Davos İqtisadi Forumu pandemiya ilə mübarizədə innovativ həll yollarını müzakirə edəcək
Dünya İqtisadi Forumunun 25-29 yanvar tarixlərində “Davos gündəliyi 2021” tədbiri keçirilir. Hər il baş tutan ənənəvi Davos İqtisadi Forumu bu il pandemiya ilə bağlı təhlükəsizlik tədbirləri səbəbindən virtual formada öz işinə davam edəcək.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin analitiki Ayhan Satıcı bildirir ki, tədbir çərçivəsində bir çox iqtisadi, sosial, ekoloji və texnoloji məsələlər, o cümlədən, iqtisadiyyatın davamlı inkişaf sistemləri, sənaye transformasiyası və inkişafı, qlobal resurs idarəçiliyin inkişafı, Dördüncü Sənaye İnqilabının texnoloji imkanları, qlobal və regional əməkdaşlığın inkişafı kimi mövzular ətrafında dünya liderlərinin, iş adamlarının, beynəlxalq təşkilat üzvlərinin və s. iştirakçıların müzakirəsi olacaqdır. Pandemiyanın qlobal səviyyədə yaratdığı sistematik dəyişikliklər, 2020-ci ildə ortaya çıxan problemlər və 2021-ci ildə bəşəriyyəti gözləyən digər aktual məsələlər də Forumun müzakirə mövzularındandır. Həmçinin, Davos gündəliyi çərçivəsində COVİD-19 pandemiyasının vurduğu zərərlərin minimallaşdırılması üçün innovativ, dayanıqlı və inkişafa meyilli institusional yanaşmaların müzakirəsi də gözlənilir.
“Davos gündəliyi 2021” tədbiri Dünya İqtisadi Forumunun “Böyük Sıfırlama Təşəbbüsü”-ün başlamasına və yazda baş tutması gözlənilən xüsusi illik görüşün hazırlıqlarına öz töhfəsini verəcəkdir.
Ayhan Satıcı bildirir ki, “Davos gündəliyi 2021”-in bu il çatdırmaq istədiyi əsas mesajlardan biri “İnamın bərpa edilməsi üçün həlledici il” (A Crucial Year to Rebuild Trust) mövzusudur. Tədbir 70 ölkəni əhatə edən 1500-dən çox dövlət, özəl və vətəndaş cəmiyyəti liderlərinin iştirakı ilə 5 proqram mövzusundan ibarət olacaqdır. Həmin proqramların mövzuları hər bir gün olaraq 25-29 yanvar tarixlərində planlaşdırılıb. Belə ki, “Davamlı və dayanıqlı iqtisadi sistemlərin dizaynı”, “Məsuliyyətli sənayə transformasiyası və inkişafı”, “Qlobal resurs idarəçiliyin inkişafı”, “Dördüncü Sənaye İnqilabının texnoloji imkanları” və “Qlobal və regional əməkdaşlıqların inkişafı” mövzuları müzakirəyə çıxarılacaq.
Qeyd edək ki, Davos İqtisadi Forumu isveçrəli professor Klaus Şvabın təşəbbüsü ilə 1971-ci ildə dünya iqtisadiyyatının perspektivlərini müzakirə etmək və ümumi strategiya hazırlamaq məqsədilə yaradılıb. Forum steykholder kapitalizmi ideyasını davamlı olaraq müdafiə və təbliğ edir. Forumun rəhbəri porofessor K. Şvabın müdafiə etdiyi steykholder kapitalizmi bütün maraqlı tərəflər (steykholderlərin) maraqlarının qounmasını iqtisadi inkişaf üçün vacib hesab edir. Forumun hər il keçirilməsində əsas məqsəd dövlət və hökumət başçılarını, beynəlxalq təşkilatları, elm adamlarını, nüfuzlu siyasətçiləri, iqtisadçıları, biznesmenlərin iştirakı ilə yeni beynəlxalq iqtisadi layihələrin həyata keçirilməsini, aktual problemləri və gələcəklə bağlı gözləntiləri müzakirə etməkdir.

The Davos Economic Forum Will Discuss Innovative Solutions to Stem the Pandemic
From January 25-29, the World Economic Forum holds the event “Davos Agenda 2021”. Due to the pandemic security measures, the Davos Economic Forum, which is organized every year, will continue its work virtually.
Analyst of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Aykhan Satiji notes that during the event, world leaders, businessmen, representatives of international organizations, and other participants will discuss a number of economic, social, environmental, and technological issues, including sustainable economic development systems, industrial transformation, development of global resource management, technological capabilities of the Fourth Industrial Revolution, development of global and regional cooperation. Global systematic changes emerged because of the pandemic, the problems that appeared in 2020, and other actual issues awaiting people in 2021 are also among the themes of discussions. Along with that, within the frame of the Davos Agenda, the participants will also discuss innovative, sustainable, and development-oriented institutional approaches to minimize the damage caused by the COVID-19 pandemic. Davos Agenda 2021 will contribute to the start of the Great Reset Initiative of the World Economic Forum and preparation for a special annual meeting that is expected to take place in spring.
According to Ayhan Satiji, “One of the main messages of the Davos Agenda 2021 is the topic “A Crucial Year to Rebuild Trust”. The event will be attended by more than 1,500 business, government and civil society leaders from over 70 countries. Each day of the event will focus on one of 5 programs. The following are the programs to be discussed from 25-29 January: Designing cohesive, sustainable, and resilient economic systems; Driving responsible industry transformation and growth; Enhancing stewardship of our global commons; Harnessing the technologies of the Fourth Industrial Revolution; Advancing global and regional cooperation.
It should be mentioned that the Davos Economic Forum was created in 1971 by Swiss Professor Klaus Schwab to discuss the prospects of economic development and conduct general strategy. The forum constantly defends and promotes the idea of stakeholder capitalism. Stakeholder capitalism, defended by the head of the forum Professor K. Schwab, considers the protection of the interests of all stakeholders (stakeholders) important for economic development. The purpose of organizing the forum is to discuss the implementation of new international economic projects, current problems, and expectations for the future with the participation of heads of states and government leaders, international organizations, scientists, influential politicians, economists, and businesspersons.