum report was higher than that of many European Union member states.
Alakbarov also stressed the strategic importance of the Strategic Roadmaps and decisions on e-government development in expanding the country’s economic and trade relations and their role in Azerbaijan’s modern progress. He highlighted the special contribution of First Vice President Mehriban Aliyeva to the country’s successful development.
CAERC Executive Director Vusal Gasimli, in his presentation, emphasized that the ongoing economic reforms in Azerbaijan are yielding tangible results. Gasimli highlighted that the Strategic Roadmaps implemented under President Ilham Aliyev’s leadership have laid the foundation for strategic governance. Institutional reforms based on the principles of “good governance” and “open government” are improving economic efficiency.
Gasimli further noted that Azerbaijan’s continued ranking as the most reform-oriented country in the Doing Business report is no coincidence. Significant reforms have been undertaken to strengthen Azerbaijan’s position in the upcoming Doing Business-2019 report in areas such as starting a business, obtaining construction permits, connecting to electricity networks, registering property, accessing credit, protecting small investors, paying taxes, conducting foreign trade, enforcing contracts, and closing businesses.